На загальних виборах у Британії, що пройшли напередодні, яскраву перемогу здобула Лейбористська партія на чолі з Кіром Стармером, який став новим прем'єр-міністром країни. Як вважається, виборці проголосували переважно не за лейбористів, а проти консерваторів. Було, як то кажуть, протестне голосування. І в цьому є потенційно велика проблема. Не дуже зрозуміло, як успішно вирішуватимуть лейбористи проблеми.
Вибори у Великій Британії: не стільки тріумф лейбористів, скільки провал консерваторів
Вибори у Великій Британії – це незвичайно. Дивимося: англійці йдуть проти континентального крену, що намітився в Європі, вправо.. Вони проголосували за лівих. Боротьба на виборах велася між правлячою Консервативною партією та опозиційною Лейбористською партією. Ключовими питаннями цих виборах були економіка, охорона здоров'я, імміграція. Багато виборців звинувачували консерваторів, що засиділися при владі, у поглибленні кризи, в якій країна перебуває вже понад десять років.
Лейбористи вимагали змін. Яких?
Лейбористи здобули впевнену перемогу на цих виборах, оскільки багато хто висловлював невдоволення тим, як консерватори вирішують проблеми країни. Позбавлений явної харизми лідер лейбористів Кір Стармер став прем'єр-міністром. ВВС повідомляє, що Стармер отримав від короля Карла III формальне розпорядження сформувати новий уряд країни – і звернувся до британців у новій якості, стоячи біля дверей резиденції прем'єра на Даунінг-стріт. «Цього разу наша країна рішуче проголосувала за проведення змін та повернення політики на службу суспільству»– заявив він.Незалежно від того, чи голосували ви за лейбористів чи ні – і навіть якщо не голосували, – я кажу вам прямим текстом: мій уряд відстоюватиме ваші інтереси». Стармер пообіцяв зробити «перезавантаження» британської економіки, побудувавши її заново по цеглині. “Зміни починаються вже з сьогоднішнього дня!”.
Радісним прихильникам Стармер зробив таке послання: Ми перемогли. Зміни розпочнуться вже зараз. По всій країні люди будуть прокидатися з цією новиною, з полегшенням від того, що важкий тягар нарешті знято з плечей цієї великої нації. І тепер ми можемо дивитися вперед, увійти в ранок, у сонячний промінь надії, спочатку блідий, але весь день, що все посилюється, знову осяює країну надією повернути після 14 років своє майбутнє».
Праві отримали шматок пирога
Турбулентність у політичному житті Великобританії велика. Але загрозливого впливу вкрай праві та вкрай ліві не мають. Їх відсікає від влади та виборча система. Проте партія Найджела Фараджа «Реформи Великобританії» була, як кажуть, дикою картою на цих виборах, апелюючи до незадоволених виборців праворуч. І її участь коштувала консерваторам якоїсь кількості місць у парламенті. Прихильники Фараджа отримали приблизно 4 місця.
Дивлячись із Німеччини
У Німеччині уважно спостерігали за тим, що відбувається у сусідів. Німцям небайдуже, хто керує Великою Британією, оскільки вона перебуває в тісному союзі з Німеччиною, має велике економічне значення, має ядерний потенціал і займає місце в Раді Безпеки ООН. Німеччина з Великобританією має міцні культурні зв'язки. Англійська мова давно стала в Німеччині широко поширеною, повсякденною мовою живого спілкування.
Після Брекситу, що вже відбувся, важко чекати якихось більших подій, які могли б вплинути на цей стратегічний союз.