Якщо людина готується до процесу неплатоспроможності, то весь дохід, що він має, підлягає стягненню.
Аіліта ставить питання фахівцям порталу lvportals.lv: “Добрий день! Я готуюся до процесу неплатоспроможності. Хотілося б уточнити, який дохід я повинна включати в суму, з якої 1/3 треба віддати кредиторам на погашення боргу? Отримую заробітну плату, аліменти, допомога на дитину (сімейну допомогу) та соціальну допомогу у зв’язку з інвалідністю 3 групи з дитинства”.
Доходи, які не підлягають стягненню, в основному визначені у статті 596 Цивільного процесуального закону, з якої випливає, що фізичні особи можуть залишити у повному обсязі у процесі неплатоспроможності такі доходи:
- вихідна допомога, допомога на поховання, одноразова допомога чоловікові померлого, державна соціальна допомога, державна допомога на дитину з целіакією, пенсія з нагоди втрати годувальника та компенсація у зв’язку із втратою годувальника;
- компенсаційні витрати на знос інструментів, що належать працівникові, та інші компенсації відповідно до нормативних актів, що регулюють трудові правовідносини;
- на суми, що підлягають виплаті працівнику у зв’язку з відрядженням, переказом та направленням на інше місце роботи;
- посібники із соціальної допомоги;
- на утримання дитини у розмірі встановленого Кабінетом Міністрів мінімального розміру утримання на дитину, яка виплачує один із батьків на підставі рішення суду, а також на утримання дитини з Гарантійного фонду коштів на утримання.
Стаття 596 Цивільного процесуального закону захищає доходи, отримані у вигляді державної соціальної допомоги або у вигляді допомоги соціальної допомоги, однак не захищаються доходи, отримані як допомога з державного соціального страхування. Частиною другою статті 595 Цивільного процесуального закону встановлено, що при зверненні стягнення на державні пенсії, допомоги з державного соціального страхування (наприклад, допомога з безробіття) застосовуються правила про звернення стягнення на оплату праці, тобто ці доходи не включаються до кола доходів, на які кредитори претендувати що неспроможні.
Крім того, зазначений у статті 596 Цивільного процесуального закону перелік доходів, які боржник має право залишити собі в повному обсязі, не є вичерпним, тому не виключено, що дохід (допомога, компенсація) захищений від стягнення відповідно до іншого нормативного акту.
.