Африка, як маргінальна нота зовнішньої політики Німеччини? Із цим покінчено. Канцлер Шольц відвідує континент вже втретє протягом останніх двох років. За ним будуть інші німецькі політичні знаменитості.
Сировина, торгівля, міграція: третя подорож Шольца до Африки
Поглиблення економічних зв’язків, освоєння сировинних ресурсів, зміцнення безпеки та обмеження міграції – такі теми третьої великої поїздки Олафа Шольца (СДПН) до Африки після менш ніж дворічного перебування на посаді федерального канцлера. Починаючи з неділі, він на три дні відвідає Нігерію та Гану.
Для порівняння: його попередниця Ангела Меркель (ХДС) щойно завершила візит на сусідній континент у той же період свого перебування на посаді.
Шольц вирішив приділити цьому давно забутому континенту значно більше уваги, ніж раніше. Також як урок з агресивної війни Росії проти України він хоче розширити міжнародні зв’язки Німеччини. Залежність від окремих країн, таких як Росія в минулому у постачанні газу, а в даний час Китай у торговельних відносинах, має бути зменшена.
Західна Африка: нафта, газ та золото – але також і тероризм
Саме тому в ході своїх перших двох поїздок на континент він уже відвідав ПАР, що традиційно є найважливішою африканською країною-партнером Німеччини, Кенії на сході, а також Сенегалу та Нігеру на заході континенту. Зараз канцлер знову в дорозі Західною Африкою. У 15 державах Західноафриканського економічного співтовариства (ЕКОВАС) проживає понад 400 млн. осіб, більше половини з яких молодше 18 років.
Через територію між пустелею Сахара та Гвінейською затокою Атлантичного океану проходять шляхи міграції та контрабанди, держави якої мають у своєму розпорядженні великі запаси золота, нафти, природного газу та інших корисних копалин. Проте в даний час цей регіон є також одним із найбільших і найбільш смертоносних притулків ісламістського терору у світі.
Нігерія як економічний гігант Західної Африки
У неділю вранці Шольц вирушить до Абуджі, столиці Нігерії. Ця багатонаціональна держава з населенням понад 220 млн. чоловік є найбільш густонаселеною країною на всьому континенті, а також найбільшим економічним гігантом. Після закінчення військової диктатури у 1999 році вона також виявилася однією з найстабільніших демократій у регіоні, охопленому переворотами. Однак країна все далі занурюється в небезпечну суміш економічної кризи і ситуації з безпекою, що неухильно погіршується.
На північному сході країни держава вже понад десять років досягає обмежених успіхів у боротьбі з ісламістськими терористичними угрупованнями на кшталт «Боко Харам». Внаслідок насильства та однієї з найважчих у світі гуманітарних криз загинуло, за оцінками ООН, понад 350 тис. осіб.
За даними ООН, майже 3,5 млн. людей перебувають у бігах усередині країни, 300 тис. нігерійських біженців перебувають у сусідніх країнах – Нігері та Камеруні. Економічна криза, що супроводжується найвищою за останні майже 20 років інфляцією, ще більше посилює ситуацію. Експерти попереджають про зростання міграції.
Низький відсоток визнання прохачів притулку з Нігерії
Багато прохачів притулку вже прибувають до Німеччини. Лише з січня до вересня цього року нігерійцями було подано понад 1800 первинних заяв. Відсоток визнання порівняно невисокий. Тому Нігерія є однією з країн, з якими Шольц хоче полегшити репатріацію невизнаних прохачів притулку шляхом укладання угод. Наразі ЄС веде переговори з цією країною.
Проте насамперед Шольц зацікавлений у поглибленні економічного співробітництва. У торговельних відносинах з Нігерією, а також у енергетичному секторі ще багато можливостей для покращення. В даний час на сиру нафту припадає 79% німецького імпорту з Нігерії. Під час своїх переговорів в Абуджі та економічному мегаполісі Лагосі канцлер хоче з’ясувати, чи можна вести бізнес і в галузі природного газу. “Це цілком можливо”, – вважають у делегації Шольца.
Штайнмайєр та Фезер також знаходяться в Африці
Канцлер – не єдиний член уряду, який вирушає до Африки найближчими днями. У понеділок міністр внутрішніх справ Нансі Фезер (СДПН) разом із спеціальним представником з міграційних угод Йоахімом Штампом вирушить до Марокко. Там також обговорюватиметься питання про те, як досягти угоди, що полегшує депортацію та одночасно спрощує імміграцію кваліфікованих працівників.
Також у понеділок федеральний президент Франк-Вальтер Штайнмаєр вирушить до Африки. Його поїздка до Замбії та Танзанії також буде спрямована на розширення існуючих та встановлення нових партнерських відносин. “У цьому питанні федеральний президент повністю згоден з федеральним канцлером”, – йдеться в повідомленні Відомства федерального президента.
Замбію ще жодного разу офіційно не відвідував федеральний президент. У Танзанії Штайнмаєр також зіткнеться з темним главою німецької історії, коли спілкуватиметься з нащадками жертв війни Маджі-Маджі. Ця війна, яка забрала до 300 тис. життів, була однією з кровопролитних колоніальних воєн в історії. Сучасна Танзанія входила до складу колонії Німецька Східна Африка, що існувала з 1885 до закінчення Першої світової війни в 1918 році.