Як людина використовує гірські породи, які існують їхні види та інші цікаві факти

96
Гірські породи

Гірські породи становлять тверду оболонку планети. З цієї оболонки людина видобуває матеріали для потреб. Багато наук вивчають, які це матеріали і як служать людям.

  • Гірські породи – це природні поєднання мінералів та немінеральних матеріалів, що становлять тверду оболонку Землі та активно використовуються людиною.
  • Існує три основні види гірських порід: магматичні (90% обсягу земної кори), осадові (75% поверхні) та метаморфічні, кожен з яких має свої особливості формування та застосування.
  • Людство широко використовує гірські породи в різних сферах: як паливо, сировину для промисловості, будівельні та оздоблювальні матеріали, а також у сільському господарстві та для підтримки здоров’я.

З гірських порід складається поверхня Землі

Що таке гірські породи? Наука вважає гірськими породами масу мінералів чи органічних речовин, що стали продуктами природних процесів. На сайті американського Аппалачського університету AppState гірськими породами називають природне поєднання мінералів та немінеральних матеріалів (скам’янілостей, скла). Більшість гірських порід утворилося у континентальній чи океанічній корі.

Гірські породи

Де можна зустріти гірські породи? Сайт Zazor Net називає гірські породи природними будівельними блоками планети, які становлять її структуру. Це:

  1. Літосфера – кора та мантія до глибини 100 км.
  2. Астеносфера – від 100 до 250 км у глибину.
  3. Мезосфера – мантія на глибині від 250 до 2900 км.

Це, наприклад, різноманітні руди, кам’яне вугілля, солі, граніт, базальт, глина. Їх вивчає наука петрографія. Сумежна з нею наука петрологія вивчає, як формуються та перетворюються гірські породи.

Існує три види гірських порід

Гірські породи мають різне походження і тому відрізняються різними властивостями. Які є види гірських порід? Сайт американського музею природної історії American Museum Natural History називає 3 основні види гірських порід:

  1. Магматичні. Утворилися при викиді магми, що знаходиться всередині планети, або лави, що остигає на поверхні. Ці породи становлять 90% обсягу земної кори, але поверхні вони дуже поширені.
  2. Осадові, що осідають із води. Вони накопичилися на землі шарами. Ці породи становлять 10% земної кори, але вони займають 75% її поверхні, тому найчастіше використовують у діяльності людей.
  3. Метаморфічні породи. Утворилися з магматичних та осадових порід під впливом температур, тиску та реактивних рідин. При високих температурах стирається грань між метаморфічними та магматичними породами.
Читайте також:  Розширення раннього Всесвіту відтворили у лабораторії

Більшість гірських порід складається з мінералів, що містять кремній та кисень. Це найпоширеніші елементи у земній корі.

Магматичні гірські породи утворюються безперервно

Магматичні породи, що становлять основу земної кори, формуються на різній глибині, потім при охолодженні лави. У зонах вулканізму та гороутворення вони утворюються безперервно.

Основний компонент більшості цих порід – кремній. Відомі такі види магматичних гірських порід:

  • Вулканічне скло. Утворюється при швидкому охолодженні лави. Його складають продукти, які не встигли розкристалізуватися.
  • Обсидіан. Складається з однорідного вулканічного скла та не більше 1% води.
  • Пемза. Являє собою пористе вулканічне скло. Утворюється внаслідок виділення газів при швидкому охолодженні лави.
  • Пемза має теплоізоляційні та морозостійкі властивості, вона вогнестійка та хімічно інертна.

Найважливіша характеристика магматичних порід – їх хімічний склад. При класифікації найбільше значення має вміст у них кремнезему та лугів.

Осадові породи мають найбільше економічне значення

Осадові гірські породи виникли внаслідок перетворення морських та континентальних опадів на земній поверхні. Вони утворюються різними способами:

  • Як продукти механічної руйнації гірських порід, наприклад піски.
  • В результаті хімічних перетворень силікатних та алюмсилікатних мінералів, наприклад глинисті породи.

Є також породи, утворені безпосередньо шляхом осадження розчинів (солі), шляхом накопичення органічних речовин (вугілля) або як продукт життєдіяльності організмів (вапняки).

Гірські породи

Ці породи, як стверджує енциклопедія Britannica, знаходяться у земній корі завтовшки 1-3 км. Саме вони мають найбільше економічне значення у житті людей, бо це світові запаси вугілля, нафти, природного газу, фосфатів, соляних відкладень та інших важливих природних ресурсів.

Метаморфічні породи відрізняються декоративністю

Метаморфічні породи – це результат перетворення в глибині земної кори інших видів гірських порід – магматичних та осадових. Під впливом високої температури, тиску, вологості та інших факторів утворюються типові метаморфічні породи, наприклад:

  • мармури;
  • глинисті, хлоритові, талькові, кристалічні сланці, до їх складу входять різні мінерали, гідрослюди, тальк, кварц;
  • кварцити – зерниста порода із зерен кварцу;
  • гнейси, що складаються з кварцу, польового шпату та кольорових мінералів.
Читайте також:  Смертельний напад із ножем у бразильській школі

Ці гірські породи мають різну щільність і текстуру, можуть бути тонкосмуговими, лускатими або мати шовковистий блиск. Мінерали надають їм різних кольорів: зелені, сірі, бурі різних відтінків. Такі гірські породи цінуються за свою природну декоративність як у будівництві, так і в ювелірному та прикладному мистецтві.

Гірські породи

Гірські породи незамінні у діяльності людей

Людство всю історію існування користується для потреб тим, що дає планета. Як людина використовує гірські породи? Породи, які використовує людина, найчастіше називають корисними копалинами. Вони служать йому у багатьох сферах життєдіяльності:

  • Вугілля, нафта, газ — як паливо та хімічна сировина.
  • Руди металів — для чавуну та сталі.
  • Мармур, граніт, вапняк як цінні оздоблювальні матеріали.
  • Глина, кварц — у будівництві та виробництві скла, посуду.
  • Мінерал галить — для виробництва кухонної солі.
  • Доломіт — як вогнетривкий матеріал у металургії та добриво у сільському господарстві.
  • Графіт — у металургії, хімічній промисловості, ядерних реакторах, виробництві синтетичних алмазів.

Гірські породи

Крім того, американська служба національних парків на сайті NPS відзначає роль каменів і мінералів у створенні природного довкілля багатьох тварин. Відомо також, що мінерали необхідні людині підтримки здоров’я.

Гірські породи – основа земної тверді, на якій можливе життя. Вони грають величезну роль господарську діяльність людей.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я