Хто такий профайлер і чим саме він займається

44

Профайлер здатний за доказами встановити портрет злочинця. Найчастіше такі спеціалісти працюють на ФБР. За допомогою профайлерів було заарештовано багато серійних злочинців.

Професія профайлера допомагає вивести розслідування з безвиході та визначити психологічний портрет злочинця. Профайлер може бути хорошим психологом і криміналістом.

Суть роботи профайлера

Хто такий профайлер? Це фахівець у галузі психології, криміналістики та кримінології, який займається аналізом поведінки, характеристик та психологічного профілю злочинців чи інших осіб на основі доступної інформації. Його завдання – складання психологічного портрета злочинця на підставі скоєних ним злочинів, залишених доказів та інших відомостей.

Кримінальне профілювання активно застосовується у США визначення списку підозрюваних, виявлення пов’язаних одним виконавцем різних злочинів. Профайлери здатні «зчитувати» поведінку людини, визначати її внутрішні емоції та наміри щодо міміки, жестів, манері говорити. Такі вміння все частіше користуються попитом за межами правоохоронної сфери.

Як пише сайт Університету центральної Флориди (UCF), професія профайлера зародилася у ХІХ столітті. За допомогою знань у галузі психології, психіатрії, криміналістики та кримінології профайлерам вдавалося успішно складати профілі злочинців та терористів. За допомогою створених ними психологічних портретів вдалося затримати маніяка-підривника Джорджа Метескі, серійного вбивцю Теда Банді та багатьох інших злочинців.

Особливо ефективними є профайлери при розкритті злочинів, пов’язаних з тероризмом, листами з погрозами, серійними вбивствами, зґвалтуваннями. Такі злочинці часто поводяться нешаблонно, тому їх важче обчислити класичними методами. Використовуючи психологію, профайлери можуть передбачити їхню поведінку.

Що має вміти профайлер і як ним стати

Профайлер повинен мати широке коло знань, умінь та навичок. Робота фахівця знаходиться на стику різних галузей, таких як поведінкова психологія, кримінологія (наука про злочинність та природу злочинів), криміналістика (наука про збирання та використання доказів для розкриття злочинів).

Читайте також:  Що їдять ящірки, які є їхні різновиди

У сфері психології профайлер повинен знати метапрограмні профілі особистості, психотипи, архетипи, типи темпераменту, характеру. Необхідні знання центральної нервової системи, базових емоцій та його проявів, вміння розпізнати брехню.

До ключових умінь профайлера сайт про роботу Indeed відносить такі:

  1. деталізоване визначення моделі поведінки;
  2. розуміння стратегій розслідування, моделей допиту;
  3. проведення особистісної оцінки;
  4. аналіз злочинів, здатність до постійного навчання.

Яскравим прикладом профайлера є експерт з брехні Кел Лайтман у творі Пола Екмана «Психологія брехні. Обдури мене, якщо зможеш», за яким було знято популярний серіал «Обдури мене» (2009–2011).

Блокнот, папка з наклейкою «Правда», лупа, лист
Блокнот, папка з наклейкою «Правда», лупа, лист: Freepik

Де вчитись на профайлера? Окремих освітніх програм, присвячених виключно профайлінгу, немає. У той же час у зв’язку з популярністю та затребуваністю цієї професії в США багато американських університетів готують профайлерів у рамках спеціальностей із кримінального правосуддя та судової психології.

Де стане в нагоді профайлер

Професія профайлера є характерною для американської. Такі фахівці працюють переважно у складі правоохоронних органів та зосереджені на розумінні злочинної поведінки. Більшість профайлерів працює на ФБР і використовує свій досвід у галузі криміналістики та кримінальної психології для визначення та складання списків можливих підозрюваних та моделей поведінки злочинців під час арешту.

Скільки заробляє профайлер? Як повідомляє сайт про освіту Learn, спираючись на статистичні дані, середня зарплата кримінального профайлера становить близько $90 тис. на рік. Фахівець-початківець може стартувати від $45 тис., надалі можливе зростання до $150 тис.

Професія профайлера розвивається і поза кримінально-правової сферы. Все частіше стають затребуваними цивільні профайлери. У бізнесі вони супроводжують угоди, щоб рахувати з контрагентів їхні реальні наміри. В окремих випадках профайлінг застосовується під час аудиторських перевірок або навіть при співбесіді або видачі кредиту.

Читайте також:  Формат зображень WebP: що це таке і навіщо він потрібен
Чоловік у чорному костюмі дивиться через збільшувальне скло
Чоловік із великою лупою: Freepik/benzoix

Професія профайлера переважно користується попитом у правоохоронних органах США, проте існує і в інших країнах. Останнім часом профайлери дедалі частіше займаються цивільними питаннями.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я