«Німеччина разом із багатьма партнерами по всьому світу твердо стоїть на боці України»– йдеться у заяві Бербок, у той час як Україна вступає у третю зиму війни.
«Ми підтримуватимемо народ України доти, доки він потребуватиме нас, щоб він міг йти шляхом до справедливого світу».
Вона заявила, що Німеччина допомагає протистояти «жорсткості» російської кампанії «гуманністю та підтримкою — щоб не лише українці пережили зиму, а й їхня країна змогла вижити».
Німеччина, другий за величиною спонсор України після США, пообіцяла виділити 170 мільйонів євро як надзвичайну допомогу, щоб допомогти країні пережити зиму.
Рамка Шольця
Мантри Бербок про підтримку України непросто поєднуються із деякими реаліями. Україна давно просила Німеччину надати їй ракети великої дальності Taurus, проте канцлер Олаф Шольц відмовився це зробити через побоювання ескалації та розширення конфлікту. Шольц також відхилив прохання України про негайний вступ до НАТО, з яким виступив президент Володимир Зеленський, коли він нещодавно представив свій план перемоги західним союзникам. Під час зустрічі Олафа Шольца з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте у Берліні він також виступив проти перспективи членства України.
У європейському істеблішменті мусується навіть думка про те, що Україна має набути «нейтрального» статусу, як це було у Фінляндії протягом десятиліть. Неофіційно озвучена пропозиція звучала на тлі переговорів у Берліні щодо створення «контактної групи» з Китаєм, Індією та Бразилією для переговорів про мирне врегулювання з Росією.
Однак у ідеї фінляндизації є очевидна вада: Гельсінкі відмовилися від свого багаторічного нейтралітету і вступили до НАТО, тому що путінська Росія дуже небезпечна і порушує міжнародне право. Україна навіть стверджує, нагадаємо, що протидія Меркель членству Києва в НАТО у 2008 році і призвела до сьогоднішньої війни.
Посол Фінляндії в Берліні Кай Зауер виступив проти цієї ідеї. «Не в наших інтересах відновлювати якісь штучні сфери інтересів»– сказав він. Ми зобов’язані поважати свободу вибору України, а також її територіальну цілісність.
Тому в Німеччині чимало і прихильників альтернативної точки зору: ракети Taurus мають бути поставлені в Україну, і їй також має бути дозволено завдавати ударів по законних військових цілях на території Росії.
За день до виборів у США
Візит відбувся за день до виборів до США.
Президент США Джо Байден пообіцяв продовжити підтримку України, проте перемога Трампа, швидше за все, означатиме меншу підтримку з боку найбільшого військового покровителя Києва.