Штайнмайєр прибув до Казахстану

26

Центральна Азія тривалий час залишалася поза увагою німецької політики. Наразі федеральний президент відвідує цей регіон. Його перша зупинка, Казахстан, становить особливий інтерес для Німеччини.

 

Штайнмайєр прибув до Казахстану

Штайнмаєр прибув до Казахстану у пошуках нових партнерів. Федеральний президент Франк-Вальтер Штайнмайєр розпочав чотириденний візит до Центральної Азії із зупинками в Казахстані та Киргизстані. Він прибув до столиці Казахстану Астану у понеділок увечері. Там президент Касим-Жомарт Токаєв прийме його з військовими почестями у вівторок (10:00 ранку за місцевим часом, 6:00 CEST). Після переговорів глави обох держав планують взяти участь у німецько-казахстанському економічному форумі. Штайнмаєр вже був у Казахстані як федеральний президент у 2017 році. Він також добре знайомий з Центральною Азією по своїй роботі як міністр закордонних справ.

Казахстан економічно цікавий для Німеччини, зокрема, завдяки запасам нафти та газу. Наприклад, нафтопереробний завод PCK у Шведті, Бранденбург, тепер переробляє нафту, зокрема й з Казахстану, після того, як у січні через війну в Україні припинилися постачання російської нафти трубопроводом «Дружба». Там також доступні рідкісноземельні матеріали, щодо яких Німеччина сильно залежить від Китаю.

У плані Казахстан – досить складна країна. Стиль керівництва Токаєва вважається авторитарним. У січні минулого року в колишній радянській республіці були жорстоко придушені соціальні та політичні протести із заворушеннями – у тому числі за допомогою російських солдатів. За даними влади, загинуло щонайменше 200 людей. З погляду Німеччини, позитивним є той факт, що смертна кара була згодом скасована під час конституційної реформи. З іншого боку, міжнародні спостерігачі критикують недоліки у сфері свободи преси, свободи думок та свободи зборів.

Не найкраща країна у списку

Казахстан займає 134 місце зі 180 країн у рейтингу свободи преси «Репортери без кордонів 2023». Для порівняння, Німеччина знаходиться на 21 місці.

Читайте також:  Барч залишився лідером парламентської групи "Ліві"

Не набагато кращою є ситуація і в Киргизстані, куди Штайнмайєр планує вирушити після поїздки. У цій країні також править режим, який багато хто називає авторитарним, і вона посідає 122 місце за рівнем свободи преси. Але Киргизстан також багатий на сировину, тут знаходяться великі родовища рідкісних земель і золота.

За даними канцелярії федерального президента, Штайнмаєр хоче використати цей візит, щоб підкреслити величезне геополітичне та геоекономічне значення регіону, яке ще більше зросло після війни в Україні. Послання звучить так: «Німеччина та Європа готові стати партнерами країн Центральної Азії. Ви не самотні у скрутному сусідстві з Росією та Китаєм». Але і з боку Німеччини спостерігається зростаючий стратегічний інтерес до зміцнення відносин із Центральною Азією, оскільки вона хоче розширити свої політичні та економічні обрії.

Однак держави Центральної Азії – усі колишні радянські республіки – традиційно мають тісні зв’язки із Росією. Крім Казахстану та Киргизстану, до них входять Таджикистан, Туркменістан і Узбекистан. У Берліні сподіваються, що вторгнення Росії в Україну призведе до переосмислення ситуації та пошуку нових партнерів. Однак Китай також пропонує себе як такий партнер. На саміті Китай-Центральна Азія було вирішено розвивати співпрацю «за всіма напрямками».

Казахстан за площею майже у вісім разів більший за Німеччину, але з населенням у 19 мільйонів осіб – має менше чверті мешканців порівняно з ФРН. Загальний кордон із Росією становить близько 7600 кілометрів, а з Китаєм – майже 1800 кілометрів.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я