“Я більше професор” – Бенедикт XVI помер

21

Коли в квітні 2005 року кардинала Йозефа Ратцінгера було обрано наступником «Папи сторіччя» Івана Павла II, здивування було велике. Тоді 78-річний баварець із Марктль-ам-Інн вважався «papabile», тобто придатним для папства. Але як багаторічний консервативний префект Конгрегації з доктрини віри і, отже, верховний хранитель католицької доктрини, Ратцінгер був також суперечливою фігурою. Дехто називав його «панцеркардиналом».

Багато хто в Німеччині, однак, спочатку був у захваті від радості. Заголовок в газеті «Більд» підбив підсумок: «Ми – Папа Римський». У суботу почесний Папа помер у Ватикані у віці 95 років.

Менш практична людина

Бенедикту – який, за його власним зізнанням, не хотів стати Папою – було нелегко стати наступником харизматичного поляка Кароля Войтили. По суті він був ученим, одним з великих богословів 20-го століття. Він був менш практичною людиною – у чому він сам відкрито зізнавався. «У цьому відношенні я більше схожий на професора, людину, яка думає та розглядає духовні речі», – сказав він про себе. “Практичне управління не на моїй стороні”.

Будучи обраним Папою, він став, за словами богослова Даніеля Богнера, королем-філософом, якого вже описував Платон. Богнер: «Управляти церквою лише мудрістю та істиною – це, можна сказати, лише півсправи. Чого не вистачало Папі Ратцінгеру, то це почуття політики».

Коли він пробув на своїй посаді п’ять років, католицька церква поринула в одну зі своїх найсерйозніших криз: Уривки та фрагменти десятиліть жорстокого поводження з дітьми та приховування інформації стали відомі з 2010 року. Бенедикт оплакував «гріх у Церкві», вибачався і вимагав «нульової терпимості». Однак він нічого не змінив у церковних структурах, які, на думку багатьох експертів, сприяли зловживанням: католицька сексуальна мораль, монополія чоловіків на владу, чільне становище священиків, безшлюбність – усе це залишилося як було. Це сталося не тому, що Бенедикт не наважився взятися за оновлення Церкви: Він просто не бачив у цьому потреби.

Читайте також:  Шанс на мирне завершення війни в Україні є.

Скандал зі зловживаннями знову наздогнав його

Кризові настрої в Церкві, ймовірно, сприяли тому, що 11 лютого 2013 року він ухвалив найрадикальніше рішення у своєму житті і пішов у відставку всупереч усім традиціям. Сам він виправдовував це старістю та слабким здоров’ям. Оголошення пролунало як удар грому: нічого такого не було сотні років.

Після своєї відставки Бенедикт жив на самоті в монастирі в садах Ватикану. Скандал зі зловживаннями знову наздогнав його, коли на початку 2022 року було опубліковано експертний звіт про звернення архієпархії Мюнхена та Фрайзинга з передбачуваними правопорушниками. Експерти звинуватили Бенедикта у неправомірних діях під час його перебування на посаді архієпископа з 1977 до 1981 року. У листі він ще раз перепросив усіх, хто постраждав від сексуального насильства.

Після цього довкола старого в білому стало остаточно тихо. Востаннє він ступив на землю Німеччини у 2020 році: У цей час він прощався на смертному одрі зі своїм старшим братом Георгом, який також був священиком. Марія, старша з трьох братів і сестер, померла 1991 року. Його брат і сестра, мабуть, були людьми, які значили для нього найбільше протягом усього життя.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я