Чи виконав уряд Німеччини свої обіцянки?

16

Подвійне громадянство, «зелена» революція, небувале житлове будівництво — обіцянки, які давала минулого року світлофорна коаліція Німеччини, були нескінченними. За рік ми оцінили, наскільки їх вдалося виконати.

 

Через рік: Чи виконав уряд Німеччини свої обіцянки? 8 грудня 2021 року Олаф Шольц (СДПН) офіційно прийняв присягу як канцлер Німеччини, що ознаменувало закінчення 16-річного правління Ангели Меркель і початок роботи нової світлофорної коаліції.

Разом із «зеленими» та ліберальними Вільними демократами (СвДП) лівоцентристські соціал-демократи розробили амбітну програму для всіх сфер суспільного життя. Вона включала обіцянки переглянути систему соціального забезпечення, перетворити енергетичний і транспортний сектор Німеччини, зробити доступне житло більш доступним, а також створити більш доброзичливий закон про імміграцію та громадянство.

Отже, минув рік, чи коаліція виконала свої обіцянки? Чи нескінченні кризи, що обрушилися на уряд, зрештою збили з курсу?

Ось огляд деяких ключових обіцянок уряду – і того, наскільки уряд дотримався свого слова.

Соціальне забезпечення та заробітна плата

Одна з головних обіцянок СДПН – запровадження мінімальної заробітної плати у розмірі 12 євро – набула чинності у жовтні цього року, що стало великим успіхом для лівоцентристської партії. Ця обіцянка була розклеєна на плакатах Шольца під час передвиборної кампанії і здавалася своєчасною у той момент, коли вартість життя різко зросла.

Проте за іншою ключовою обіцянкою – реформою допомоги з безробіття – перемога виявилася менш радісною. Шольц і міністр праці СДПН Хубертус Хайль спочатку планували повністю переглянути нинішню систему Hartz IV, в якій санкції були б замінені стимулами, а нові заявники змогли б зберегти більшу частину своїх заощаджень – і свої нинішні житлові умови – недоторканності.

Чи виконав уряд Німеччини свої обіцянки?  Фото: shutterstock.com

Натомість у результаті блокади з боку партій ХДС та ХСС у Бундесраті коаліція була змушена повернутися за стіл переговорів та значно пом’якшити свої плани.

Шестимісячний пільговий період, протягом якого на заявників не поширювалися б штрафні санкції, був повністю скасований, також було скорочено суми заощаджень, які заявники можуть зберігати, та строк, протягом якого вони можуть їх зберігати.

Однак СДПН все ж таки здобула перемогу за підвищення щомісячної допомоги на 50 євро та за плани щодо заохочення довгострокових одержувачів допомоги до проходження професійного навчання.

Читайте також:  Дюльгер закликає відмовитися від виходу на пенсію у 63 роки

А що сталося з «базовою допомогою на дитину», новим видом допомоги на дитину, в якій всі існуючі соціальні допомоги на дітей будуть об’єднані в єдину допомогу? Очевидно, воно вже в процесі розробки, але, швидше за все, батьки не побачать перших виплат до початку 2025 року. Тим часом, уряд збільшив існуючі виплати допомоги на перших трьох дітей.

Житло

Мета прозвучала дуже велика: 400 000 нових будинків на рік, включаючи 100 000 доступного житла.

Але чи з’явилися ці нові будинки насправді? На жаль немає.

За останніми оцінками Асоціації житлової промисловості, до кінця року буде збудовано близько 250 000 нових будинків, і неясно, скільки з них матимуть пільгову орендну плату для сімей з низьким доходом. У Гамбурзі, наприклад, було збудовано лише 20 бюджетних будинків.

Будівництво житла у Німеччині.  Фото: unspash.com

Оскільки вартість будівництва цього року різко зросла, доступність житла стала однією з головних проблем, а Німеччина продовжує відчувати гостру нестачу робочої сили.

Все це означає, що у 2023 та 2024 роках коаліції вдасться збудувати лише половину того, що вона намітила: 200 000 нових будинків на рік.

Однак міністр житлового будівництва Клара Гейвіц намагається прискорити процес, ухваливши не менше 187 нових законів, включаючи електронну процедуру отримання дозволів та будівництво з використанням готових елементів.

Транспорт

Мільйони електромобілів, нове покоління поїздів зі спальними вагонами та масовий перехід від автомобілів до громадського транспорту. Це лише деякі із стратегій, викладених у програмі світлофорної коаліції.

І як вони досягли успіху?

Принаймні, електромобілями вони, схоже, не досягнуть своїх цілей. Замість 15 мільйонів електромобілів на дорогах до 2030 року, за оцінками консалтингової компанії PwC, їх трохи менше 11 мільйонів.

Електромобілі у Німеччині.  Фото: Unsplash.com

Щодо громадського транспорту, то уряд (у буквальному сенсі) був поставлений на рейки успіхом квитка за 9 євро минулого літа, і тепер він зобов’язався запровадити «Deutschlandticket» за 49 євро до середини наступного року.

Це ніколи не було частиною початкового плану, але це означає, що уряд виконав ключову обіцянку свого маніфесту: додати додаткові мільярди до місцевих транспортних бюджетів.

