На зорі інтернету в розпорядженні користувачів було менше десятка доменних імен. Сьогодні можливості для вибору значно зросли — щорічно з’являються нові домени для різних сфер: виробництва, торгівлі, освіти, спорту та культури. Загалом налічується понад 1500 міжнародних, національних, тематичних та географічних доменних зон верхнього рівня.
Еволюція доменних імен
Історія доменних імен розпочалася у жовтні 1984 року, коли розробники з Network Working Group опублікували меморандум RFC 920, де вперше виклали вимоги до створення доменів в ARPA-Internet. Документ містив лише шість доменних імен верхнього рівня:
- .gov – відводився державним установам;
- .net – мережевим центрам;
- .com – Комерційним структурам;
- .edu – освітнім ресурсам;
- .mil – військовим сайтам.
- .org – організаціям, які не потрапляють у перелічені групи.
Країни мали вибирати для доменів позначення з двох англійських букв, виходячи зі стандарту ISO: .us, .fr, .de і так далі.
З моменту виходу RFS920 минуло майже сорок років, і за цей час список доменних імен багаторазово збільшився. З’явилися географічні домени, які належать регіону, місту чи континенту. Наприклад, .london, .berlin, .amsterdam та інші. У 2012 році міжнародна корпорація ICANN відкрила прийом заявок для бажаючих створити власний домен. В результаті виникли персоналізовані доменні зони, до яких належать .app, .photography, .today. Ще одна категорія імен з’явилася завдяки спонсорським вливанням професійних чи тематичних спільнот. Так, домен .post фінансує Всесвітня поштова спілка, а .ххх належить компанії ICM Registry, що реєструє сайти для дорослих.
Нові доменні зони сьогодні – модний тренд. Надалі їх кількість зростатиме, тому що кожна компанія прагне отримати для свого сайту красиву адресу, що запам’ятовується, а реєстратори отримують значні прибутки. Однак навряд чи незвичайні домени зможуть найближчим часом випередити за популярністю ті, що з’явилися на зорі інтернету. Проаналізуємо статистику доменних зон та виділимо лідерів станом на 2024 рік.
Аналіз рейтингу доменних зон
На вершині рейтингу традиційно знаходяться зони, створені 1984 року. Домени замислювалися як загальнодоступні, проте спочатку право на реєстрацію імен отримали лише організації, які мали доступ до мережі APRA. У лютому 1986 року обмеження зняли, що стало відправною точкою у розвиток Всесвітньої мережі.
.com
Незмінний лідер – зона .com, відведена для комерційних компаній. Сьогодні під цим доменом зареєстровано переважну більшість сайтів у всьому світі. Першопрохідником стала IT-компанія з Массачусетсу Symbolics Inc., яка зареєструвала свій сайт symbolics.com 15 березня 1985 року. Комерційна організація займалася виробництвом комп’ютерів та розробкою програмного забезпечення, але у середині 2000-х припинила своє існування. Сьогодні на порталі працює онлайн-музей, присвячений історії розвитку Інтернету. 1986 року в зоні .com з’явилися сайти корпорацій Hewlett Packard і Xerox, які успішно функціонують і сьогодні.
До початку 1995 року реєстрація доменів проводилася безкоштовно, але тільки для організацій з офіційним статусом комерційних компаній. У 1993 для регулювання інтернету було створено мережевий інформаційний центр InterNIC, який взяв він організацію і підтримку записів DNS. У цей період зона .com втратила статус комерційної, і з 1995 року зареєструвати доменне ім’я міг будь-хто, хто може платити за послугу $50 на рік.
Сьогодні .com – абсолютний рекордсмен з активних сайтів. У цій зоні працює понад 159 млн. порталів — близько половини загальної кількості зареєстрованих доменних імен.
.net
На зорі інтернету домен призначався для організацій, що мали відношення до мережних технологій. Найстаріший сайт у цій категорії – nordu.net, зареєстрований 1 листопада 1985 року. Портал належить організації NORDUnet, яка поєднує освітні та дослідницькі ресурси країн Північної Європи. Згодом домен втратив своє первісне значення і сьогодні використовується ресурсами, розрахованими на міжнародну аудиторію: ЗМІ, медіа, різноманітними онлайн-сервісами.
