Продовження терміну дії орендної плати або збільшення Kindergeld — це законопроекти, які нинішній уряд все ще хотів би прийняти до майбутніх виборів. Але з упертою опозицією ХДС це малоймовірно.
Уряд меншості в Німеччині не в змозі прийняти соціальні закони
Після того, як ліберальні Вільні демократи (СвДП) пішли з коаліційного уряду Світлофора, соціал-демократам (СДПН) та Зеленим залишилося керувати країною лише кілька місяців. А що соціальні закони?
Проблема в тому, що у них не вистачає голосів, щоб прийняти будь-що самостійно.
Уряд червоно-зеленої меншини докладає зусиль для просування законів перед позачерговими виборами у лютому, включаючи пропозиції щодо продовження терміну дії орендної плати та збільшення допомоги на дитину (Kindergeld).
Однак малоймовірно, що щось із цього буде прийнято.
Що блокує ХДС?
ХДС є головною опозиційною партією у нинішньому парламенті Німеччини, і лідер ХДС Фрідріх Мерц припустив, що партія має намір зберегти свою опозиційну роль до виборів у лютому.
Мерц заявив, що будь-які заходи, що впливають на федеральний бюджет, не знайдуть підтримки ХДС.
«Ми не маємо додаткового бюджету на 2024 рік, як і бюджету на 2025 рік. Це забороняє резолюції, які впливають на бюджет»– сказав Мерц, згідно з звітом Tagessachau.
З цієї причини очікується, що ХДС не схвалить продовження терміну дії орендної плати або збільшення Kindergeld.
Є деякі закони, які ХДС, мабуть, ухвалить з більшою ймовірністю, але представники партії заявили, що вони все ще не ухвалили рішення.
До них належать законопроект, спрямований на захист критично важливої інфраструктури, а також розширення мандатів Бундесверу (військове фінансування) та схвалення проектів озброєння та інші.
Члени парламенту від ВДП можуть підтримати деякі з висунутих законопроектів, незважаючи на вихід із коаліційного уряду. Але очікується, що ВДП також заблокує деякі законопроекти на знак протесту.
Хіба питання з орендною платою та виплатою Kindergeld вже не вирішили?
Ще у квітні цього року лідери коаліції Світлофор домовилися про продовження терміну дії орендної плати до 2029 року.
Збільшення розміру «кіндергельда» також було узгоджено в рамках проекту бюджету, представленого у липні.
«Нарешті все готове»– сказав канцлер Олаф Шольц про бюджет, коли його було оголошено.
Однак ні збільшення допомоги на дитину, ні продовження терміну дії обмеження орендної плати ще не були законодавчо закріплені та не прийняті Бундестагом. ХДС може заблокувати їх зараз, коли ВДП фактично поховала урядову коаліцію Німеччини.
Лідер парламентської фракції Зелених Катаріна Дреге закликала Мерца та ХДС не стояти на шляху введення гальмування орендної плати. Вона попередила, що інакше воно закінчиться до кінця наступного року.
Орендне гальмо (Mietpreisbremse) набуло чинності у 2015 році і фактично не дозволяє орендодавцям встановлювати орендну плату за ставками, які вважаються «необґрунтованими». Згідно із законом, орендна плата не може перевищувати середню орендну плату за порівняні квартири в тому ж районі більш ніж на 10 відсотків, хоча є й низка винятків.
Kindergeld – це щомісячна виплата, на яку батьки в Німеччині мають право, що сплачується Управлінням із сімейної допомоги (Familienkasse). Виплата підтримує батьків та допомагає забезпечувати задоволення основних потреб кожної дитини. З січня 2023 року сім'ї можуть отримувати Kindergeld у розмірі 250 євро на дитину на місяць. У рамках проекту бюджету на 2025 рік допомога мала бути збільшена на 5 євро на дитину на місяць, щоб компенсувати інфляцію та зростання вартості життя.
Що насправді може зробити федеральний кабінет міністрів зараз?
ХДС можна критикувати за політичні ігри, оскільки він рішуче блокує ініціативи СДПН та Зелених, щоб виставити своїх опонентів слабкими та недієздатними.
Проте чинний кабінет міністрів також можна критикувати за те, що він надто багато уваги приділяє законодавчим пропозиціям, які не мають жодних шансів на ухвалення.
«Замість того, щоб створювати у громадян ілюзію, що вони не здатні діяти, у термін повноважень, що залишився, парламент повинен зосередитися на своїх виконавчих завданнях, що виходять за рамки законодавчих ініціатив».– Написав Крістофер Цідлер у статті, опублікованій у Tagesspiegel.
Наприклад, Шольц і частина його кабінету, що залишилася, могли б натомість зосередити свою увагу на організації військової допомоги Україні, координації дій з іншими європейськими країнами для підготовки до приходу адміністрації Трампа або підготовки Німеччини до функціонування за попереднім бюджетом протягом шести місяців після виборів у лютому.
Втім, поїздка Шольца до України, а Бербок до Китаю вписуються у цю модель.