Солдатів НАТО поранено у зіткненнях на півночі Косово

33

Численні солдати очолюваних Нато Сил захисту Косова (КФОР) отримали поранення у зіткненнях на півночі Косова, населеному сербами. Декілька солдатів у формі з Італії та Угорщини отримали переломи кісток та опіки під час нападів сербських бойовиків у селі Звечан, повідомило командування ЦДК у Приштині сьогодні ввечері.

У заяві Міністерства оборони Італії йдеться про те, що 14 італійців з контингенту КФОР отримали поранення. Серед поранених також 20 угорських солдатів КФОР, пише будапештський портал новин «hvg.hu» з посиланням на дипломатичні кола.

НАТО рішуче засудила напади на військовослужбовців КФОР. «Такі напади є абсолютно неприйнятними. Насильство має бути негайно припинено. Ми закликаємо всі сторони утриматися від дій, які ще більше нагнітають напруженість і розпочати діалог», – заявила прес-секретар військового альянсу. СДК вживуть усіх необхідних заходів для підтримки безпечної обстановки». Прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні також засудила напад. «Те, що тут відбувається, є абсолютно неприйнятним і безвідповідальним. Ми не зазнаємо подальших нападів на ЦДК», – сказала вона увечері, згідно із заявою.

Зіткнення під час протестів

Зіткнення сталися у другій половині дня, коли сербські бойовики протестували проти призначення нових мерів у Звекані та інших муніципалітетах. Солдати КФОР, які охороняли муніципальний офіс у Звечані, розігнали протест, який переріс у насильство, повідомили місцеві ЗМІ. Вони застосували світлошумові гранати та сльозогінний газ. Натовп, у свою чергу, закидав їх камінням, запальними пристроями, пляшками та іншими предметами. Одного серба було поранено в результаті стрілянини, повідомили в лікарні міста Мітровиця. Ще 52 серби було госпіталізовано з пораненнями, сказали у лікарні.

Близько 300 солдатів КФОР зайняли позиції перед будівлею муніципалітету у Звечані у бойовій формі у понеділок вранці. У цей же час перед будинком офісу зібрався великий натовп сербських демонстрантів. Передбачалося, що війська КФОР охоронятимуть будівлю офісу замість спеціальної поліції Косів. Поліція отримала доступ до муніципального офісу минулої п’ятниці, що вже викликало бурхливі протести войовничо налаштованих сербів.

Читайте також:  Канцлер Шольц закликає до впевненості у новому році

Поліція супроводжувала нового мера, албанця, який збирався вступити на посаду. Серби також протестують у двох інших містах на півночі Косова, де мери-албанці також вступили на посаду. Ці троє було обрано у квітні, при цьому майже всі серби бойкотували вибори. Тож переможцями виборів стали представники албанських партій. Попередні сербські мери склали повноваження в листопаді 2022 року на знак протесту проти політики косовського уряду.

Ситуація загострилася, коли сербський натовп у Звечані відмовився пропустити машини косовської поліції, що там стояли. Тоді війська КФОР розігнали присутніх.

Косово, яке сьогодні населяють майже виключно албанці, проголосило свою незалежність у 2008 році. Сербія не визнає державність своєї колишньої провінції та потребує її повернення. Водночас, вона продовжує нагнітати напруженість серед сербського населення Косова. 1999 року Белград відреагував на збройне повстання косовських албанців висилкою та масовими вбивствами мирних жителів. Потім НАТО втрутилася в ситуацію за допомогою бомбардувань та змусила сербські сили безпеки залишити Косово. Рішенням Ради Безпеки ООН того ж року КФОР було доручено забезпечити безпеку в Косові.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я