Мета візиту Штейнмейєра: особисто домовлятися з кожною стороною, щоб заохотити Вірменію та Азербайджан пройти останні кілька метрів на шляху до підписання та ратифікації мирного договору.
Президент Німеччини Штейнмейер здійснює поїздку до Вірменії та Азербайджана, він вперше прибув до Південного Кавказу, повідомляє Tagesschau.de. Візит Штейнмейера прийшов до критичного моменту в довгостроковому конфлікті між двома державами.
13 березня Азербайджан оголосив, що обидва держави погодилися з текстом мирного договору. Тоді Вірменія погодилася на підписання. Тепер Штейнмейер хоче домовитися з кожною стороною, щоб заохотити обидві сторони “пройти останні кілька метрів на шляху до підписання та ратифікації”.
“Немає більше ресурсів для війни”
Президент Вірменії Ваагн Хачатуріан заявив, що час війни та протистояння закінчився. Немає більше ресурсів для війни в регіоні. Він мав на увазі, що Вірменія втратила територію, яку вона займала на початку 1990 -х, у війні проти Азербайджана. Збройні сили Вірменії були застарілими та слабкими. Створення нової оборонної системи вимагає великих інвестицій з економічно слабкої країни.
Президент Азербайджані Ілхем Алієв користується слабкістю Вірменіївисувати все більше і більше нових вимог. Вірменія відповіла на це поверненням територій на кордоні Вірменсько-Азербайджані.
Постріли на кордоні
Азербайджан не пішов на поступки, а натомість висловив подальші вимоги. Один з них – внести зміни до конституції Вірменії. Будь -яка згадка про претензії на територію за межами Вірменії повинна бути усунена з неї. У Вірменії необхідний референдум для прийняття нової конституції.
Останніми днями уряд у Баку заявив це Вірменія порушує режим припинення вогню На загальному кордоні. Вірменія заперечила це, але мешканці прикордонних сіл Вірменії повідомили про перестрілки, їх можна було почути у відео в соціальних мережах.
Пашинян під тиском
Азербайджан підпорядковується прем'єр -міністру Нікола Пашинян для великого тиску у власній країні. Він неодноразово заявляв, що хоче запобігти новій війні. Але ті, хто давно звинуватив його у зраді вірменських інтересів, бачать підтвердження їх звинувачень у кожній поступці.
Ті, хто у Вірменії, які хочуть зупинити шлях протистояння з сусідніми країнами в Азербайджані та Туреччині, все більше і більше мовчать. Усі вони об'єднані побоюванням, що азербайджанські війська можуть вторгнутись у Південну Вірменію та побудувати коридор у Нахічевані.
Пашинян та його партія, притиснуті до стіни, повинні з’явитися перед парламентськими виборами наступного року. Виборча кампанія вже розпочалася.
Альтернатива ще не очікується, що буде сильним і заслуговуючим.
Чи обраний шлях до Європи?
У цій ситуації Пашинян намагається краще позиціонувати свою країну у зовнішній політиці. Він намагається відірватися від традиційного союзника РосіїОскільки президент Володимир Путін не виконує зобов’язань союзників, узгоджених за договором. Тим часом російські війська продовжують розгортатися у Вірменії, і багато інфраструктурних закладів перебувають у руках російських компаній.
В той же час Організації Projergent зібрали десятки тисяч підписів, щоб отримати з парламенту обговорення законопроекту про прийом Вірменії в ЄС. Проект був прийнятий у другому читанні 26 березня.
Хачатуріан обережно
Президент Вірменії Хачатуріан на прес -конференції зі Штейнмейером був обережним. Як і Пашинян у багатьох публічних заявах, він сказав, що шлях до Європи – це довгий процес. Штейнмейер був вражений таким збалансованим підходом. Він пояснив, що найближчим часом ЄС та Вірменія вживатимуть партнерства, щоб зробити перші кроки. Важливим питанням для Вірменії є лібералізація візового режиму. Але Вірменія, як і Джорджія та Молдова, слід очікувати, що це буде довгий процес.
Місія ЄС залишиться тут
Наявність спостерігачів ЄС у Вірменії помітна. Починаючи з 2022 року, він був поміщений у прикордонну зону Вірменії з Азербайджаном – без зброї та в цивільному одязі – великих сутичок не було. Нещодавно його мандат був продовжений на 2 роки – до початку 2027 року.
Навіть якщо мирний договір підписаний та ратифікований, Вірменія хоче підтримувати місію ЄС у країніАле з новими завданнями і більше не в прикордонній зоні з Азербайджаном.
Перш ніж продовжувати свою подорож до Азербайджану, Штейнмейер звернувся до обох сторін із закликом “Пройдіть довгий шлях до цього мирного договору”. Це може сприяти стабільності у всьому регіоні. Крім того, це необхідна умова розвитку транспортних відносин між Азією та Європою через Південний Кавказ, який набуває все більшого і важливішого в кризах в інших регіонах.