.uk
За статистикою британський домен .uk знаходиться на третьому місці за кількістю зареєстрованих імен. Сьогодні кількість порталів уже перевищила 10 млн, а темпи приросту тримаються на рівні 0,8% на рік. Така висока позиція у рейтингу пояснюється тим, що британці довіряють національним ресурсам. Щоб прочитати новини, вибрати послугу або купити товар англієць зайде на сайт з розширенням .uk, а не .com чи .net. Тому у національній зоні реєструються практично всі компанії Сполученого Королівства. На популярність домену не вплинув навіть той факт, що до 2014 року імена були доступні лише на третьому рівні. Наприклад, со.uk призначався для бізнесу, org.uk – для громадських організацій, а me.uk – для персональних блогів.
.org
Домен спочатку використовувався некомерційними організаціями та пережив пік популярності у 1980-ті роки. Зареєструвати сайт у зоні .org міг будь-хто охочий незалежно від роду діяльності. Першою стала американська компанія державного управління MITRE, яка запустила в липні 1985 портал mitre.org. Згодом доменне розширення стало традиційним для громадських організацій та благодійних фондів. Число сайтів у зоні .org до 2012 року досягло 10 млн і з того часу змінюється незначно.
.de
Домен названий за двома першими буквами німецького найменування країни – Deutschland. Одне з перших зареєстрованих доменних імен uni-dortmund.de належить факультету комп’ютерних наук Дортмундського університету. До топ-3 рейтингу популярності домен увійшов після появи криптовалюти. Під .de у разі розуміється термін decentralization (англ. «децентралізація»), яка вважається основою технології блокчейна. Зареєструвати доменне ім’я в Німеччині може будь-який бажаючий за наявності поштової адреси всередині країни, що полегшує завдання творцям криптовалютних сайтів.
.ru
Російське доменне інтернет-простір з’явилося 1994 року. Домен .ru прийшов на зміну .su (Soviet Union – Радянський Союз). На наступні п’ятнадцять років припало бурхливе зростання Рунету — кількість сайтів збільшувалася швидше, ніж у будь-якій іншій зоні. Серед найстаріших російських інтернет-майданчиків – портали компанії “Газпром”, “АвтоВаз” та “1С”, засновані 1996 року. Сьогодні в зоні .ru більше 5 млн доменних імен, проте темпи приросту в останні роки знизилися у зв’язку з популярністю кириличного домену .рф.
.xyz
Літерне поєднання походить від назв поколінь X, Y та Z — людей, для яких інтернет став частиною повсякденного життя. Домен з’явився в 2014 році, і протягом лише наступних півтора року в зоні з’явилося понад 1,5 млн. нових імен. Серед переваг .xyz — невисока ціна, універсальність та широкий вибір назв, давно зайнятих у .com та .net. Сьогодні в зоні зареєстровано понад 4,2 млн. доменних імен.
.info
Домен .info став першим, де кількість літер у назві перевищила стандартні три символи. У 2000 році йому пророкували коротке життя, оскільки розширення вважали надто довгим і незручним. Однак, домен став чудовою альтернативою .org або .com для бажаючих створити інформаційний сайт. Кількість доменів зростає повільно, але постійно – кількість імен у зоні .info перевищила 3,6 млн.
.ch
Швейцарський домен стрімко набирає популярності завдяки китайським інвесторам — у зоні зареєстровано майже 2,4 млн імен. У назві національного домену Швейцарія орієнтувалася на латинську назву країни – Confoederatio Helvetica (пров. «Гельветська конфедерація»). В результаті літерний код зони .ch асоціюється з Китаєм (China), що викликає інтерес компаній із Піднебесної.
.online
Замикає десятку популярних доменів .online, що став доступним у 2015 році. За минулі сім років у зоні з’явилося понад 1,8 млн. доменних імен. Спочатку розширення замислювалося для чатів та месенджерів, але виявилося затребуваним компаніями з бізнесом в інтернеті. Кількість реєстрацій зросла пандемію, коли послуги стали масово переходити в онлайн.