Після обговорення Закону про цифрові послуги (DSA) у Страсбурзі ЄС зіткнувся зі звинуваченнями в цензурі.
ЄС та цифрові платформи: цензура чи захист демократії?
Під час обговорень законів ЄС для цифрових платформ пролунало звинувачення: правила нібито запроваджують цензуру для X, Facebook та інших компаній. Наскільки це виправдано і як ЄС може захистити свою позицію?
У Страсбурзі багато хто підтримав їхню позицію. Звинувачення в тому, що цифровий закон запроваджує цензуру, звучали неодноразово.
ЄС, однак, стверджує протилежне. Комісар Євросоюзу відкинув звинувачення у обмеженні свободи слова.
Експерт Фелікс Картте з Фонду Меркатора, який брав участь у розробці DSA, наголосив, що закон обмежує «підприємницьке свавілля». Тепер користувачі можуть захищатись від несправедливого видалення контенту. Чого раніше не було.
Хто вирішує, що ми читаємо в Інтернеті?
На великих платформах самі компанії вирішують:
- Який контент дозволено;
- Який треба видалити.
Це визначається їх внутрішніми правилами. У книзі “Цифрові імперії” професор права Аму Бредфорд пояснює, що США захищають свободу слова. Навіть якщо йдеться про мову ненависті, яку в ЄС могли б визнати порушенням гідності чи суспільною шкодою.
Однак платформи мають враховувати національні закони країн ЄС. Те, що дозволено в одній країні, може бути заборонено в іншій країні.
Закон DSA вимагає, щоб користувачі була можливість повідомляти про незаконний контент. Платформи повинні реагувати такі скарги.
Прозорість роботи платформ
ЄС вимагає, щоб платформи розкривали, як вони приймають рішення щодо контенту та що показують користувачам.
Компанії повинні регулярно оцінювати, чи становлять вони ризики для суспільства. Потім вживати заходів, щоб запобігти розповсюдженню проблемного контенту.
Наприклад, закон зобов'язує їх аналізувати, як їхні дії впливають на:
- Суспільні дискусії;
- Вибори;
- Безпека.
Хоча вимоги закону досить великі, деякі формулювання залишають простір для інтерпретацій
Алгоритми під прицілом
Фелікс Картте з Фонду Меркатора стверджує, що прозорість та контроль необхідні. Це важливо, оскільки платформи впливають формування громадської думки.
Досі суспільство не знало, як працюють алгоритми та за якими критеріями вони поширюють контент. Комісія ЄС вже розпочала кілька розглядів за Законом про цифрові послуги (DSA).
У випадку із платформою X вона запросила внутрішні документи про роботу алгоритмів. Проте розслідування триватиме довго. Технологічні компанії активно наймають юристів, щоби захиститися від звинувачень.