Акція на згадку про жертв репресій проходить по всьому світу

25

Із 2007 року її проводить правозахисна організація «Меморіал».

Акція на згадку про жертв репресій «Повернення імен» у всьому світі традиційно відбувається напередодні Дня політв’язня, 29 жовтня. Але іноді її проводять безпосередньо у пам’ятний день.

Цього року акція проходить як в онлайн, так і в онлайн форматі. 29 жовтня правозахисна організація «Меморіал» організувала прямий ефір, присвячений Дню політв’язня. Під час нього люди з Росії та країн ближнього зарубіжжя розповідали про жертв політичних репресій. Найчастіше про своїх родичів, яких розстріляли за радянської влади.

Онлайн-зустріч дала можливість вшанувати пам’ять несправедливо засуджених до розстрілу людей мешканцям тих міст, місцева влада яких не дозволила провести акцію. Так, «Повернення імен» не узгодили у Москві.

І все ж 29 жовтня дехто зібрався на Луб’янській площі біля Соловецького каменю — пам’ятника жертвам політичних репресій. І прочитали імена несправедливо засуджених та розстріляних.

Не вдалося провести узгоджену акцію і в багатьох інших російських містах. Наприклад, у Казані. Справа в тому, що на місці, де мали зібратися люди, розпочали ремонт каналізації. Вулицю обнесли парканом, активістам запропонували подати нове повідомлення для проведення заходу. Про це повідомили в ОВС-Інфо.

Акція на згадку про жертв репресій у Томську

Томськ — одне з російських міст, де дозволили провести акцію. Вона відбулася у місті 30 жовтня одразу на двох майданчиках. О 12:00 біля Поклонного хреста на Каштаку, де в роки репресій було розстріляно і поховано тисячі людей. А о 14:00 – у Сквері пам’яті біля музею «Слідча в’язниця НКВС». Саме цей музей традиційно проводить у місті «Повернення імен».

Акція складалася з двох частин: поминальної молитви та читання імен політв’язнів. На захід до Поклонного Хреста прийшли десятки людей. Вони озвучували імена репресованих, дати розстрілів, а також відомі ним фрагменти біографії несправедливо засуджених людей. Одна з учасниць акції навіть прочитала вірш свого твору.

Читайте також:  Індія скоротила експорт залізняку до мінімуму

«У Томську пам’ять про політв’язнів зберігається. Ми маємо перший у країні і, на жаль, єдиний Меморіальний музей історії політрепресій. Але треба пам’ятати, що сьогодні не лише день пам’яті про репресованих у сталінський час, а й пам’ять про тих, хто страждає від режиму нині», — поділився з журналістом сайту Aussiedlerbote керівник томського товариства «Меморіал» Василь Ханевич.

У Томську акція «Повернення імен» відбувається вперше за останні три роки. До цього через пандемію коронавірусу було неможливо отримати дозвіл на проведення заходу.

Ця акція має для міста велике значення, оскільки саме до Томської області за часів СРСР було відправлено тисячі політв’язнів.

Акція на згадку про жертв репресій: історія одного томіча

Томіч Андрій Булавінов вже втретє приєднується до молитви. Для нього акція має особливе значення, оскільки його родичі зазнали репресій.

«Мій прадід Віталій Йосипович Красовський був репресований у сфабрикованій справі та розстріляний. Потім реабілітовано. А його дружина протягом десяти років відбувала покарання по таборах. Я думаю, важливо пам’ятати цей час і цих людей для того, щоби якась правда на нашій землі була відновлена. Щоб започаткувати покаяння за все зло: коли люди зраджували один одного, вбивали невинних. Щоб ніколи таке не повторилося», – поділився з журналістом сайту Aussiedlerbote Андрій Булавінов.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :