Людський мозок завжди спантеличував вчених. Він складається з мільярдів нервових клітин та незліченних зв'язків, які управляють нашою свідомістю, пам'яттю та поведінкою: мозок. Тепер уперше розшифровано, чому і як мозок погіршується із віком.
Як старіє наш мозок? Несподівані результати дослідження
Коли ми стаємо старшими, наш мозок теж старіє. Це не новина. Але чи знаєте ви, що саме ті області мозку, які роблять нас людьми, найбільш схильні до вікового погіршення? Нещодавнє дослідження вчених із Дослідницького центру Юліха та Університету імені Генріха Гейне у Дюссельдорфі дає нові ідеї.
Вражаючий результат: хоча кількість сірої речовини в мозку з віком зменшується як у людей, так і у шимпанзе, у уражених ділянках спостерігаються разючі відмінності.
«Люди продемонстрували найбільше вікове зниження лобової та префронтальної кори»– повідомив Сем Вікері з Університету імені Генріха Гейне у Дюссельдорфі та його колеги.
Ці області мозку відповідають, крім іншого, за робочу пам'ять, самоконтроль та вищі розумові функції.
Навпаки, у шимпанзе сірі клітини у скроневих областях і глибших областях, таких як смугасте тіло – область, яка важлива для рухових функцій та системи винагороди, – скорочуються.
Еволюційно молоді області мозку старіють особливо рано
Але чому старіння так впливає наймолодші в еволюційному відношенні області мозку людини? Відповідь криється у самій еволюції.
Теорія еволюції, на яку в Росії, що йде в темряву, ополчилися зараз впливові обскуранти, що вимагають заборони на викладання теорії Дарвіна в школі, все-таки працює і в цьому випадку.
Дослідження підтверджує поширену серед біологів гіпотезу: структури, що розвинулися зовсім недавно, менш стійкі до вікових змін. Це особливо очевидно в орбітофронтальній корі та острівці – обох галузях мозку, які мають вирішальне значення для свідомого сприйняття, оцінки стимулів та емпатії.
Однак еволюційно більш старі ділянки мозку, такі як базальні ганглії або середня скронева частка, значною мірою збережені. Іншими словами: всі ті області мозку, які роблять нас унікальними як людський вигляд і відрізняють нас від мавп – наприклад, наша здатність комплексно мислити – особливо схильні до старіння.
Нові результати також дають важливу інформацію про слабкі місця нашого мозку. На думку авторів дослідження, вони могли б навіть запропонувати відправну точку для боротьби зі зниженням розумових здібностей у похилому віці. Однак подальші дослідження все ще потрібні.