Вибори в Ізраїлі: Нетаньягу може повернутися

40

1 листопада вп’яте з 2019 року в Ізраїлі відбулися позачергові парламентські вибори.

Вибори в Ізраїлі

Ізраїльтяни намагаються вийти з політичного глухого кута, який триває вже три з половиною роки. Вибори в Ізраїлі йдуть на тлі зростання вартості життя, підвищення напруженості ізраїльсько-палестинських відносин та погроз з боку Ірану. Головним питанням під час голосування знову став колишній лідер країни Біньямін Нетаньяху та його придатність до державної служби на тлі звинувачень у корупції.

Вибори в Ізраїлі: як Нетаньягу може повернути прем’єрство

Головний суперник Нетаньяху – людина, яка допомогла скинути його минулого року, центристський тимчасовий прем’єр-міністр Яїр Лапід. «Я закликаю всіх прийти на вибори та проголосувати за майбутнє наших дітей, за майбутнє країни. Ми сьогодні робимо вибір між минулим та майбутнім», – заявив Лапід, виходячи з виборчої дільниці у престижному районі Тель-Авіва.

Опитування громадської думки передбачали результат, аналогічний до того, що був на всіх попередніх виборах, тобто черговий безвихідь. Однак новий потужний гравець має струсити ситуацію. Це провідний ультраправий політик Ітамар Бен-Гвір, чий рейтинг останнім часом різко зріс. Він має намір домагатися жорсткішої політики щодо палестинців, якщо зможе привести Нетаньяху до перемоги.

Вибори в Ізраїлі: Нетаньягу може знову стати прем'єр-міністром країни.  Фото: Kun.uz/facebook.com

Колишній прем’єр-міністр Нетаньяху не зміг сформувати життєздатний уряд більшості у Кнесеті. Його опоненти, ідеологічно різнорідна група партій, також не змогли отримати більшість у парламенті. Це загнало Ізраїль у глухий кут і призвело до безпрецедентної політичної кризи. Він підірвав віру ізраїльтян у свою демократію, її інститути та своїх політичних лідерів.

В Ізраїлі жодна партія ніколи не отримувала парламентської більшості. Щоб прийти до влади, партіям необхідно створювати коаліцію. Нетаньяху може стати прем’єром, якщо зможе домовитися про союз із екстремістськими ультранаціоналістами та релігійними ультраортодоксальними партіями.

Читайте також:  Масова критика планованої "плати за могилу"

Шанси Лапіда повернутися до влади оцінюються як «дуже хиткі»

Бен-Гвір йде кандидатом від ультранаціоналістичної партії релігійного сіонізму. Він відомий своїм бажанням депортувати арабських законодавців і тим, що був учнем рабина-расиста, убитого 1990 року.

Його партія пообіцяла допомогти Нетаньяху уникнути засудження. Бен-Гвір, заявивши і більш жорстку лінію щодо палестинських радикалів, оголосив, що добиватиметься в кабінеті міністрів посади, яка займається поліцією.

Центрист Лапід, колишній письменник та телеведучий, став прем’єр-міністром минулого року в рамках угоди про розподіл влади. Він зобразив себе чесною і нескандальною людиною, яка відрізнялася від Нетаньяху.

Шанси Яїра Лапіда повернутися до керівництва країною дуже хитро.  Фото: Яїр Лапід / facebook.com

Під час свого короткого перебування на посаді прем’єр-міністра Лапід вітав президента Джо Байдена під час візиту до Ізраїлю, очолив військову операцію країни проти бойовиків Гази та підписав дипломатичну угоду з Ліваном, яка встановлює морський кордон між ворожими державами.

Тим не менш, шанси Лапіда повернутися до керівництва країною дуже хитки. Він спирається на виборців із палестинської меншини Ізраїлю, яка становить п’яту частину населення. Їхня явка, за прогнозами, досягне історичного мінімуму. Однак, якщо палестинці несподівано прийдуть голосувати, це може скоротити чисельність табору Нетаньяху.

Після підрахунку голосів у партій є майже три місяці, щоби сформувати уряд. Якщо вони не зможуть цього зробити, на Ізраїль чекають ще одні вибори.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я