Однак чи будуть ці кошти витрачені на інфраструктуру та покращення, як передбачалося, чи просто на субсидування ціни квитка, ще доведеться з’ясувати.

Читайте також:  Зеленський запитує, чи Путін живий

Захист клімату

Оскільки «зелені» – друга за величиною партія в коаліції, досягнення кліматичних цілей було одним із головних завдань нового уряду. Але війна в Україні та спричинена нею енергетична криза призвели до того, що цей пріоритет відійшов на другий план.

Термінали ЗПГ будуються з шаленою швидкістю, атомні електростанції залишаються в експлуатації, а мета закриття вугільних станцій до 2030 року також висить на волосині. Тому не дивно, що власні експерти уряду вважають, що Німеччина навряд чи зможе досягти своєї мети щодо викидів у найближчі вісім років.

Захист клімату у Німеччині.  Фото: Unsplash.com

Тим не менш, було досягнуто певного прогресу в розширенні використання відновлюваних джерел енергії. У минулому федеральні землі могли встановлювати неймовірно жорсткі умови затвердження нових вітряних електростанцій. Нещодавно уряд змінив ці правила, щоб змусити землі забезпечити швидке впровадження вітряних технологій у всій країні.

Права транссексуалів та аборти у Німеччині.  Чи виконав уряд Німеччини свої обіцянки?  Фото: Unsplash.com

Як і багато інших проектів коаліції, терміни виконання цієї обіцянки було перенесено, і поки що неясно, коли саме набуде чинності так званий закон про самовизначення. Проте, проект нового закону вже існує.

Щодо прав на аборти, коаліція обіцяла видалити вельми спірний параграф 219a, пункт закону про аборти, який відноситься до нацистської доби. Цей пункт, який забороняв лікарям «рекламувати» аборти і в багатьох випадках навіть давати консультації щодо них, було скасовано у червні цього року.

Легалізація канабісу

Ключова обіцянка ліберальної ВДП – легалізація канабісу – безумовно, все ще стоїть на порядку денному. Але всі, хто сподівається зустріти новий рік із легальною порцією ганджі, можуть бути розчаровані.

Легалізація каннабісу.  Фото: Unsplash.com

Ще в жовтні кабінет міністрів погодив плани щодо вирішення продажу каннабісу в ліцензованих магазинах та аптеках найближчими роками.

В результаті першого кроку канабіс та його психоактивний компонент тетрагідроканнабінол (ТГК) більше не класифікуватимуться як наркотик.

Це відкриє шлях для розвитку контрольованого ринку та дозволить людям купувати та перевозити до 30 г цієї речовини, а також вирощувати власні рослини в домашніх умовах.

Проте пропозиції ще мають пройти перевірку Європейської комісії щодо відповідності законодавству ЄС. Якщо ні, то уряду, можливо, доведеться переглянути свої плани, а якщо так, то легальний «бубац» (трава) може з’явитися у продажу у Німеччині 2024 року.

Читайте також:  Путін, Орбан, Нетаньяху – реакція на смерть Берлусконі

Міграція та громадянство

Коли партії у своєму коаліційному пакті повідомили, що вони планують «дозволити мати кілька громадянств», більшість іноземців у Німеччині були на сьомому небі від щастя. З того часу вони із завмиранням серця чекали, коли набуде чинності новий закон про громадянство, який дозволить прискорити процес натуралізації та отримати подвійне громадянство.

Тепер очікування практично закінчилося: депутати, які працюють над законопроектом, заявили, що сподіваються прийняти його в парламенті до середини наступного року

Щодо імміграції в цілому, то тут також намічаються великі зміни.

Мабуть, найзначнішим із них став план із запровадження нової системи балів, яка дозволить кваліфікованим чи високоосвіченим мігрантам приїжджати до Німеччини на рік, щоб знайти роботу. Цей план – поряд з іншими імміграційними реформами – був схвалений кабінетом міністрів наприкінці листопада, а законопроект має бути опублікований у першому кварталі наступного року.

Уряд не лише переглянув свої військові витрати та десятиліття прецедентів у своєму рішенні відправити зброю в Україну, але й змушений був боротися зі стрімко зростаючою вартістю життя всередині країни.

У трьох окремих пакетах заходів щодо полегшення енергоспоживання уряд виклав безліч заходів, спрямованих на підтримку труднощів домогосподарств. Серед них – популярний квиток за 9 євро, одноразові виплати для працівників, одержувачів допомоги, студентів та пенсіонерів, а також нескінченний перелік заходів щодо зниження податків.

Нещодавно уряд узяв курс на зниження цін на газ і електроенергію, яке має набути чинності наступного року.

Воно також пообіцяло покрити грудневі рахунки за газ для населення та малих підприємств.

Водночас країна прагне різко скоротити свою залежність від російської сировини. Коли Шольц заявив, що коаліція ухвалила 100 законопроектів за перший рік свого правління, багато хто з них виходив від Міністерства економіки та захисту клімату, яке відповідає за управління енергетичними потребами країни.

Насправді ще у вересні міністр економіки Роберт Хабек (зелені) заявив, що його державні службовці страждають від вигоряння через величезну кількість роботи. Він сказав, що за перші дев’ять місяців після вступу уряду на посаду міністерство ухвалило 20 законів та 28 постанов – стільки ж, скільки попередній міністр ухвалив за весь законодавчий період.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :