Греція перед парламентськими виборами: Казка про самодержавство

14

Грецьке слово «автократія» нині переживає ренесанс. Ліві у Греції та по всій Європі посилаються на нього напередодні парламентських виборів у Греції у неділю. Воно описує «необмежену владу держави у руках одного правителя», у разі попереднього глави уряду Кіріакоса Міцотакіса. І це брудне слово в тій самій країні, яка й досі пишається тим, що 2500 років тому винайшла демократію. Тож яка правда про передбачувану загрозу автократії в Греції?

Міцотакіс і його консервативна партія Nea Dimokratia (ND), вступивши на перший термін, що починається в 2019 році, набрали 41 відсоток на парламентських виборах п’ять тижнів тому. Проте коаліції та, відповідно, уряду сформовано не було – консерватори не схотіли, ліві не змогли. Тепер греки знову голосують, і одноосібна влада Міцотакіса дуже вірогідна.

Нова форма тихого популізму?

«Голосуйте за нас, щоб ми могли боротися проти розбещеного режиму Міцотакіса!» – так закликав Алексіс Ціпрас, лідер Лівої партії та найсильнішої опозиційної сили Syriza під час нинішньої виборчої кампанії. Міцотакіс, за його словами, прагне «слабкої, хворої, нестабільної демократії» на кшталт угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана.

У Німеччині деякі спостерігачі вбачають у цьому щось подібне. На думку ЗМІ, за Міцотакіса Греція була на шляху до автократії. Його стиль був новою формою тихого популізму, говорили інші про стиль Міцотакіса. У зв’язку з катастрофою човна із сотнями загиблих мігрантів йому навіть приписували досвід заперечення звинувачень та причетності до катастрофи.

Насправді останній термін правління консерватора аж ніяк не був увінчаний славою. Наприклад, Міцотакіс поставив секретну службу (EYP) під прямий контроль. Координатором був племінник прем’єр-міністра. Пізніше вибухнув серйозний скандал, оскільки секретна служба прослуховувала не лише журналістів та опозиційних політиків, а й навіть власного начальника штабу. Міцотакіс заявив, що не знав про це, звільнив свого племінника і з того часу посилається на те, що в цій справі розбираються судові органи.

Читайте також:  Захист клімату в Берліні сходить нанівець

Опитування пророкують чисту перемогу консерваторів?

Але навіть це не затьмарило успіх консерваторів – так само мало, як звинувачення в «орбанізації» та покладання Ципрасом вини на Міцотакіса за серйозну залізничну катастрофу із 57 смертями у центральній Греції у лютому. Опитування знову пророкують результат понад 40 відсотків голосів за «Неа Демократію». Цього буде достатньо для абсолютної більшості через особливості виборчого законодавства, оскільки на нинішніх виборах не менше 20 місць у 300-місцевому парламенті автоматично дістаються найсильнішій партії.

Чи є грецьке суспільство «відсталим», чи обирає воно «стагнацію, інерцію та жорсткість», як цитувала наприкінці травня берлінська «Таз» афінського політолога Лефтеріса Косуліса? По суті, це образа електорату, від якої не ухилився і Ципрас, заявивши після нещодавньої поразки на виборах, що народ не зрозумів.

Спостерігачі звинувачують «Сірізу» у «токсичній виборчій кампанії».

Грецькі спостерігачі вважають інакше: той факт, що Ципрас та його «Сіріза» зазнали поразки на останніх виборах – партія впала на 11 процентних пунктів до 20 відсотків – це здебільшого їхня власна вина, кажуть вони. Після цього ЗМІ та громадяни критикували «токсичну виборчу кампанію», оскільки Ципрас не запропонував практично жодної програми, а натомість постійно громив уряд. Багато передвиборних обіцянок «Сирізи», такі як підвищення пенсій та мінімальних зарплат, вже були реалізовані консерваторами до виборів. На інші грошові стимули лівих виборці дивилися з підозрою, оскільки «Сиріза» так і не пояснила, як фінансуватимуться.

Але головна причина, через яку багато греків голосують за Міцотакіса, – це успіхи уряду за останні роки, які значно значніші, ніж нам хотілося б вірити через постійний вогонь опозиції. Міцотакіс приніс країні величезний економічний, соціальний та зовнішньополітичний прогрес. Безробіття знизилося з приблизно 19 до нинішнього рівня 11 відсотків. Держава була значною мірою дебюрократизована та переведена на цифрові технології: Багато офіційних процедур тепер можна пройти в режимі онлайн за кілька хвилин, включаючи колишні документи для продажу нерухомості або навіть розлучення. Водночас уряд знизив корпоративні податки. В результаті такі міжнародні компанії, як Microsoft, Google та Pfizer, відкрили для себе країну та вкладають у неї значні кошти.

Читайте також:  Один рік з моменту повідомлення про жорстоке поводження: Маркс інформує про наслідки

Міцотакіс скоротив кількість біженців

Багато виборців також ставлять у заслугу Міцотакісу те, що уряд посилив прикордонний контроль і скоротив кількість біженців. Такі острови, як Лесбос і Самос, багато років перебували у надзвичайному становищі через кризу біженців – тепер, за їхніми словами, громадяни цих островів знову можуть нормально жити.

Уряд завжди відкидав звинувачення міжнародних ЗМІ у цьому, що Греція проводить «pushbacks», тобто. змушує мігрантів повертатися до Туреччини без надання їм притулку. Однак зараз уже незаперечно, що такі випадки трапилися. Водночас, кількість доведених випадків виштовхування не йде в жодне порівняння з десятками тисяч людей, врятованих грецькими прикордонниками за останні роки.

То що ж вибирають греки? На їхню думку, принаймні не автократію, а цілком раціонально стабільність і прогрес, що консерватори в основному і реалізували за останні чотири роки. «Тепер давайте швидше закінчимо вибори, щоб він міг продовжити», – так кажуть у багатьох пабах та кафе про Міцотакіса та його курс.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я