Скидання охолоджувальної води Фукусіми в морі наближається

24

Початок спірного процесу утилізації в Японії величезної кількості розведеної охолоджувальної води із зруйнованої АЕС Фукусіма наближається. За даними японських ЗМІ, представники органу ядерного регулювання планують цими вихідними проінспектувати об’єкти для скидання очищеної води в море. Цей план критикується, і дослідники також неоднозначно його обговорюють.

Після завершення тестових випробувань, перш ніж почати скидати воду до підводного тунелю завдовжки близько кілометра, що виходить в океан, відомство має провести попередню інспекцію. Очікується, що це станеться цього літа. Очікується, що утилізація триватиме десятиліття. За даними японських ЗМІ, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі планує приїхати до Японії на початку наступного місяця для зустрічі з главою уряду Фуміо Кісідою.

Супер-ГАУ сталася на атомній електростанції «Фукусіма-1» 11 березня 2011 року внаслідок сильного землетрусу та потужного цунамі. Понад дванадцять років зруйновані внаслідок катастрофи реактори все ще доводиться охолоджувати водою. Через просочування дощових та ґрунтових вод кількість забрудненої води збільшується з кожним днем. Досі вона зберігалася у сотнях величезних резервуарів, але тепер, за словами компанії-оператора Tepco, місце закінчується. За даними японського телеканалу NHK, її кількість зараз становить понад 1,3 мільйона тонн. Це відповідає приблизно 97 відсоткам місткості резервуарів.

Ізотоп тритію неможливо відфільтрувати

Тому в 2021 році уряд ухвалив рішення про те, що воду буде скинуто до Тихого океану. Забруднена вода, що охолоджує, фільтрується, але система фільтрів ALPS не може відфільтрувати ізотоп тритію. Однак, на думку компанії-оператора Tepco, а також агентства з атомної енергії МАГАТЕ, це не повинно становити небезпеку.

Японія стверджує, що невелика кількість тритію нешкідлива для людини. За даними NHK, вода розбавляється настільки, що концентрація тритію в кінцевому підсумку падає до 1500 беккерелей на літр, що відповідає одній сороковій частині національного порогового значення. Проте екологи, сусідні країни та місцеві рибальські громади виступають проти проекту. Рибалки побоюються подальшої шкоди репутації своєї продукції.

Читайте також:  Штайнмайєр прибув до Казахстану

«Розумно та безпечно»

“Спочатку це звучить як жахлива ідея, але насправді вона розумна та безпечна”, – заперечує Найджел Маркс, професор фізики та астрономії з Університету Кертіна в Австралії. За його словами, атомні електростанції по всьому світу протягом десятиліть регулярно скидають забруднену воду, що охолоджує, в морі. “І нічого поганого ніколи не відбувалося”, – говорить він. У Тихому океані міститься 8400 г чистого тритію. Японія хоче викидати лише 0,06 грама тритію щороку, сказав він. «Малютка кількість додаткової радіації не має ні найменшого значення».

На відміну від нього Роберт Річмонд, директор морської лабораторії Kewalo при Гавайському університеті, називає план Японії «передчасним і недоцільним в даний час». Оцінка радіологічного впливу на навколишнє середовище, підготовлена ​​компанією Tepco, що експлуатує, є «недосконалою і неадекватною». Те саме стосується планів моніторингу, «які спрямовані не на захист екосистеми, а лише на виявлення», – сказав експерт. Потенційні негативні наслідки доповнюватимуть інші стресові фактори, які вже впливають на здоров’я океанів та людей, які від них залежать.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я