Як вибрати екшн-відеокамеру

38
екшн-відеокамера

Якщо ви спортсмен або просто впевнені, що життя – це рух, то екшн-камера стане незамінним супутником для захоплення найяскравіших моментів, що запам’ятовуються. Поділимося рекомендаціями щодо вибору надійного пристрою для фотографії та відеозйомки, який не підведе в найнепередбачуваніших ситуаціях.

Будь-якого хоч трохи досвідченого фотографа знайомство зі світом екшн-камер може здивувати. За деякими начебто важливими параметрами багато “крутих” екшн-камер не пішли з рівня цифрових мильниць. Наприклад, фікс-фокус залишився тільки на найдешевших “іграшкових” моделях. А в екшн-камер фокусування фіксоване у всіх. Просто ніякий, навіть найшвидший, автофокус не встигне навести різкість на швидкості далеко за сотню км/год. І це не єдиний нюанс. Тому при виборі екшн-камери слід приділити увагу всім характеристикам, навіть абсолютно неважливим для інших видів фототехніки.

Оптика і матриця

Максимальна роздільна здатність відеозйомки визначає рівень деталізації та чіткість зображення. Що вища роздільна здатність, то краще буде видно дрібні деталі на ньому. Для екшн-камер це важливо – через маленьку фокусну відстань усі об’єкти на ньому сильно зменшені. Крім того, у вас часто не буде можливості правильно вибрати ракурс і ретельно навестися на об’єкт зйомки. Висока роздільна здатність допоможе розглянути в деталях силует, що промайнув по краю кадру.

Так що запис відео високої чіткості можуть вести практично всі екшн-камери. FullHD (роздільна здатність 1920х1080) для них уже стандарт де-факто. Більшість камер може знімати і в 2К. А більш “просунуті” моделі вміють в 4К і 6К. Цифра перед буквою “К” у маркуванні відео приблизно відповідає кількості пікселів роздільної здатності по горизонталі. Формат 4К, наприклад, зазвичай передбачає роздільну здатність 3840×2160.

Розмір матриці впливає на світлочутливість камери. І цей параметр для екшн-камер дуже важливий. Що вища чутливість, то менше часу потрібно камері на експозицію кадру і то менше шуму буде на зображенні за слабкого освітлення. Камери з маленькими матрицями (1/3″…1/4″) забезпечать хорошу якість тільки при яскравому сонячному світлі. У приміщенні, в похмуру погоду, під час занурення під воду “картинка” неминуче стане шумною, а рухи – розмитими.

Матриці розміром 1/3″-1/2″ менш вимогливі до освітлення, а на дорогих екшн-камерах встановлюють матриці розміром більше ніж 1/2″, які дають змогу отримати високу якість, як у приміщенні, так і на відкритому повітрі в умовах сутінків.

Число мегапікселів матриці впливає на максимальну роздільну здатність. Але часи, коли чіткість зображення і роздільна здатність залежали тільки від мегапікселів, давно минули. Сьогодні цей параметр виключно маркетинговий. Зниження цін на матриці призвело до того, що 12 або 16 мегапікселями можуть похвалитися навіть дешеві камери. Ось тільки якщо продуктивності процесора вистачає максимум на FullHD за 30 кадрів на секунду, то немає жодної різниці – 2 мегапікселі на матриці чи 12.

Кут огляду впливає на ширину поля зору камери. Що більший кут огляду, то більше об’єктів потрапить у кадр. Широкий кут огляду дасть змогу не упустити щось цікаве, навіть якщо немає можливості повернути екшн-камеру в потрібний бік.

Але зі збільшенням кута огляду зростає спотворення картинки. Дисторсія (вона ж – “риб’яче око”) починає проявлятися при кутах огляду від 110º, а при 150º і більше починає викликати дискомфорт.

Якщо потрібне якісне відео без спотворень, обирайте камеру з кутом огляду до 110°. Але будьте готові, що доведеться направляти камеру на об’єкт зйомки, як на звичайній камері.

