Ботаніки встановили, як стародавні рослини адаптувалися до посушливої ​​Землі

38

Чеські вчені встановили, як рослини змогли колонізувати давню Землю. Дослідження показало, що необхідні для цього зміни почали відбуватися у їхніх тканинах близько 400 мільйонів років тому. Science.

Відомо, що ключову роль виживання рослин грають судинні тканини. Вони постачають їх водою і дозволяють уникнути висихання. Під час посух ланцюжок молекул води, що піднімається вгору стеблом, може розірватися і утворити міхур газу, який ефективно заблокує подальше надходження вологи. У такому разі рослина гине.

Перші судинні рослини досягали лише кількох сантиметрів заввишки. Вони були погано пристосовані до дефіциту води і жили лише там, де волога була легко доступна. Аналіз скам’янілостей показав, що їх судинна тканина розташовувалась у центрі стебла, але цей пристрій зберегли лише дуже небагато сучасних рослин.

Вчені з Інституту ботаніки Чеської академії наук досліджували види вимерлих і живих рослин, які існували на Землі за останні 400 мільйонів років. Дослідження показало, що в ході еволюції розташування судинної тканини в стеблах набувало найрізноманітніших форм: від еліпсів і смужок до зірочок і кілець. Так рослини під тиском довкілля прагнули виробити форму, найменш схильну до емболії.

Найуспішнішими з еволюційної точки зору виявилися рослини, чия судинна тканина набувала «подовжених, вузьких і все більш складних форм». Вони краще переживали посушливі періоди і поступово поширилися планетою.

Вчені зазначили, що дослідження важливе не лише для історії. Його результати у майбутньому можуть застосувати при селекції стійких до посухи сільськогосподарських рослин.

Інше дослідження показало, що древні рослини колонізували Землю завдяки генам бактерій та грибів. Так, гени грибів дозволили їм поглинати азот із ґрунту для харчування.

.

Читайте також:  Комп'ютерні чіпи з грибів створили в Австрії

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я