Ердоган схвалив вступ Фінляндії до НАТО

24

Туреччина відходить від своєї позиції блокади у суперечці про розширення НАТО – принаймні небагато. Анкара не заперечує проти вступу Фінляндії. Зі Швецією ситуація інакше.

Ердоган схвалив вступ Фінляндії до НАТО

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган дав зелене світло на вступ Фінляндії до НАТО. Процес ратифікації буде ініційований у парламенті, сказав Ердоган у п’ятницю після зустрічі з президентом Фінляндії Саулі Ніїністе в Анкарі. Для Швеції ситуація інша: від Стокгольма очікуються подальші кроки, сказав Ердоган. Він звинуватив країну в тому, що вона розкрила свої обійми «терористам», заявивши, що у Фінляндії справа інакша.

Ніїністе привітав рішення Туреччини, але додав: приєднання Фінляндії не було повним без приєднання Швеції. Прем’єр-міністр Фінляндії Санна Марін назвала схвалення Ердогана “важливим кроком” на шляху до членства її країни до НАТО. Але «Фінляндія зробить усе, щоб Швеція також стала членом НАТО якнайшвидше», – написала вона у Твіттері. «Разом ми сильніші».

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг також привітав рішення Ердогана. Він висловив сподівання, що парламент Туреччини проведе голосування якнайшвидше. За його словами, найголовніше, щоб Фінляндія та Швеція швидко стали членами НАТО, а не те, чи приєднаються вони одночасно.

Схвалення з боку Угорщини ще немає

Говорячи про терміни, Ердоган сказав, що процес у парламенті, як він сподівається, буде завершено до парламентських та президентських виборів. Теоретично рішення може бути ухвалене вже наступного тижня на парламентській сесії.

Після російського вторгнення в Україну Швеція та Фінляндія минулого року вирішили подати заявку на вступ до НАТО після тривалого військового неприєднання. 28 із 30 нинішніх членів альянсу вже давно ратифікували їхнє приєднання. Найближчим часом очікується голосування в Угорщині.

Читайте також:  Щонайменше 6 людей загинули внаслідок теракту у Стамбулі

Туреччина, з іншого боку, кілька місяців блокує подвійне приєднання. Їхні заперечення здебільшого спрямовані проти Швеції, яку вони звинувачують у відсутності зобов’язань щодо боротьби з «терористичними організаціями». Основне занепокоєння Анкари викликає заборонена Курдська партія PKK.

Приєднання «пліч-о-пліч», ймовірно, не відбудеться

Сусідні країни Швеція та Фінляндія насправді хотіли вступити до НАТО одночасно і «пліч-о-пліч». Однак тепер Ердоган, схоже, став останньою краплею. Заперечення Ердогана проти Швеції зміцнилися після кількох ісламофобських протестів у Стокгольмі на початку року. Рішення тепер таке: Туреччина погоджується на вступ Фінляндії на даний момент, а Швеції – можливо пізніше. Цей план було обговорено вже деякий час.

“Туреччина ніколи не виступала проти членства Фінляндії”, – сказав Deutsche Presse-Agentur експерт Вашингтонського інституту Сонер Кагаптай. Він додав, що питання стало проблематичним лише тоді, коли він був об’єднаний із заявкою Швеції на членство.

Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив у середу під час візиту до канцлера Німеччини Олафа Шольца (СДПН), що його країна також готова до можливості роздільного вступу – навіть якщо він віддав би перевагу спільному прийняттю з Фінляндією. Шольц підкреслив, що Німеччина хоче, щоб дві скандинавські країни якнайшвидше вступили до НАТО.

Шведські закони про терор у голові Ердогана?

У п’ятницю Ердоган повторив свої звинувачення на адресу Швеції. Він сказав, що країні було передано список зі 120 «терористів». Допоки Швеція не видасть їх, вони не зможуть наблизитися до Швеції. Схвалення Туреччиною вступу Швеції до ЄС, ймовірно, також пов’язане із законодавчою пропозицією: Швеція хоче посилити свої закони про тероризм. Згідно з планами уряду, у майбутньому участь у терористичній організації або фінансування такої участі вважатиметься караним злочином. Порушникам загрожує кілька років ув’язнення. Зміни мають набути чинності 1 червня. Хоча робота над посиленням закону ведеться вже кілька років, той факт, що проект набирає чинності саме зараз, розглядається як жест у бік Туреччини.

Читайте також:  Covid-19 коштував економіці Австралії 3 млн робочих днів

Після сигналу Ердогана про схвалення парламент в Анкарі має дати згоду. Правляча AKP Ердогана має тут більшість разом зі своїм партнером, ультранаціоналістичною MHP. Але найбільша опозиційна партія, CHP вже ясно дала зрозуміти, що вона погодиться на розширення. У разі поразки Ердогана на виборах проти опозиційного претендента Кемаля Кілічдароглу Швеції не варто побоюватися за схвалення.

Угорщина ратифікує вступ Фінляндії до НАТО 27 березня. Про це повідомив Мате Кочіш, лідер правлячої партії Fidesz, на своїй сторінці у Facebook у п’ятницю вдень. Його парламентська група голосуватиме одноголосно «за», додав він. Пізніше парламентська група ухвалить рішення про ратифікацію вступу Швеції до НАТО.

Спостерігачі в Будапешті припускають, що правий популістський прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан обговорював ратифікацію з Ердоганом в Анкарі в четвер. Орбан взяв участь у засіданні Ради тюркських націй, до якого Угорщина входить як спостерігач.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я