Злиденний стан і страждання корінного народу яномами спонукали уряд Бразилії вжити заходів проти незаконного видобутку золота на їхній території на крайній півночі країни.
В операції брали участь агентство у справах корінних народів Фунай, агентство з охорони навколишнього середовища Ібама та сили безпеки при Міністерстві юстиції, повідомила Ібама у середу. Згідно зі звітом, співробітники природоохоронних органів знищили обладнання, яке належить золотодобувачам, включаючи трактор, гелікоптери та літак. На відеозаписі операції, опублікованій Ібамою, видно, що літак горить поряд із тропічним лісом.
«Гарімпейрос» втеча
Також було вилучено кілька одиниць зброї та три човни з 5000 літрів палива. За повідомленнями, підозрювані золотовидобувачі, звані гарімпейрос, зникли з району. Для того, щоб перервати їх шляхи постачання та транспортування, на річці Урарікоера було створено контрольний пункт. Крім бензину та дизельного палива, дванадцятиметрові моторні човни перевозили близько однієї тонни продовольства, морозильні камери, генератори та інтернет-антени, йдеться у заяві. Всі запаси були конфісковані і будуть використані для харчування чиновників.
Жоден човен з паливом та обладнанням Garimpo більше не повинен проходити через контрольно-пропускний пункт у напрямку золотих копалень, додала вона. Оскільки ВПС контролюють повітряний простір над районом проживання яномами, останніми днями нелегальні золотовидобувачі вже намагалися залишити важкодоступний район пішки чи човнами.
Територія яномами така ж велика, як Португалія.
Територія яномами в північних штатах Рорайма і Амазонас, що займає понад дев’ять мільйонів гектарів, приблизно дорівнює площі Португалії і є однією з найбільших територій, що охороняються, для корінних народів у Бразилії. Там мешкає понад 30 000 яном, які також є корінним населенням сусідньої країни Венесуели. Вони стали відомі в усьому світі завдяки боротьбі за демаркацію своєї території та проти проекту будівництва дороги Transamazônica з 1970-х років.
Загарбники завжди становили загрозу для корінного населення, у тому числі й тому, що їхня імунна система не озброєна проти завезених патогенів. Тодішній президент Фернандо Коллор де Мелло також вжив заходів щодо їхнього захисту на початку 1990-х років. Тоді більшість гаримпейрос залишила територію яномами.
Грінпіс скаржиться на золотошукачів
Нещодавно приблизно 20 000 гарімпейросів повернулися в район проживання яномами. Після прольоту в грудні екологічна організація Greenpeace поскаржилася на 120-кілометрову дорогу, яку золотовидобувачі прорубали у тропічних лісах Амазонки. Зловмисники використовують ртуть для видобутку золота та забруднюють воду та ґрунт – з фатальними наслідками для яномів, які живуть за рахунок сільського господарства, рибальства та полювання. 570 дітей із цієї етнічної групи померли останніми роками через недоїдання, згідно з бразильським інформаційним агентством «Agência Brasil». За даними Міністерства охорони здоров’я, з кінця січня понад 1000 яном з серйозними проблемами зі здоров’ям, такими як недоїдання та малярія, були вивезені з району та пройшли курс лікування.
Уряд лівого президента Луїса Інасіу Лули да Сілви раніше оголосив надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров’я серед корінного населення. Федеральна поліція розпочала розслідування за підозрою в геноциді та ненадання допомоги. Правий попередник Лули Жаїр Болсонар сприяв експлуатації Амазонії, а також виступав за видобуток золота серед корінного населення. Влада корінних народів та екологічні агенції були ослаблені, а чиновники, які робили дії проти Гарімпо, були навіть звільнені. Тепер Лула да Сілва оголосив про нову політику.
.