Управління захисту Конституції Баварії перерахувало «підозрілі» ЗМІ, деякі видавці вважали критику огульною.
Управління захисту Конституції Баварії у спеціальному огляді розкрило методики російської пропагандистської кампанії «Двійник». У початковій версії аналітичної доповіді було згадано низку «непричетних» німецьких ЗМІ, чиї матеріали використовувала операція «Двійник». Управлінню довелося виправдовуватися.
Операція «Двійник» розпочиналася із соцмереж
В аналітичному огляді йдеться про цілі кампанії. Після заборони офіційних ЗМІ РФ у німецьких глядачів та читачів залишився лише один такий плід — Russia Today. Але плід також був забороненим, доступним лише через VPN. інформація відомства Маргарити Симоньян масової не стала. При цьому для Росії, на думку Баварського Управління, «було важливо сіяти сумніви щодо ліберально-демократичних цінностей у західних суспільствах шляхом поширення навмисної дезінформації та проросійських наративів».
РФ займалася цим з 2014 року, від часу анексії Криму, насамперед у соціальних медіа. Але з початком повномасштабного вторгнення в Україну зусилля збільшились. З’явилися нові способи.
Тонкощі операції «Двійник»
Один із способів, що дав назву кампанії, — дублювання назв реальних сайтів. URL точний у всьому, крім доменної зони, тобто. це не .de
Крім спотвореної доменної зони, фейк можуть вказувати орфографічні помилки. Контент, як правило, відповідає одному із завітів Йозефа Геббельса: 60% правди, 40% фейків та пропаганди.
Окрім таких «двійників», у кампанії задіяні й «автентичні» портали із доменною зоною .de
Баварське Управління захисту Конституції як приклади таких сайтів наводить Border Zank, Peregrine Falcon, The Faith і Arbeitspause. Більше ретельний аналіз виявляє зв’язок із веб-сайтами — двійниками. Портали зазвичай наповнюються контентом централізовано. У доповіді наголошується, що, окрім сумнівного наповнення, ці ЗМІ відрізняє ще відсутність юридичної інформації. Вони не зареєстровані належним чином.
Скандал із «китами»
Баварські аналітики кілька разів згадували про реальні німецькі ЗМІ. Ті, чиїми матеріалами користувалися організатори операції «Двійник» для надання автентичності. У ряді випадків йдеться про статті з критикою позицій України та країн Заходу. Аналітики Управління включили до переліку «підозрілих» та «непричетних» видань.
До списку увійшли статті з NDR, Berliner Zeitung, Munchner Merkur, Kieler Nachrichten і навіть матеріали Destatis. Деякі видавці такого стерпіти не змогли, попередили, що припинять співпрацю з Управлінням.
Головний редактор Berliner Zeitung Томас Кур’янович написав про «атаку на незалежні ЗМІ». Щоправда, російські ЗМІ позицію Кур’яновича неодноразово транслювали до РФ. Баварське Управління захисту Конституції було вимушене внести до звіту «структурні зміни». З’явилася нова версія доповіді. У ній йдеться, що відомство захисту Конституції «явно не передбачає, що особи, відповідальні за перелічені тут веб-сайти, поширюють російську пропаганду». Крім того, тепер звіт не передбачає, що ці особи схвалюють використання їхнього контенту в операції «Двійник».