Медичний висновок знадобився депутатам ландтагу Північного Рейну-Вестфалії.
Влада Північного Рейну-Вестфалії доручила медикам Університетської лікарні Кельна дослідити застосування поліцейських електрошокерів. Головне експертне питання: наскільки безпечний цей спецзасіб? Відповідь зайняла 29 сторінок формату A4.
Поліція та кардіологія
Вивчати рівень безпеки про дистанційних електрошокових пристроїв доручили кардіологам. Ті насамперед вивчили висновки попередників — результати досвіду застосування електрошоку на свинях та людях. Увага у звіті приділена наслідкам удару в 50 кіловольт для серцево-судинної системи, дихання та м’язів.
Другим джерелом для звіту стали дані поліції Північного Рейну-Вестфалії за 2022 та 2023 роки. Поверхневі пошкодження шкіри відмічені приблизно у половині випадків, наслідки падіння – приблизно у 10%. Більшості постраждалих від електрошоку медичної допомоги не знадобилося.
Застосування електрошокерів у політиці
Висновок 29-сторінкової доповіді досить розмитий: «Непряма шкода здоров’ю в цілому трапляється рідко і зазвичай менш серйозна, ніж, наприклад, після застосування вогнепальної зброї, але вона може мати місце». Найчастіше трапляються наслідки від падіння. Збої серцево-судинної системи, якщо вірити доповіді, досить рідкісні. Проте кардіологи не рекомендують поліцейським зловживати електрошокерами.
Фармакологи могли б віднести доповідь кельнських медиків у розряд постмаркетингових досліджень. Після того, як препарат запущено у виробництво та дозволено до застосування, фармацевти та медики збирають скарги лікарів-практиків на побічні дії нових ліків. У разі шокерів у NRW дослідження виявилося важливим для депутатів ландтагу. Про рівень безпеки електрошокерів сперечаються фракції ХДС та «зелених». Медичні звіти мають додати науковості політичному диспуту.
Міцне здоров’я громадян NRW
Звіт медиків Кельна спирається на статистику Північного Рейну-Вестфалії, яка дозволила говорити про «відносну безпеку». Колеги з Рейнланд-Пфальца могли б заперечити. Там останніми роками постраждалим неодноразово була потрібна медичної допомоги. У 2021 році так було у 43 із 609 зареєстрованих випадків застосування електрошокерів. Це 7%.
У лютому 2024 року профспілка поліції (GdP) Нижньої Саксонії виступала проти введення шокерів до арсеналу: «Медична безпека недостатньо обґрунтована, слід побоюватися додаткових ризиків». Правозахисники Amnesty International також застерігали від запровадження електрошокерів поліцію землі Рейнланд-Пфальц, виступаючи навіть проти їхньої класифікації як нелетальної зброї.
Втім, судячи з поліцейських документів, репутація електрошокерів часом спрацьовує сильніше. Яскраво-жовті штатні Taser X26 можуть заспокоїти порушників одним своїм виглядом.