Хто відкрив Африку, скільки країн до неї входять і що ще відомо про колоритний континент

30
Африка

Африка – континент з унікальною історією, природою та кліматом. Її називають колискою людства, тут були найдавніші цивілізації. Зараз на континенті переважають країни, що розвиваються.

Африку відкривали по частинах

Де розташована Африка? Африка розташована в Північній і Південній, у Західній і Східній півкулях. Майже посередині континент перетинає екватор. На заході материк перетинає початковий (Гринвіцький) меридіан. Північне узбережжя Африки примикає до Середземного моря, на заході континент омиває Атлантичний океан, на сході – Індійський.

Північна частина Африки добре відома здавна: тут за 3 тис. років до н. е. існувала єгипетська цивілізація. Але величезний континент на південь століттями залишався незвіданим. У XV столітті європейці наблизилися до західного узбережжя Африки з боку Атлантичного океану. Першими там з’явилися португальці: син короля Португалії Генріх Мореплавець 1415 року висадився на мисі Боядер, пізніше були зайняті деякі острови біля узбережжя.

Хто відкрив Африку? Наприкінці 1480-х років португальський мореплавець Бартоломеу Діаш у пошуках морського шляху до Індії доплив до південної частини Африки, відкрив мис Доброї Надії. Діаш обігнув континент із півдня і вийшов в Індійський океан, але через виснаження запасів продовольства змушений був повернути назад. Бартоломеу Діаша вважають першовідкривачем Африки.

Через 10 років після Діаша мореплавець Васко да Гама досліджував східну частину Африки. Він пройшов далі південного краю Африки, вперше в історії відкрив для європейців шлях через Індійський океан на схід.

Африка – колиска людства

Мільйони років тому на африканському континенті склалися сприятливі умови, завдяки яким зародився людський рід, як зазначає Britannica. Свідченням тому слугують такі факти:

  • В Африці виявлено рештки найдавніших гомінід (приматів), які жили тут 7-6 млн років тому.
  • В Ефіопії виявлено найдавніші кам’яні знаряддя, яким близько 2,6 млн років.
  • Тут знайдено останки найдавніших представників людей сучасного типу – рід Homo (понад 2 млн років) і Homo sapiens (200-100 тис. років).
Читайте також:  Швейцарські льодовики зменшилися більш ніж наполовину за 90 років

Таким чином, факти підтверджують, що ареал виникнення людини знаходиться в Африці. Ця теорія, за твердженням енциклопедії Britannica, зараз найбільш визнана в науці.

Африка була колонізована європейськими країнами

Відкриття Африки згубно позначилося на її населенні та природних багатствах. Вона стала джерелом работоргівлі, особливо багато чорношкірого населення вивезли до США. Слідом за португальцями континент привернув увагу інших європейських країн. До 1880 року майже вся територія Африки була поділена, суверенними залишалися тільки Ліберія та Ефіопія.

Найбільші території захопила Велика Британія. Переважно її колонії розташовувалися в центральній, східній і південній частині Африки. Франції належали країни в північно-західній та екваторіальній частині. Меншими територіями володіли Іспанія, Нідерланди, Данія, Бельгія.

Деколонізація Африки відбулася у ХХ столітті. Спочатку вільними ставали поодинокі країни, потім 1960 року звільнилися одразу 15 країн. Цей рік за рішенням ООН було проголошено роком Африки. До 1980-го стали незалежними майже всі африканські країни, остання здобула свободу в 1990-му.

Африка займає п’яту частину суші

Яке місце за площею посідає Африка? Площа Африки – 30, 065 млн км². Статистичний сайт World Population Review інформує, що це становить 20,3% площі всієї суші. Африка – другий за величиною континент на планеті.

Населення Африки перевищує 1 млрд 460 млн осіб. Це понад 18% населення світу. Відрізняє континент і високе зростання населення, що становить 2,5-3% на рік (середній у Європі – 0,08%).

Скільки країн в Африці? На материку розташовані 54 незалежні країни, 5 самопроголошених і ніким не визнаних. Острови, які географічно належать до Африки, залишилися за Іспанією (Канарські) і Португалією (Мадейра).

Загалом африканські країни належать до регіону світу, що розвивається. Незважаючи на основне заняття сільським господарством, населення відчуває нестачу продовольства. Тут розвивається видобуток алмазів, золота, на заході – нафти і газу.

Читайте також:  Генна інженерія допомогла вченим дистанційно керувати мозком мух

Найбільша за територією країна Африки – Алжир (її площа – 2 381 740 км²). Найбільша за чисельністю населення – Нігерія, в якій проживають понад 225 млн осіб. За даними World Population Review, за цим показником Нігерія посідає 6 місце у світі.

В Африці знаходиться найспекотніше місце Землі

Чому Африка найспекотніший материк? Це зумовлено географічним положенням континенту. Уся його територія розташована в жарких кліматичних поясах. Найспекотніше місце на Землі – Даллол – розташоване в Ефіопії. Середня температура тут 34,7 °C, майже ніколи не буває прохолодніше 24 °C і ніколи не випадають опади.

Майже посередині Африку перетинає екватор, уся центральна частина материка належить до екваторіального поясу, тут весь рік рясні опади і немає зміни пір року. На північ і південь від екваторіального поясу розташовані субекваторіальні зони, де влітку настає сезон дощів, а взимку – сухий сезон. За ними йдуть тропічні пояси з високими температурами і малою кількістю опадів.

В Африці багато різноманітних природних ресурсів

Як інформує Britannica, з усіх біоресурсів континенту виділяються надзвичайно пишні екваторіальні тропічні ліси. Тут ростуть екзотичні пальми, дерева родини квіткових, вічнозелені комбретуми та пандануси, тамаринд із родини бобових.

У саванах ростуть невисокі дерева і чагарники, в пустелях – мізерні трави, посухостійкі злаки. У пустелі Наміб трапляється унікальна рослина тумбоа, яка за своє можливе 1000-річне життя відрощує два гігантські листки до 3 м. Цей ендемік прикрашає герб Намібії.

У теплих кліматичних поясах Африки живуть антилопи, лемури, шимпанзе, горили. Ніде у світі немає такого розмаїття великих тварин: слонів, бегемотів, носорогів, левів, жирафів, зебр, леопардів. Вони стали об’єктами екзотичного полювання – сафарі. Багато представників африканської фауни становлять небезпеку для людини.

Читайте також:  Чому пошук Google у Європі більше не показує карти

Такою постає перед нами екзотична Африка. Континент сповнений історичними, природними та соціальними контрастами.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я