Культиватор чи мотоблок – що вибрати?

10
культиватор - мотоблок

Використання культиваторів та мотоблоків прискорює обробку землі та робить догляд за грядками та іншими насадженнями легшим. Але постає питання, що краще купити — культиватор чи мотоблок. У чому полягають конструктивні відмінності між ними та з якими завданнями краще впорається мотоблок, а з якими – культиватор?

Призначення культиватора та мотоблоку

Культиватори та мотоблоки – компактні машини на основі бензинового (зустрічаються мотоблоки на основі дизеля) або електричного двигуна, призначені для обробки ґрунту, догляду за сільськогосподарськими культурами та збирання врожаю. Незважаючи на схожу конструкцію, призначення цих агрегатів різне. Мотоблок має ширше застосування, ніж культиватор

Культиватори спочатку розроблені для розорювання та розпушування землі за допомогою ножів-фрез. Ряд моделей, переважно великої ваги, оснащується додатковим пасивним обважуванням, наприклад, підгортником.

Мотоблок – універсальний агрегат. У нього буває система відбору потужності двигуна у вигляді валу чи шківа залежно від конструкції. Крім того, мотоблок оснащується коробкою передач (зазвичай це дві передні швидкості одна задня) та міцнішою рамою.

На відміну від культиватора, який зазвичай має лише невеликі транспортні колеса, на мотоблок ставлять пневмоколеса з великим протектором, що дає хорошу прохідність. При цьому мотоблок більший за розмірами і важчий за культиватор. Оранка землі у культиватора — майже завжди єдине призначення, а у мотоблока — це одне з багатьох сценаріїв використання.

Культиватор

Культиватор – садова машина з бензиновим або електричним двигуном, потужність якого для більшості моделей становить від 3 до 6 л. Бувають навіть моделі акумуляторного типу, але це рідкість.

Вага культиваторів коливається в широких межах: прості та невеликі моделі важать 15–20 кг, але є й моделі вагою 60 кг і більше. Для культиватора цей момент важливий, тому що нерідко заглиблення в ґрунт ріжучого елемента здійснюється під власною вагою.

Читайте також:  Чи варто купувати робот-пилосос

Основний робочий елемент культиватора – фреза, що обертається, ширина якої змінюється за рахунок установки або зняття знімних секцій. Це необхідно для робіт з різними ґрунтами та різною шириною міжрядь відповідно.

Фреза забезпечує оранку і подрібнення ґрунту і водночас рух культиватора: зачіпляючись за ґрунт, вона тягне агрегат вперед, а користувач за допомогою рукоятки газу регулює швидкість обертання фрези. Чим швидше обертається фреза, тим швидше рухається культиватор і тим більша ймовірність зриву процесу заглиблення. При цьому культиватор вискакує з борозни вперед. Щоб уникнути цього, потрібно міцно утримувати його на одному місці до достатнього заглиблення і тільки після цього повільно починати просуватися вперед. Для цього за фрезою встановлено спеціальний штир – сошник. Він покликаний чинити опір руху вперед. Регулювання швидкості та глибини оранки землі більшою мірою регулюється саме сошником, заглиблюючи або піднімаючи його.

Функціональні можливості культиваторів обмежені обробітком ґрунту на відносно невеликих ділянках з землею, що постійно обробляється. Вони підходять для роботи на грядках, теплицях або на клумбах. Зорати цілину або ділянку, яка не перекопувалась кілька років, таким агрегатом не вдасться, а якщо спробувати – висока ймовірність пошкодити агрегат. Зате їм можна підготувати грунт під грядки, прополоти, обробити міжряддя, за наявності відповідного обважування виконати підгортання.

Для підгортання на важкі культиватори замість фрез встановлюють колеса з ґрунтозачепами та підгортник. Можлива й установка плуга, але практика показує, що потужності культиватора зазвичай недостатньо для оранки, навіть якщо йдеться про легкий ґрунт.

Незважаючи на малу потужність, культиватор цілком підходить для дачних робіт і навіть має перевагу перед мотоблоком під час роботи в обмеженому просторі, наприклад, у теплиці. Чим менший культиватор, тим він маневреніший і їм легше керувати. З обробкою міжрядь і розпушуванням ґрунту такий інструмент справляється на відмінно.

Читайте також:  Дії водія у разі відмови гальм

Мотоблок

Мотоблоки оснащуються бензиновими та дизельними двигунами та поділяються на:

  • легені – з двигунами до 6 л.с.,
  • середні – до 10 л.с.,
  • важкі – від 10 і більше кінських сил.

Дизельні мотоблоки навіть за меншої потужності краще справляються з важкою роботою, але й вартість їх дорожча. Дизельний двигун у порівнянні з бензиновим має великий крутний момент. Саме це впливає на можливості мотоблоку щодо важкої роботи.

Для додаткового причіпного обладнання деякі мотоблоки оснащені ВОМ – валом відбору потужності, але, на жаль, не всі. Деякі замість ВОМ забезпечені звичайним шківом, за допомогою якого через передачу передається обертання на додаткове обладнання. А деякі взагалі не мають можливості передати потужність на активне навісне обладнання. У такому разі мотоблок не дуже відрізняється від культиватора, хіба що можливістю причепити до нього візок.

За наявності відповідного обладнання та ВОМ або ремінної передачі мотоблок можна використовувати для оранки, обробки міжрядь, косіння, підгортання, копання картоплі, збирання снігу.

прицеп до моноблоку

Так як мотоблок оснащується коробкою передач, його можна використовувати і як транспортний засіб, досить придбати причіпний візок – в комплекті поставки її немає. Так можна перевозити на мотоблоці різні вантажі, причому досить важкі потужності мотоблока для цього цілком вистачить.

У комплект постачання мотоблоку не завжди входить навісне обладнання. Найчастіше це лише фрези, які встановлюються замість коліс. Тому для розширення функціоналу мотоблоку доведеться купувати додаткове обладнання окремо.

Мотоблок у порівнянні з культиватором важчий, але при цьому більше має міцну раму і потужний мотор. Крім того, мотоблок завжди оснащується колесами із шинами.

Купувати його слід у тому випадку, якщо важлива не тільки культивація ґрунту, а й інші види робіт, а ділянка має досить велику площу, на якій є де розвернутися потужному агрегату.

Читайте також:  Навіщо потрібні побутові фільтри для питної води?

Важкий мотоблок фактично має функціональні можливості мінітрактора, але й розміри має відповідні.

Підсумок

Здавалося б, з урахуванням функціональних можливостей мотоблок виглядає однозначно краще за культиватор, але тільки за наявності системи відбору потужності та додаткового обладнання. Насправді ж додаткові можливості мотоблока дуже часто залишаються незатребуваними. Частково це пов’язано з необхідністю додаткових витрат на обладнання, яке може не окупити себе. Але найчастіше просто з відсутністю таких видів робіт, для яких потрібне це обладнання.

Культиватор компактніший, добре справляється з розпушуванням ґрунту, розпушуючи його. Для роботи в теплиці, на невеликій ділянці, де просто немає місця, щоб розвернутися мотоблоку, культиватор на бензиновому електродвигуні або зручніше. Тому для невеликих ділянок, на яких земля ніколи не застоюється без діла, цілком можна порадити культиватор. Якщо ж у вас велика присадибна ділянка, на якій потрібна обробка значних площ, варто подумати про купівлю мотоблоку та обважування під різні завдання для нього.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я