42-річний Віталій Сайко став одним із перших пацієнтів, яким у Німеччині встановили нові протези в рамках ініціативи щодо покращення догляду за українськими інвалідами.
Німецькі інженери допомагають українським інвалідам знову ходити
Вторгнення Росії в Україну вбило тисячі людей і залишило ще більшу кількість із травмами, які змінили їхнє життя. Нова програма у Німеччині допомагає покращити догляд за ампутантами – інженери допомагають українським інвалідам.
Інженери допомагають українським інвалідам
Всесвітня організація охорони здоров'я заявила у травні, що з лютого 2022 року там було проведено понад 20 тисяч ампутацій. Проте в Україні найчастіше відсутнє ефективне лікування таких тяжких травм.
«Тут (у Німеччині) краще знають, як виготовляти унікальні протези», – Каже Жанін фон Вольферсдорфф, чия організація Life Bridge Ukraine стоїть за цією програмою. На даний момент її організація перевезла до Німеччини для лікування близько 40 осіб із ампутованими кінцівками, а також шість стажистів, які повернуться до України з новими знаннями.
“Незвичайні відчуття”
«Ходіння на протезах – незвичайні відчуття», – сказав Сайко, але колишній солдат задоволений. «Я взагалі не ходив, я був прикутий до інвалідного крісла», – сказала людина, яка перенесла понад 15 операцій та місяці реабілітації після втрати ніг у бою минулого року. За словами Сайка, через три місяці після приїзду до Берліна він «знов почувається повноцінним».
“Мені підрізали крила, а тепер вони знову виросли”
Нові кінцівки Сайко — пара витончених металевих стрижнів, взутих у чорні кросівки, були виготовлені для нього на замовлення у медичному центрі Зегера у Берліні.
За словами Міхаеля Келера з компанії Seeger, ампутації, які проводяться в Україні, іноді в польових умовах, не завжди залишають кукси в «оптимальному стані» для встановлення протезу. У Сайка, як і в інших, після операції залишилося замало плоті, що спричинило додатковий дискомфорт для ветерана. «Через кісткові структури нам необхідно забезпечити м'яку підтримку всередині чашки протеза»сказав Келер.
Німецькі інженери допомагають українським інвалідам: стажування
У майстерні Зеєгера на півдні Берліна Келер ділиться своїм досвідом зі стажистами з України, такими як Анастасія Ткач. 23-річна дівчина – фізіотерапевт за освітою, освоїла цілий спектр методик: від зняття гіпсових зліпків кукс до тестування готових протезів.
«Ситуація з постачанням протезів в Україну катастрофічна»
«Поки триває війна, ми продовжуватимемо привозити сюди пацієнтів», – сказав фон Вольферсдорф.
Після початкового етапу тяжко поранені пацієнти з України, як і раніше, евакуюватимуться до Німеччини, тоді як до Берліна прибудуть нові стажери. Однак згодом планується поступова передача навантаження новому центру протезування, який програма допомагає створити у Києві.
Спочатку спеціалізоване обладнання та матеріали, необхідні для виготовлення високоякісних протезів, поставлятиметься компанією Life Bridge Ukraine. «Ми дивимося, що потрібно замовити, щоб центр протезування був повністю оснащений», – сказав фон Вольферсдорф.
Оскільки українська столиця продовжує зазнавати російських ракетних обстрілів, новий центр буде створено у підвалі однієї з міських лікарень.
Підземне розташування означає, що «воно зможе працювати навіть у разі повітряної тривоги», – сказав фон Вольферсдорф.
За словами Сайка, який провів дев'ять місяців реабілітації в Україні, наразі ситуація із постачанням протезів в Україну катастрофічна. «Нам потрібна допомога», – сказав він.
Повернення до нормального життя
Завдяки німецьким протезам Сайко легко піднімається сходами, балансує на дошці або їздить велосипедом — навіть якщо від цих зусиль у нього проступає піт. Повернувшись додому, колишній солдат хоче принести користь фронту – але вже в інший спосіб. «У мене багато діл, багато роботи. У тилу завжди можна знайти заняття».