Читайте також:  Вуглекислий газ: як утворюється, для чого використовується

Кут огляду в діапазоні 120-150° є найбільш універсальним. Відео з таким кутом огляду можна дивитися комфортно, і при цьому ширина кадру дасть змогу охопити більшу частину сцени перед камерою.

При кутах огляду понад 150° рекомендується використовувати постобробку відео. Існує безліч програм і фільтрів, які дають змогу виправити спотворення, що виникають під час зйомки з такими кутами огляду.

Кількість об’єктивів

2 об’єктиви дають змогу розширити кут зору до 360º. Без постобробки таке відео дивитися неможливо, та воно для цього і не призначене.

Відео 360º потрібно дивитися за допомогою 3D-окулярів і тоді у глядача створюється ефект занурення. У процесі перегляду такого відео можна дивитися в різні боки і “картинка” перед очима буде змінюватися відповідним чином.

Режими і можливості

Максимальне число кадрів за максимальної роздільної здатності, за роздільної здатності FullHD і за роздільної здатності HD.

Один з найважливіших параметрів екшн-камери. Що більша роздільна здатність, то більше навантаження на процесор і то менше FPS (від англійського “frame per second” – “кадри за секунду”). На багатьох камерах FPS на максимальній роздільній здатності становить 30. Але не потрібно думати, що цього достатньо. Нерідко (особливо на недорогих моделях) FPS на максимальній роздільній здатності може падати нижче 30 під час різких змін кадру. Тому підбирайте цей параметр із запасом. 60 FPS на обраній роздільній здатності дасть гарантію, що 30 кадрів за секунду камера витягне в будь-яких умовах.

А ще висока частота кадрів (120 і 240 кадр/сек) під час монтажу дасть змогу драматичні моменти показати в режимі slow-mo (уповільненої зйомки).

Максимальний бітрейт (Мбіт/с)

Бітрейт – це “вага” секунди відео. Що він менший, то сильніше відео стиснене і тим гірша його якість. Можна і 60FPS 4К відео стиснути з бітрейтом у 2 Мбіт/с. При цьому воно залишиться 4К і частота кадрів не зміниться, ось тільки якість його стане гіршою, ніж якщо зняти FullHD з бітрейтом 5 Мбіт/с. Високий бітрейт вимагає більшої продуктивності процесора і всіх інших елементів. Тому камери, що забезпечують високий максимальний бітрейт, коштують дорожче. Але і якість відео у них вища.

Більшість рядових екшн-камер забезпечують бітрейт на рівні 20-40 Мбіт/с. Цього достатньо для зйомки 4К відео з нормальною якістю. Якщо ж ви хочете кращої якості, вибирайте серед моделей з бітрейтом від 50 Мбіт/с. Бітрейт 100 Мбіт/с і вище стане в пригоді під час зйомки з підвищеною частотою кадрів – 120 або 240 кадр/с.

Не забувайте про те, що карта пам’яті має відповідати бітрейту камери. Повільна карта може звести нанівець усі переваги дорогої екшн-камери.

Стабілізація зображення для екшн-камер особливо важлива. Тряска, ривки та удари – їхній звичайний режим роботи, і, без стабілізації, відео часто виходить просто непридатним для перегляду.

Під час цифрової стабілізації процесор відстежує зміну зображення і сам зрушує його так, щоб дія мала плавний вигляд. Якість такої стабілізації сильно залежить від швидкодії процесора і якості ПЗ камери.

Матрична стабілізація використовує спеціальний підвіс самої матриці. При ривках матриця зміщується в підвісі, компенсуючи зміни кадру. Це добре згладжує дрібну вібрацію камери під час руху.

Функція фіксації горизонту – додаткова стабілізація, доступна на деяких сучасних камерах. При її увімкненні, камера визначає на зображенні горизонт і сама повертає всі кадри так, щоб горизонт не зміщувався.

