Новий глава уряду у Берліні

34

Після тривалої боротьби політик від ХДС Кай Вегнер став новим бургомістром Берліна. На вчорашніх виборах до Палати представників 50-річному політику двічі не вистачило більшості, хоча його ХДС та його партнер із коаліції СДПН отримали достатньо мандатів. У третьому голосуванні цього виявилося достатньо для Вегнера.

Він отримав 86 голосів – саме стільки мандатів у ХДС та СДПН у земельному парламенті. Під час голосування AfD заявила про свою підтримку Вегнера. Чи проголосували – і якщо так, то скільки – депутати від AfD зрештою за представника ХДС з упевненістю сказати не можна, оскільки голосування було таємним. Проте різка критика правлячих партій пролунала від «зелених» та лівих. Сам Вегнер увечері заявив, що його не переконати.

Вегнер з чіткою заявою з AfD

“Я вважаю, що AfD хоче тут хаосу”, – сказав новий глава уряду у спеціальному випуску RBB. «Вона хоче скористатися цим. Тому що при всьому бажанні я не можу уявити, що AfD обере правлячого мера, який привезе до Берліна найбільшого мисливця за AfD з усієї Німеччини. З цієї точки зору це тактика, стратегія». Під «мисливцем за AfD» Вегнер, ймовірно, має на увазі нового сенатора від юстиції Фелора Баденберга, який раніше працював у Федеральному відомстві захисту конституції і також відповідав за класифікацію AfD як підозрюваного правого екстреміста.

Нова коаліція ХДС та СДПН отримала 86 голосів, а опозиція із «Зелених», «Лівих» та AfD – 73. Більшість становила 80 голосів. У першому голосуванні Вегнер спочатку отримав 71 голос, у другій спробі – 79. Тільки у третьому голосуванні за Вегнера було подано 86 голосів. Одразу після обрання він зайняв кабінет у Червоній ратуші у політика СДПН Франциски Гіффі. Десять сенаторів нового чорно-червоного сенату привели до присяги.

Читайте також:  Китай залякує Тайвань напередодні візиту Бербок

Опір чорно-червоним у своїх рядах

Гіффі припинила коаліцію із «зеленими» та «лівими» після поразки на повторних виборах до Палати представників у лютому, відмовилася від посади правлячого мера та уклала союз із ХДС. Однак усередині СДПН існує опір чорно-червоної коаліції.

Політики з ХДС та СДПН звинувачували один одного у провалі виборів після того, як Вегнер двічі зазнав поразки. Увечері Вегнер в ефірі RBB розповів про явні відхилення у ХДС та СДПН. Тепер, за його словами, завдання полягає в тому, щоб переконати за допомогою гарної роботи.

Лідер берлінської земельної та парламентської фракції СДПН Раєд Салех сказав Deutsche Presse-Agentur: «Зрештою, це спрацювало з нашою власною більшістю у 86 голосів». Той факт, що потрібно три голосування, не дуже приємний, сказав він. «Але це не вперше, коли не спрацював перший чи другий бюлетень», – сказав Салех. «Зрештою, саме тому конституція передбачає три тури голосування. Але, звичайно, я хотів би чогось іншого».

Федеральний лідер партії «зелених» Рікарда Ланг написала у Твіттері: «СДПН та ХДС у Берліні завдали сьогодні величезних збитків місту, демократії та політичній культурі, вийшовши в третій тур голосування без надійної більшості – тим самим дозволивши AfD привласнити собі обрання Вегнера». Ян Корте, лідер Лівої партії в Бундестазі, написав: «Вегнер дозволяє собі присягати без докорів совісті, незважаючи на підозри в тому, що він є правлячим мером з милості фашистів AfD.»

На запитання про те, скільки голосів було подано від її фракції, лідер фракції AfD Крістін Брінкер сказала dpa: «Приблизно половина». На запитання агентства dpa про таємне голосування п’ять із 17 парламентаріїв AfD спочатку сказали, що вони проголосували за Вегнера.

Читайте також:  Росія зображує готовність до переговорів

Драматичне голосування навіяло спогади про вибори колишнього правлячого мера Клауса Воверайта (СДПН) у 2006 році, коли політика СДПН було переобрано лише у другому турі з мінімальною перевагою в один голос. Також проводилися паралелі з обранням у Тюрингії політика ВДП Томаса Кеммеріха, який ненадовго став прем’єр-міністром Тюрінгії у 2020 році, отримавши голоси від ХДС та AfD.

Востаннє Берлін мав мера від ХДС у 2001 році

Вегнер – перший правлячий мер із лав ХДС після Еберхарда Діпгена, який обіймав цю посаду до червня 2001 року. З того часу в червоній ратуші завжди заправляла СДПН, з 2016 року в коаліції із «зеленими» та «лівими». Увечері парламентська група ХДС у Палаті представників Берліна обрала Дірка Штеттнера своїм новим головою.

Вегнер розглядає коаліцію з СДПН як шлюб із розрахунку. Коаліційна угода включає програму захисту клімату вартістю кілька мільярдів євро, реформу адміністрації, поліпшення оснащення поліції та пожежної охорони та значний прогрес у житловому будівництві. Вегнер хоче зробити цифровізацію та модернізацію адміністрації одним із головних пріоритетів. Її попередник Гіффі обійме посаду сенатора з економічних питань у новому складі Сенату.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я