«Те, що це могло статися, було цілком закономірним»

16

Війна витала у повітрі, це було передбачувано ще у двохтисячних, вважає письменник Віктор Єрофєєв.

Віктор Єрофєєв

Початок війни був неминучим, вважає письменник Віктор Єрофєєв. Ще у двохтисячних російська влада взяла курс не на модернізацію, а на мобілізацію, тому такий результат, на думку письменника, був закономірним. Про війну та літературу з Віктором Єрофєєвим поговорили ведучі Stratera Show на радіо «Голос Берліна» Маша Майєрс та Дмитро Губін.

Два питання, які у всіх узагалі виникають незалежно від професії після 24 лютого. Як таке могло взагалі статися? І чи є у цьому моя вина? Я ці обидва питання вам і переадресую.

Віктор Єрофєєв: Але те, що це могло статися, це було закономірно. Бо колись країна стояла на роздоріжжі — або модернізація, або мобілізація. Це було десь до кінця нульових. І ось великий гопник, то його назвемо, він узяв і вибрав мобілізацію. Але якщо ти обираєш мобілізацію (мобілізацію я маю на увазі не вчорашнього дня, а ось цих цих років), то, зрештою, це обертається великою війною, бо починає все це розвиватися. Силовики отримують певні можливості висловитися, влада під них підлаштовується і так далі, і таке інше. І ось цей вихлоп.

Було кілька принижень для Путіна. Україна голосувала не так, як він хотів. Він посилав вітання одному, а приходив до влади інший. Все було не так, як він хотів. Отже, українці начебто мали бути покарані. Ось покарали їх Кримом, Донбасом. А тим часом вийшло так, що сформувалася нація. Це унікальна нагода, коли нація прямо на наших очах народжується. Народжується, до того ж сильна, яскрава європейська нація.

До питання про те, чи винні ми? Тут, треба сказати, починається дроблення російського населення, бо, звісно, ​​ось Путін спирається на ядерний електорат, який, можна сказати, медитує у його бік. Я не думаю, що він особливо міркує, але медитація йде у бік того, що цар має рацію.

Читайте також:  Угода про припинення вогню в Судані провалилася

Дмитро Губін: Слово «ядерний» у наш час хочу сказати, стосовно Володимира Путіна звучить досить двозначно, у тому числі в поєднанні «ядерний електорат».

Віктор Єрофєєв: Так, ядерний електорат, ядерний вибух та ядерну зброю. А щодо провини нашої інтелігенції, то тут є про що подумати. Тому що, в принципі, ми завжди, загалом ліберальних колах, як би сперечалися про те, наскільки наш народ окупований чи ні владою.

Дмитро Губін: Вибачте, а ви відносите себе саме до інтелігенції. Тобто ви можете сказати про себе — я інтелігент?

Віктор Єрофєєв: Ну, я йду за Лосєвим. За Олексія Федоровичем Лосєвим, якого я люблю. Як його запитав, ви відносите себе до інтелігенції? Він сказав – ні. Я, мабуть, наслідую його приклад, тому що інтелігенція це клан, це каста, це, загалом, секта, яка в основі своїй бореться за визволення народу від гніту та за його щастя. Ну, виходить, у цьому випадку, що якесь звільнення від гніту, якщо цього звільнення сам народ і не бачить?

А щодо щастя, то за щастя одному — нещастя іншому. Так що, загалом, ця секта якось пройшла повз мене. Проте вона має значну роль, і він грає і стрибає, крутиться вже десь, починаючи з кінця життя Бєлінського. І цей розвиток ось цієї секти, він величезний вплинув на те, що ми такі стали всі народники, все повірили в народ, все зробили в його бік якісь поклони. А народ ось сказав, що треба взяти та йти на Україну та бомбити її і так далі.

Дмитро Губін: Ну, вибачте, це я вас просто збив убік, тому що питання друге полягало в тому, у чому вина ваша особисто? Тобто чи знаходите ви у собі самому провину за те, що трапилося? Якщо не особиста, то корпоративна цехова вина є?

Читайте також:  Гессен вимагає трибуналу з агресивної війни Росії

Віктор Єрофєєв: У мене корпорації нема, немає цеху. А щодо особистої провини, то й ось ви перерахували деякі мої книжки. Але в мене є книжка «Енциклопедія російської душі». Саме цю книгу, яку я видав у 99 році, я писав про те, що ось це має статися, бо ось так налаштована наша народна маса. Тому я не думаю, що я так прямо винен особисто, тому що я ніби, що називається, подавав сигнали, попереджав. Але з іншого боку, завжди, коли починається така вже страшна м’ясорубка, завжди думаєш про те, що, можливо, ти щось не зробив таке, щоб можна було її якимось чином, якщо не зупинити, то принаймні , попередити.

Втім, якщо ви візьмете газету Frankfurter Allgemeine Zeitung, то я в січні я опублікував там статтю «Обережно, війна». Тож загалом теж намагався якось попередити. Але тут Європа та Німеччина, зокрема, досить сильно осліплих бачили не те, що насправді є відносини з Росією, були досить сильно корумповані на різних рівнях. І тому Європа також не втримала й Росію від війни. Але й навіть США. Загалом, якщо ми говоримо про те, хто винен, винні всі — і Європа, і Америка, і Китай нині, який міг би зупинити цю війну відразу. Ті просто, які думали, що це буде дуже коротко і тимчасово. Або ті, які думали, — це інша історія, це інший народ, і нехай роблять усе, що вони хочуть.

Дмитро Губін: Це вина чи помилка?

Віктор Єрофєєв: Це і те, й інше. Але думаю, що це, звісно, ​​вина. Російська історія це набагато більше ніж помилка. Можна помилитися раз, два, три. Російська історія вела нас до того, що Російська імперія не має кордонів і вона може захопити все, що вона хоче.

Читайте також:  Протест проти судової реформи в Ізраїлі

Маша Майєрс: Ну, це взагалі, напевно, до будь-якої імперії можна застосувати. А британська імперія Османа?

Віктор Єрофєєв: Можна приміряти це з іншими імперіями, тому що інші імперії розвивалися за принципом, що захоплювали або приєднували колонії. Ми знаємо, що продовження видно і по Британській імперії зараз. Вони, в принципі, приносили цивілізацію. Я не можу сказати, що російська окупація України має цивілізацію.

Нагадаємо, у відеоформаті стрім Stratera Show транслюється щодня у будні з 14:00 до 16:00 на сайті нашого видання aussiedlerbote.de.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я