Читайте також:  Телескоп «Джеймс Вебб» відобразив космічний «пісочний годинник»

Відеокодеки

Кодек – це алгоритм кодування і стиснення відеоінформації перед записом на карту пам’яті. Нестиснене відео займає дуже багато місця і вимагає найвищого бітрейта. З іншого боку, сильне стиснення погіршує якість зображення. Важливий також і сам алгоритм. Прості кодеки створюють невелике навантаження на процесор, але видають гірший результат.

  • MJPEG – простий і нересурсоємний кодек, що стискає кожен кадр відео алгоритмом JPEG. Використовується на недорогих камерах, за якістю сильно програє іншим кодекам.
  • MPEG-4 – більш просунутий алгоритм. Він виокремлює з відео ключові кадри, а кадри в проміжку між ними зберігає не повністю, а у вигляді змін до ключових. У результаті, за тієї ж якості, що у MJPEG, ступінь стиснення зростає на 50-80%.
  • H-264 – розвиток кодека MPEG-4. Використовує більш досконалі алгоритми стиснення і обробки кадрів. Забезпечує стиснення на 30-50% краще, ніж MPEG-4, при збереженні якості.
  • H-265 – найбільш перспективний сучасний кодек. Ще більш високе стиснення без втрати якості. Єдиний з поширених підтримує HDR-відео з глибиною кольору 10 біт.

Режим веб-камери дає змогу не вести запис на карту пам’яті, а під’єднати камеру безпосередньо до комп’ютера.

Це збільшує універсальність пристрою – таку екшн-камеру можна використовувати для ведення блогів або проведення онлайн-конференцій. Але майте на увазі, що при великому куті огляду зображення може спотворюватися.

Нейтральний колірний профіль дає змогу уникнути помилок, пов’язаних із надмірною насиченістю зображення. При встановленому нейтральному колірному профілі зображення виглядає менш яскраво, але воно зберігає більше деталей. Таке відео простіше обробляти в редакторах.

Якісне відео високої роздільної здатності займає багато місця. Переконайтеся, що камера підтримує карти пам’яті великого обсягу. Годинне відео у форматі FullHD може зайняти до 6 ГБ за хорошого бітрейту. Година 4К відео займе вже до 20 ГБ. Що вищою є роздільна здатність камери і бітрейт, то більшим має бути максимальний об’єм карти пам’яті.

Ще одна характеристика, яка може обмежити обсяг відеозаписів – максимальна тривалість запису на одному заряді. Майте на увазі, що виробник зазвичай вказує тривалість, що досягається під час зйомки з мінімальною роздільною здатністю і частотою кадрів.

Під час зйомки з максимальною роздільною здатністю акумулятор витрачатиметься швидше.

Таймлапс

Режим таймлапс дає змогу прискорити відео, показавши тривалий процес за кілька хвилин або навіть секунд.

Таймлапс-відео можна зробити на основі звичайного у відеоредакторі. Або можна зняти його відразу, якщо в камері є така функція. Камера при цьому має бути жорстко закріплена на штативі або кріпленні.

Циклічний запис

Опція дає змогу вести запис, навіть якщо карта пам’яті заповнена. Але при цьому будуть стиратися старі відеозаписи. За відсутності цієї опції камера при заповненні карти перестане знімати. Перед продовженням роботи потрібно очистити або змінити карту.

Дисплей і керування

Дисплей екшн-камері необхідний тільки в тому разі, якщо ви плануєте вести зйомку “з рук”. Якщо камера закріплена, наприклад, на шоломі, потреби в дисплеї немає, і він буде тільки даремно садити батарейку. А ось якщо ви ведете зйомку класичним способом, тримаючи камеру в руках і стежачи за вмістом кадру, то основний екран стане в пригоді. Блогерам і любителям селфі-відео буде незайвим і фронтальний екран – він дає змогу контролювати кадр, дивлячись в об’єктив камери.

