Недільний витік телеграми посла Берліна в США, в якому він висловлює стурбованість «планами помсти» Дональда Трампа, викликав замішання у німецької дипломатії напередодні повернення республіканця до влади.
Витік дипломатичної телеграми: Трамп турбує
Трамп турбує, лякає Європу. Згідно з конфіденційною телеграмою, оприлюдненою вчора в Bild, посланець Берліна Андреас Міхаеліс засудив заплановану Трампом. “стратегію максимального порушення” з метою “переосмислення конституційного порядку”. Він попередив, що це може послабити демократію у Сполучених Штатах.
У телеграмі, ймовірно, відправленій до міністерства закордонних справ минулого вівторка, посланець заявив, що бачить в обраному президенті США людину, яка рухається «жадібної помсти».
За словами Міхаеліса, Трамп прагне «максимально сконцентрувати повноваження» на посаді президента на шкоду Конгресу та штатам.
Згідно з повідомленням, цитованим Bild, це «значно підірве» Основні демократичні принципи Сполучених Штатів.
На питання про телеграму Міністр закордонних справ Анналена Бербок підтвердила її існування.
«Звичайно, посольства пишуть звіти, це їхня місія, особливо під час зміни уряду, щоб ми знали, чого чекати…», – Заявила Бербок телеканалу ZDF.
«А американський президент уже оголосив про свої наміри… і, звісно, ми маємо до цього підготуватися».
Раніше у відповідь на запит агентства AFP міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що воно, в принципі, не коментує «внутрішні документи, аналізи та звіти посольств».
«Бред»
Консерватор Фрідріх Мерц, лідер на виборах у канцлерство за результатами виборів наприкінці лютого, різко висловився про витік інформації.
Виступаючи на передвиборчих зборах, він розкритикував телеграму, назвавши її «повної всілякої критики та нісенітниці на адресу обраного президента Америки».
«Американському президенту та його уряду не потрібно, щоб Німеччина вказувала на них пальцем», – додав він.
Мерц представив себе як людину, яка краще підготовлена до переговорів з новою адміністрацією США.
Чинний канцлер, соціал-демократ Олаф Шольц, навпаки, налаштований більш критично, особливо щодо союзника Трампа, мільярдера зі сфери технологій Ілона Маска, та його втручання у вибори в Німеччині на користь популістів з Альтернативи для Німеччини.
А з огляду на часті заяви Трампа про загрозу введення мит, Німеччина побоюється, що може опинитися на передовій будь-якій торгівельній війні між США та ЄС.
Будь-яке підвищення мит на німецький експорт вдарить по Берліну в той час, коли найбільша економіка Європи і так занепадає.
В іншому інтерв'ю, опублікованому в суботу в Bild, Ларс Клінгбайль, один із лідерів партії SPD Шольца, сказав, що, хоча Берліну «Потрібно добре працювати з кожною американською адміністрацією, перші ознаки, які ми отримали, не були обнадійливими».
«Ми простягнемо руку Дональду Трампу»– Заявив він, – «Але ми повинні ясно дати зрозуміти, що якщо він відмовиться, нам доведеться виявити силу та захистити свої інтереси».