Триптофан у капсулах – що це і навіщо біохакери приймають 5-HTP?

156
триптофан

Незамінна амінокислота триптофан – у чому її користь для організму? Депресія та інші симптоми нестачі триптофану. Як приймати 5-HTP у капсулах?

Що таке триптофана?

Триптофан – це одна із незамінних амінокислот, необхідна організму для нормального синтезу нейромедіаторів серотоніну та мелатоніну. Нагадаємо, що незамінні амінокислоти — це речовини, що критично важливі для роботи метаболізму, проте не здатні синтезуватися в тілі людини. Харчовим джерелом таких амінокислот є м’ясо, яйця, горіхи та інші білкові продукти.

триптофан

Недолік триптофану в організмі пов’язаний, перш за все, з розвитком депресії та пов’язаними з нею проблемами — поганим настроєм, хронічним безсонням, а також неконтрольованою тягою до швидких вуглеводів. Прийом добавок з триптофаном, як і багатої триптофаном їжі, здатний вирівнювати настрій і підвищувати природне вироблення гормону сну мелатоніну.

Існує кілька причин, чому знижується серотонін і чому організму потрібно більше триптофану. Насамперед, брак триптофану пов’язаний з порушеннями настрою, спричиненими надмірним вживанням алкоголю, нікотину та інших речовин. Крім цього, потреба у цій амінокислоті зростає при активних фізичних тренуваннях та дотриманні низьковуглеводних дієт.

Що таке 5-HTP?

Добавка 5-HTP (гідрокситриптофан) – це перероблена амінокислота триптофан, представлена в максимально легкій для засвоєння організмом формі. По суті, весь триптофан, що надходить з їжею, перетворюється на гідрокситриптофан, який і робить свою багатогранну дію на організм. В даний час 5-HTP доступний у вигляді БАДів, що продаються без рецепта.

Прийом 5-HTP допомагає нормалізувати рівень серотоніну у мозку. У свою чергу, серотонін – це так званий “гормон радості”, тобто нейромедіатор, відповідальний за гарний настрій та самопочуття. Брак серотоніну – одна з ключових характеристик депресії. При цьому, оскільки антидепресанти впливають на рівень серотоніну, вони не повинні прийматися разом з 5-HTP.

Читайте також:  5 способів сповільнитися, щоб отримувати задоволення від життя

Навіщо потрібний триптофан?

Наукові дослідження свідчать, що брак триптофану в організмі призводить, насамперед, до різних порушень емоційного стану та негативного сприйняття реальності. Низький рівень триптофану може виражатися в різких перепадах настрою людини, погіршення когнітивних здібностей, а також зниження лібідо і порушення сексуальної функції.

Оскільки триптофан є одним із ключових складових елементів для синтезу гормону сну мелатоніну, нестача триптофану вважається однією з причин розвитку хронічного безсоння. Крім цього, недолік цієї незамінної амінокислоти може позначатися на всіляких порушеннях сну – нездатності швидко заснути, поверхневому сну, регулярних кошмарах і таке інше.

Зміст триптофану в продуктах

Незважаючи на те, що амінокислота триптофан міститься в продуктах харчування, вживання такої їжі не завжди допомагає підвищити рівень серотоніну та мелатоніну. Наукові дослідження свідчать, що найчастіше причиною нестачі триптофану є нездатність організму його засвоювати — а не відсутність харчових джерел амінокислоти в раціоні.

триптофан

Багаті триптофаном продукти:

  • м’ясо та м’ясні продукти;
  • молоко, сир, йогурт;
  • всілякі горіхи, насіння чиа;
  • крупи (вівсянка, гречка, кіноа);
  • фрукти (банани, фініки);
  • шоколад (особливо темний шоколад);

Хоча вживання продуктів з триптофаном несе користь для організму і важливо для синтезу цілого ряду гормонів, гостра нестача триптофану зазвичай пов’язана із захворюваннями обміну речовин. Вилікувати ці захворювання можна лише прийомом призначених лікарем препаратів (наприклад, антидепресантів). З іншого боку, прийом добавок (5-HTP та L-триптофану) впливає на рівень триптофану в мозку.

Навіщо 5-HTP потрібен біохакер?

Добавка 5-HTP – це безрецептурний аналог антидепресантів та одна з найпопулярніших добавок у біохакінгу. Речовина є прекурсором L-трипфтована, вільно конвертуючись в організмі в саму амінокислоту — тоді як у разі харчових джерел цей процес може бути утруднений. Вважається, що 5-HTP потрібен для нормалізації рівнів серотоніну та мелатоніну в організмі.

Читайте також:  Швидкі вуглеводи та погіршення настрою – чому це важливо і як цього уникнути?

триптофан

Вважають, що ця добавка корисна при відмові від куріння та інших шкідливих звичок, оскільки вона перешкоджає виникненню симптомів депресії. Наукові дослідження свідчать, що 5-HTP зменшує потяг до їжі, а також позитивно впливає на нормалізацію рівнів гормону стресу кортизолу. Крім цього, препарат використовується у біохакінгу як засіб покращення повсякденного настрою.

Як брати?

Типовою рекомендованою дозою є 100-300 мг гідрокситриптофану, що приймаються щодня один або два рази на добу. Приймати таблетки 5-HTP рекомендується разом із їжею. Ще раз зазначимо, що їх прийом протипоказаний при вживанні антидепресантів або будь-яких інших препаратів, що впливають на процеси вироблення серотоніну, дофаміну та інших гормонів, пов’язаних з ними.

Побічними ефектами від прийому триптофану в капсулах можуть стати запаморочення та нудота – сигнали надмірного підвищення рівня серотоніну. Важливо також відзначити, що оскільки 5-HTP не вважається повноцінним лікарським препаратом, до кінця не вивчено його впливу на хронічні захворювання або на поєднання з прийомом інших препаратів.

Висновок

Триптофан – це незамінна амінокислота, що використовується організмом для синтезу гормонів серотонін та мелатонін. Нестача триптофану здатна провокувати депресію, порушення сну та неконтрольовану потяг до їжі. Незважаючи на те, що триптофан міститься в продуктах харчування, часто його нестача обумовлена порушенням обміну речовин – у цьому випадку рекомендується приймати добавки з триптофаном (5-HTP та L-триптофан).

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :