Несподіваний крок Нігерії проти інфляції: зміна дизайну грошових купюр

20

Обмінний курс найри до долара на вулиці виглядає зовсім інакше, ніж торік.

Несподіваний крок Нігерії проти інфляції: зміна дизайну грошових купюр

Минулого тижня Центральний банк Нігерії оголосив про нові тактики проти інфляції: зміну дизайну банкнот номіналом 100, 200, 500 та 1000 найр. Примушуючи людей обмінювати старі банкноти на нові, банк вважає, що це дозволить позбутися величезних обсягів валюти, захованої у приватних сейфах, поза банківською системою.

Нові банкноти з’являться у грудні, але нігерійців уже закликали почати здавати свої старі банкноти, доки вони не стали недійсними до кінця січня наступного року. Але оскільки нігерійці прагнуть уникнути цього заходу і замість цього змінюють найри на долари, брак доларів ще більше послаблює найру і посилює інфляцію.

Несподіваний крок Нігерії проти інфляції: зміна дизайну грошових купюр.  Фото: Kehinde Olufemi Akinbo / Shutterstock

Позавчора (1 листопада) найра офіційно торгувалася по 438 за долар, що на 6% вище, ніж курс на той же день 2021 року. Хоча це вже високе зростання, «реальний» курс, що торгується поза банківськими залами на вулицях Лагоса та Абуджі, цього тижня підскочив до 830 найр за долар порівняно з 570 у цей час минулого року.

Кроки Нігерії проти інфляції. Чому країна змінює дизайн банкнот?

Минулого місяця інфляція в Нігерії досягла 17-річного максимуму і склала 20,8%, що було спричинено ослабленням найри, що призвело до підвищення цін на імпорт. Для боротьби з інфляцією центральний банк Нігерії оголосив про редизайн своєї валюти минулого тижня, додавши, що цей крок назрів. Останній такий редизайн банк Нігерії проводив 20 років тому, тоді як світова практика рекомендує змінювати дизайн банкнот кожні п’ять-вісім років.

Через два дні після оголошення Зайнаб Ахмед, міністр фінансів Нігерії, здавалося, дистанціювалася від проекту, питаючи, чи повністю центральний банк врахував можливі наслідки цього кроку. “Будуть деякі переваги, але будуть і деякі проблеми”, – сказала Ахмед. У відповідь на це 29 жовтня банк пояснив, що йому необхідно звернути назад «нагромадження значних сум банкнот поза сховищами комерційних банків».

Читайте також:  Радбез ООН - Талібану: покінчити з антижіночою політикою

Довіра нігерійців до найре низька

Нігерійська найра страждає від тяжкості економіки, що залежить від імпорту. Її річне падіння щодо долара було спричинене, зокрема, низькими доларовими доходами від продажу нафти через крадіжки з трубопроводів. (Чиновник державної нафтової компанії заявив, що Нігерія втрачає 470 000 барелів на день через крадіжки, що оцінюється в 700 мільйонів доларів щомісяця). У свою чергу це викликало високий попит на долари США серед імпортерів і таких компаній, як міжнародні авіалінії.

Оскільки довіра до найри і така низька, експерти побоюються, що крок центрального банку може просто спонукати людей купувати долари, а не повертати банкноти найри. Це може бути тимчасовою реакцією, але в короткостроковій перспективі це призведе до збільшення розриву між найрою та доларом.

Різниця між офіційними курсами валют та курсами паралельного ринку в Нігерії є одним із найнадійніших показників стану економіки. Курси цього тижня зміцнили думку, що ціни можуть різко зрости в міру наближення різдвяного сезону.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я