Нездорові стосунки: ознаки, за якими їх можна розпізнати

74
Пара стосунки

Нездорові стосунки – це життя на пороховій бочці, яке складається з нескінченних конфліктів і примирень, маніпуляцій і образ. Психологи стверджують, що люди не отримують від них ні радості, ні задоволення. Токсичні стосунки мають низку ознак, які потрібно вчасно розпізнати, щоб розірвати це порочне коло.

Спроби змінити іншу людину

Вступаючи в нові стосунки, люди найчастіше бачать у коханій людині тільки хороше. Але проходить якийсь час, і рожеві окуляри доводиться зняти. Назовні виходять реальні звички, цілі та бажання, які дратують.

Замість того щоб подякувати один одному за досвід, сильніший партнер намагається переробити слабшого з урахуванням власних уявлень про ідеал. Це неприпустима поведінка.

Меган Олден, авторка статті про токсичні стосунки, стверджує, що низка фахівців у галузі психічного здоров’я визнають їх одним із різновидів психічних відхилень.

Справді, зустрівши дорослу людину, яка вже чогось досягла в житті, ми намагаємося зробити її зручною для себе. При цьому абсолютно не цікавимося, як вона сама до цього ставиться. У результаті стосунки перетворюються:

 • На боротьбу, якщо партнер виявився рівним за силою характеру.
 • У стосунки на кшталт учитель – учень або жертва – кат, якщо один із партнерів набагато слабший.

Що ж робити в подібній ситуації? Світова психологія стосунків рекомендує змінюватися самому. Партнер, зацікавлений у збереженні та розвитку союзу, наслідуватиме ваш приклад. Якщо ж цілі не збігаються, стосунки неминуче зазнають краху.

Бажання контролювати одне одного

Довіра – це основа здорових стосунків між людьми. Якщо її немає, у стосунках проявляються такі ознаки нездорових стосунків:

 • страх, образа і ревнощі;
 • спроби контролювати кожен крок партнера;
 • підвищена вимогливість в увазі та турботі;
 • постійне невдоволення і претензії.

Спроби контролю та ізоляції партнера від інших людей – це порушення особистих кордонів, що викликає роздратування і навіть агресію.

Ревнощі часто не обґрунтовані, а образа – це абсолютно дитяча поведінка, неприпустима у стосунках двох дорослих людей. Відчувши укол ревнощів, спокійно обговоріть ситуацію, що виникла, і зробіть висновки, а не замовчуйте її і не перетворюйтеся на шукача в пошуках доказів невірності.

Читайте також:  Ці 5 ознак видають оточуючим вашу низьку самооцінку

Ця модель поведінки може бути закладена в ранньому дитинстві, перейнята від батьків. Для стосунків двох дорослих людей вона токсична і діє руйнівно.

Неможливість домовитися з партнером

Іноді з людиною неможливо домовитися, бо вона уникає відвертих розмов і чекає, коли партнер сам здогадається про її бажання, емоції та почуття.

Психолог-практик, творець марафонів на тему саморозвитку та популярна блогерка Анна Іотко стверджує, що спроба дистанціюватися від партнера без пояснень – прояв токсичної поведінки. Вона виділяє 15 фраз, притаманних типовим маніпуляторам у стосунках.

У здорових стосунках дві зацікавлені одна в одній людини:

 1. Готові відкрито говорити про почуття і переживання.
 2. Не намагаються чинити тиск на партнера мовчанням.
 3. Усі питання вирішують спокійно і відкрито.

Якщо один партнер чекає, що другий вгадає причину його мовчання, то це дуже погані стосунки. Не можна переходити від відкритої поведінки до натяків, ніхто не зобов’язаний розгадувати загадки, що живуть у нашій голові.

Не потрібно набивати собі ціну спробами відмовчатися, важливо декларувати емоції. Жінці необхідно просто і дохідливо пояснити чоловікові, що їй не вистачає уваги, квітів, задушевних розмов за чашкою кави, прогулянок за руку та інших романтичних речей.

Чоловік же не повинен вважати, що, відмовчуючись, він поводиться по-чоловічому. Сказати про те, що він потребує підтримки, прийняття і співчуття – це не слабкість, а сила і зрілість особистості.

Нездорові стосунки: перенесення відповідальності

Щасливі стосунки – це велика праця, в якій є місце, зокрема, для конструктивних конфліктів. Важливо пам’ятати, що в будь-якому конфлікті беруть участь мінімум дві сторони, і відповідальність за нього несуть обидві людини. Спроби уникнути відповідальності або перекласти провину на плечі партнера – інфантильна поведінка, неприпустима у стосунках двох дорослих людей.

