Уряд Словаччини нещодавно поставив Україні понад десяток винищувачів. Опозиція стверджує, що вона перевищила свої повноваження та обійшла парламент.
Постачання винищувачів на Україну: кримінальна скарга у Словаччині
Найбільша опозиційна партія Словаччини подала кримінальну скаргу, бо вважає передачу винищувачів Україні неконституційною.
Консервативно-популістський уряд прем’єр-міністра Едуарда Хегера 17 березня ухвалив рішення про передачу Україні 13 радянських літаків МіГ-29. 23 березня перші чотири з цих літаків були доставлені українськими пілотами в Україну, яка зазнала нападу з боку Росії.
Кримінальні звинувачення у зловживанні службовим становищем та саботажі
Уряд меншості Хегера було повалено внаслідок вотуму недовіри у грудні. З того часу воно діє лише на тимчасовій основі. Тому, згідно з конституцією, він не має компетенції приймати такі фундаментальні зовнішньополітичні та військові рішення, пояснив Роберт Фіко, голова партії «Напрямок – Словацька соціал-демократія» (Smer-SD) в інтерв’ю щоденній газеті «Правда», опублікованому у вівторок. Вже в понеділок увечері прес-секретар партії Smer Ян Мазгут повідомив державне інформаційне агентство TASR про кримінальне звинувачення у зловживанні службовим становищем та саботажі.
Спочатку міністр оборони Ярослав Над та глава уряду Хегер заявили, що не прийматимуть рішення без попереднього голосування у парламенті. Уряд міг би отримати просту більшість голосів за постачання літака за допомогою частини опозиції. Але для наділення його такими повноваженнями була б потрібна конституційна більшість (три п’ятих голосів у Словаччині).
Він міг укласти такий договір без участі парламенту, пояснив Надь. Він посилався на юридичний аналіз, який був у розпорядженні уряду, але не міг бути опублікований.