Податкова справа, кумівство: Сунак під критикою

31

Скандали за участю генерального секретаря Надима Захаві та колишнього глави уряду Бориса Джонсона все більше напружують Консервативну партію прем’єр-міністра Великобританії Ріші Сунака. У випадку із Захаві є звинувачення в тому, що він міг вести переговори з владою, щоб врегулювати багатомільйонний податковий скандал, коли він був міністром фінансів. У справі Джонсона є звинувачення у непотизмі. Для критиків ці випадки – лише вершина айсберга у діяльності консерваторів Торі, яких неодноразово звинувачували у корупції та закулісних угодах.

Однак Сунак хотів зробити все інакше після майже трьох скандальних років правління Бориса Джонсона. 42-річний президент оголосив про порядність, чесність та прозорість, коли наприкінці жовтня переїхав на Даунінг-стріт. Але початковий запис читається катастрофічно. Його найближчу довірену особу Домінік Рааб – заступник прем’єр-міністра та міністр юстиції за сумісництвом – було звинувачено у знущаннях кількома колишніми співробітниками. Звучать заклики до відставки члена кабінету Захаві.

Нарешті, сам Сунак отримав штрафне повідомлення вдруге приблизно за дев’ять місяців: він дозволив зняти себе на короткий відеоролик у автомобілі, що рухається – не пристебнутим ременем безпеки. У квітні 2022 року він уже заплатив штраф за свою участь у справі Partygate – тоді він був міністром фінансів.

Нова мітла погано підмітає

Справа Захаві, зокрема, є випробуванням для Сунака, каже опозиція. Він обіцяв нову мітлу», – сказав політик-лейборист Пет Макфадден в інтерв’ю Sky News у неділю, додавши: «Але що толку від нової мітли, якщо подібні інциденти відкидаються стисканням плечей? Сунак оголосив податкову справу Захаві закритою – хоча багато залишилося відкритим, і пояснення політика швидше викликало нові питання. Колега Макфаддена по партії Рейчел Рівз розкритикувала Сунака в ефірі Бі-бі-сі за те, що він надто слабкий, щоб запобігти скандалу.

Читайте також:  Масові демонстрації в Ізраїлі

Насправді Сунак ніколи не користувався повною підтримкою своєї партії. На низовому рівні Джонсон, хуліган, все ще популярніший; у парламентській партії Сунак має задовольняти численні дрібні групи. Насправді, прем’єр-міністр мав уособлювати повернення до серйозної політики після потрясінь навколо Джонсона та короткострокового наступника Ліз Трус. «Його будували як лідера, який – подібно до менеджера хедж-фонду, яким він був раніше, – ретельно проаналізує ситуацію і потім запропонує відповідні рішення», – прокоментувала нещодавно газета Telegraph. «Цей міраж компетентного ріші починає розсіюватися».

Насамперед скандали відволікають; послання Сунака не доходять. Замість того, щоб обговорювати суть проблеми, тепер увага зосереджена лише на тому, був прем’єр-міністр пристебнутий ременем безпеки чи ні. Сунак також не може справитися з масовою хвилею страйків, які неодноразово паралізували країну. Він відмовляється вести переговори. «Ріші Сунак зник», – сказала Шарон Грем, генеральний секретар профспілки Unite.

Опозиція вже давно закликає до нових виборів. Також неодноразово звучали розмови про повернення Бориса Джонсона, котрий розглядається як суперник Сунака. Проте наразі ця загроза для чинного президента знову зменшується. Джонсон регулярно виявляється втягнутим у власні скандали та інтрижки. Тепер у Sunday Times з’явився відкинутий ним репортаж, який передбачає зв’язок між призначенням донора Торі Річарда Шарпа на посаду голови Бі-бі-сі та його допомогою у фінансовій конструкції для Джонсона. Згідно зі звітом, Шарп допоміг своєму давньому другу оформити гарантію на кредит у розмірі до 800 000 фунтів стерлінгів (911 000 євро). Незабаром після цього Джонсон запропонував Шарпу обійняти пост у Бі-бі-сі.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я