Екран може бути і сенсорним. Сенсорне управління, з одного боку, зручне і наочне. З іншого боку, на багатьох моделях із сенсорним управлінням функції не продубльовані звичайними кнопками. Керувати такою камерою, не дивлячись на екран, буде непросто.

Читайте також:  8 помилок під час вибору веб-камери

Бездротові інтерфейси надають альтернативні можливості з управління камерою і контролю кадру.

  • Можливість роздачі Wi-Fi дає змогу керувати камерою за допомогою програми на смартфоні. Цей самий застосунок можна використовувати як видошукач і для перегляду відзнятих відео. Також наявність Wi-Fi полегшує передачу відзнятого матеріалу в мережу або на ПК.
  • Використовувати смартфон під час екстремальних зйомок не завжди зручно. Деякими камерами можна керувати за допомогою пульта дистанційного керування, що підключається через Bluetooth. У складних умовах такий спосіб управління – один із найзручніших і найбезпечніших.
  • Деякі камери забезпечені GPS-модулем. Це дає змогу камері відстежувати місце розташування, вимірювати швидкість, висоту над рівнем моря та інші параметри. Ці параметри можна вивести на відео.

Більшість камер обладнано вбудованим мікрофоном для запису звуку одночасно зі зйомкою відео. Крім “озвучування” відео, мікрофон може використовуватися і для голосового керування. Підтримка голосових команд дає змогу повністю звільнити руки від керування камерою.

Корпус і комплектація

Форма корпусу екшн-камери – справа особистих уподобань. Так, циліндричні камери більш обтічні і створюють менший опір на високій швидкості. Але ця різниця дуже мала і реального впливу ні на що не впливає. Навіть вінгсьютери, що літають на швидкостях 190-200 км/год, спокійно користуються прямокутними камерами.

А ось водонепроникність – опція важлива, особливо якщо не тільки плануєте знімати в дощову погоду, а й збираєтеся попірнати і поплавати з камерою. Зверніть увагу на клас пиловологозахисту і максимальну глибину занурення камери. Якщо клас пиловологозахисту нижче IPX8 (IP68), пірнати з такою камерою без аквабоксу не можна. При підборі максимальної глибини занурення зверніть увагу, вона дана з урахуванням аквабоксу чи ні. Обов’язково перевірте, чи є підводний бокс у комплекті. У продажу зустрічаються моделі із заявленою глибиною занурення до 30 м – але тільки в аквабоксі, який потрібно купувати окремо.

Модульна камера дає змогу підключати до основного модуля додаткові в міру необхідності. Додаткові модулі можуть містити дисплеї, акумулятори збільшеної ємності або додаткові об’єктиви. Така конструкція дає змогу конфігурувати камеру відповідно до характеру зйомки.

Зверніть увагу також на наявність усіх необхідних кріплень у комплекті.

Варіанти вибору екшн-камер

Любителям водних видів спорту, дайвінгу та сноркелінгу знадобиться водонепроникна камера або камера з підводним боксом у комплекті. Зверніть увагу на глибину занурення. Для простого плавання з маскою достатньо глибини 10 м. Для плавання з аквалангом краще вибирати серед більш “глибоководних” моделей.

Якщо займаєтеся активними швидкісними видами спорту, вибирайте серед моделей зі стабілізацією. Це дасть змогу компенсувати неминучі під час таких занять тряску і ривки.

3D ролики для окулярів віртуальної реальності набирають дедалі більшої популярності. Щоб знімати таке відео, потрібна панорамна камера з кутом огляду 360.

Якщо хочете знімати якісне відео з можливістю демонстрації динамічних епізодів у сповільненому режимі, потрібна камера з частотою зйомки від 60 fps на високій роздільній здатності.

Широкий кут огляду дає змогу захопити в кадр більше простору, але призводить до спотворення зображення. Якщо ефект “риб’ячого ока” дратує, а виправляти його у відеоредакторі ви не хочете, обирайте серед камер з кутом зору до 140º.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я