Читайте також:  З якого віку можна міняти ім'я і чи можна це робити, якщо воно просто не подобається?

Не варто брати на себе чужу провину. Якщо після спілкування з людиною залишається відчуття тотальної провини, то, найімовірніше, партнер маніпулює, порушуючи ваші особисті кордони.

Суперечка заради суперечки ні до чого не веде. З людиною, яка вважає себе завжди і в усьому правою, неможливо створити щасливу сім’ю.

Шантаж і погрози

У деяких парах стосунки будуються на пристрасті, постійних конфліктах, з’ясуванні стосунків і погрозах. Люди влаштовують одне одному емоційні “гойдалки”, в яких відчувають то нестримну радість і задоволення, то всепоглинаючу тугу і біль.

Хороша сексуальна сумісність у такій парі – це ілюзія. Стосунки двох невротиків з боку здаються страшними, а для них самих перетворюються на сенс життя.

Важливо пам’ятати, що якщо партнери раз у раз погрожують один одному тілесними покараннями, повним розривом стосунків або самогубством, то це патологічні, деструктивні стосунки. Створити гармонійний союз, побудований на страху, не можна.

Учені довели, що це не кохання, а адреналінова залежність, що виникає через постійні стрибки рівня гормонів у крові, як на американських гірках. Такі екстремальні зв’язки ніколи не подарують щастя і впевненості в завтрашньому дні.

Проблеми зі здоров’ям

Якщо, вступаючи в стосунки, людина була щасливою, здоровою і сповненою надій, а згодом почала відчувати проблеми зі здоров’ям, то над цим варто всерйоз замислитися. Хворі стосунки не просто висмоктують усі сили, а й можуть серйозно підірвати здоров’я. Результатом такої взаємодії може стати:

 1. Загострення хронічних захворювань.
 2. Психологічні та психічні проблеми.
 3. Цілий “букет” хвороб внутрішніх органів.
 4. Шкірні хвороби.
 5. Захворювання статевих органів, а то й безпліддя.
 6. Розвиток доброякісних і злоякісних новоутворень.

На подив фахових медиків, позитивні зміни у стосунках партнерів або розставання з токсичною людиною призводять до істотного поліпшення самопочуття, аж до повного одужання.

Читайте також:  Зима – не найкращий час для строгих дієт: рекомендації спеціаліста з харчування

Деструктивні стосунки та заздрість до чужих успіхів

У щасливих парах люди не тільки дозволяють одне одному розвиватися, надаючи підтримку партнеру, а й щиро радіють чужим успіхам. У нещасливих усе відбувається з точністю навпаки. Один партнер може говорити іншому, що той не гідний тих благ, які звалилися йому на голову.

Критика може бути спрямована на:

 • зовнішність, ходу, загальний стиль і образ;
 • кар’єрні досягнення і творчі перемоги;
 • плани на майбутнє.

Деструктивний партнер може проявити агресію і сказати в обличчя: “У тебе нічого не вийде”. На будь-які спроби розібратися чи заперечити, зазначить, що це його особиста думка, він має право її висловити.

Насправді, в ньому говорить банальна заздрість. Набагато простіше не рости, а опустити партнера на свій рівень. Критика вселяє сумніви в будь-яку людину, навіть найбільш самовпевнену. Важливо прислухатися до себе, рухатися до мети, незважаючи на нарікання заздрісників. Від партнера заздрісного й необ’єктивного краще відсторонитися.

Відсутність радості та задоволення від життя

Будь-яке нездорове кохання неминуче веде до розчарування. Люди швидко втрачають відчуття ейфорії, з’являється внутрішня незадоволеність, нерозуміння сенсу і майбутнього стосунків.

Людина, яка потрапила в деструктивні стосунки, поступово втрачає:

 • радість життя і відчуття польоту, характерні для цукерково-букетного періоду;
 • розуміння власної цінності та привабливості;
 • усвідомлення того, до чого рухаються стосунки.

Водночас у нього з’являється:

 • відчуття неповноцінності та непривабливості;
 • відчуття примусу до дій, які неприємні;
 • порожнеча, депресія і втома.

Людина поступово входить у роль жертви, вийти з якої досить складно. Необхідно вчасно відстежити в себе подібні симптоми і змінити ситуацію, іноді навіть ціною розриву стосунків.

Зазначимо, що негативна поведінка однаково властива і чоловікам, і жінкам. Потрапивши в нездорові стосунки й не знайшовши спільної мови, важливо завершити їх, звільнившись від вантажу провини й образ.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я