Хіросіма пам’ятає американську атомну бомбу

57

Атомна бомба перетворила Хіросіму на пекло 1945 року. Сьогодні ті, хто вижив, побоюються, що історія може повторитися, і закликають країни Великої сімки до дій.

 

Хіросіма пам’ятає американську атомну бомбу

Хіросіма пам’ятає американську атомну бомбу. Кунихіко Іїда ніколи не забуде примарне видовище серед розпечених уламків. «У людей, чиї тіла зазнали впливу атомної бомби перед їхніми будинками, згорів одяг, зійшла шкіра», – згадує 80-річний старий того ранку 6 серпня 1945 року, коли американський бомбардувальник «Енола Гей» скинув атомну бомбу на Хіросіму. у пеклі блукають люди, які не загинули одним махом. «Коли ви опускаєте руки, ваші руки та живіт злипаються. Тому їм доводиться ходити як примарам, щоб взагалі мати можливість ходити», – описує Іїда цю страшну сцену. «Наступного дня більшість із них були вже мертві».

Дуже актуальна вибухонебезпечна проблема

На саміті семи найбільших економічних держав (G7) у Хіросімі у п’ятницю канцлер Олаф Шольц, президент США Джо Байден та інші глави держав та урядів вшанують пам’ять сотень тисяч загиблих внаслідок першого у світовій історії американського ядерного удару. Після відвідин Музею світу вони покладуть вінки до меморіалу, зроблять там традиційне «сімейне фото», посадять дерева. В умовах агресивної війни Росії в Україні та погроз президента Володимира Путіна про можливе застосування ядерної зброї це місце жаху набуває особливої ​​актуальності.

Чудовим чином Іїда, якій тоді було три роки, була врятована з-під завалів. «Травма від того, що мене поховали живцем, ніколи не покидала мене, хоча мені вже понад 80 років», – розповідає Іїда німецькому агентству друку у Хіросімі. Його батько загинув у битві за Окінава, коли їй було два роки. Після скидання атомної бомби її мати, якій було лише 25 років, та її чотирирічна сестра з останніх сил несли її на спині околицями. Мати та сестра втратили волосся, а потім померли. Бабуся підтримувала життя Іїди солодкою картоплею та равликами. Потім вона померла. Іїда залишилася сиротою.

Читайте також:  Україна використовує АЕС як склади для зброї

Страх повторення історії

Японці не втомлюються розповідати майбутнім поколінням про жахіття того часу, щоб війна ніколи не повторилася. Але вперше за всі минулі десятиліття його, як і інших мешканців Хіросіми, переслідує страх, що війна в Україні та погрози застосування ядерної зброї можуть якось повернутися.

У Іїди є побажання канцлеру Шольцю та його колегам по G7: «По-перше, я хочу, щоб вони побачили справжню трагедію американського атомного бомбардування у Хіросімі. А потім обрали курс на побудову світу», – каже він. «Коли вони побачать справжню трагедію атомного бомбардування, вони, звичайно, зрозуміють, що без скасування ядерної зброї світу не буде, тому що нинішні атомні бомби більш ніж удесятеро руйнівніші».

Але вплив оповідань очевидців і закликів тих, що вижили, таких як Ііда, яких називають «хибакуша» (зазнали бомбардування), поступово слабшає. Багато хто з них підозрює, що їм, ймовірно, доведеться залишити скасування ядерної зброї наступному поколінню. Молоді люди люблять Міха Танаку. Ця японка репрезентує невелику групу молодих співвітчизників, які виступають за мир без ядерної зброї і з цією метою беруть під контроль парламентаріїв своєї країни.

Саміт привносить обмеження у повсякденне життя

Але, на жаль, загалом молоде покоління Японії не особливо стурбоване ядерною проблемою та ситуацією у світі, каже Танака, нарікаючи на політичну апатію. «Вони не відчувають, що це має якесь відношення до їхньої ситуації, до їхніх проблем». Багато мешканців Хіросіми більше стурбовані обмеженнями їхнього повсякденного життя під час саміту G7, такими як перекриття доріг, ніж самим самітом, скаржиться журналістка та активістка антиядерного руху Соноко Міядзакі.

«Я хотіла б, щоб лідери великих держав, включаючи ті, які мають ядерну зброю, зустрілися в Хіросімі окремо, щоб обговорити, які конкретні кроки слід зробити для знищення ядерної зброї», – каже Міядзакі, чиї бабуся та дідусь стали жертвами атомного бомбардування 1945 року.

Читайте також:  Штарк-Ватцінгер закликає внести поправки до Основного закону

Її соратник Танака сподівається, що «саміт G7 дасть можливість лідерам задуматися про те, наскільки руйнівною для нас є ядерна зброя». Для Іїди, якій зараз 80 років, страх не пройшов і сьогодні. Вона продовжує страждати від фізичних та психологічних наслідків атомного бомбардування. 2017 року вона вперше перенесла операцію з приводу пухлини мозку. “У мене в мозку ще три пухлини”, – говорить японка, опускаючи погляд.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я