Європейська оборона застрягла

13

Модернізація збройних сил у європейських країнах НАТО просувається недостатньо успішно, вважають експерти на Мюнхенській конференції з безпеки.

Незважаючи на агресивну війну Росії в Україні, спільні проекти, такі як єдине планування озброєнь, спільні закупівлі та збільшення видатків на оборону, досі не здійснювалися досить рішуче, стверджують автори опублікованого дослідження («Оборонні сидільці – трансформація європейських збройних сил під час війни»). ).

«Покінчити з бездіяльністю»

«Європейська оборона наразі застрягла між status quo ante (колишнім станом) та необхідною трансформацією», – йдеться у доповіді. «Європейці мають припинити коливання та взяти на себе зобов’язання щодо перетворення своєї співпраці. Інакше вони поставлять під загрозу власну обороноздатність, не зможуть підтримати Україну в довгостроковій перспективі та ризикують виявитися маргіналами в НАТО».

Згідно з звітом, додаткові обіцяні витрати на оборону в даний час становлять близько 400 мільярдів євро до 2028 року, що залишить держави ЄС з витратами на оборону, еквівалентними 1,8 відсотка від їх прогнозованого валового внутрішнього продукту, що менше ніж цільовий показник Нато в два відсотки. Стає очевидним, що деякі держави не досягають поставленої мети.

Величезне скорочення кількості бойових танків

Масштабність завдання ілюструє кількість бойових танків, яка у групі окремих держав ЄС у період з 1992 по 2021 рік скоротилася з 16851 до 3383 одиниць, тобто на 80 відсотків. У період з 1999 по 2021 рік США збільшили свої витрати на оборону на 65,7 відсотка, Росія – на 292 відсотки, Китай – на 592 відсотки, а країни ЄС – лише на 19,7 відсотка.

Автори дають п’ять рекомендацій урядам країн ЄС, включаючи збільшення спільних закупівель та уніфікацію процесів планування. У 2021 році – за останніми даними – спільні витрати на оборону становитимуть 18 відсотків від загального обсягу. Метою має стати вільний внутрішній ринок оборонного обладнання ЄС. Як пріоритети визначені важкі озброєння, такі як танки та гармати, недорогі безпілотні системи та сучасні засоби зв’язку, у тому числі через супутники.

Читайте також:  Пенсія у 63 роки: суперечливі думки

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я