Стороннім спостерігачам може здатися, що політична криза в Німеччині поглиблюється після вотуму недовіри канцлеру та майбутнього розпуску Бундестагу. Але насправді нічого катастрофічного немає. Усі ці кроки є частиною нормального конституційного шляху до позачергових виборів.
Вотум недовіри та розпуск парламенту в Німеччині: це криза чи рутина?
Вотум недовіри та розпуск парламенту в Німеччині іноді сприймають – особливо ззовні – як щось неймовірне. Коли 16 грудня канцлер Олаф Шольц із Соціал-демократичної партії (SPD) вимагає провести вотум довіри Бундестагу, деякі коментатори охарактеризували це як ризикований захід або навіть як ще один симптом політичного хаосу.
Шольц планував програти вотум недовіри, щоб відкрити шлях до розпуску парламенту та, зрештою, до нових виборів.
Зачекайте… Хіба не було кризи?
Звісно, раніше був крах німецької коаліції Світлофора. Це сталося ще 6 листопада, коли міністра фінансів Крістіана Лінднера було звільнено внаслідок драматичного скандалу через фіскальну політику, а його колеги з FDP вилетіли з уряду. Залишилася коаліція меншості соціал-демократів та зелених.
Шольц перебував під тиском необхідності швидко підготувати ґрунт для проведення позачергових виборів, тому процес розпочався з підготовки до позачергових виборів, не чекаючи на офіційне закінчення терміну повноважень у вересні 2025 року.
Заходи щодо проведення позачергових виборів викладено в Основному законі (Grundgesetz), який був прийнятий у післявоєнній Німеччині для запобігання політичній нестабільності.
Як написав після голосування кореспондент ВВС Деміан МакГіннес: «Вотум довіри сам собою не є політичною кризою: це стандартний конституційний механізм, який сучасні канцлери Німеччини використовували п'ять разів для подолання політичного глухого кута, а Герхард Шредер використав його двічі».
Що відбувається після розпуску Бундестагу?
Політики у Німеччині незабаром візьмуть кілька днів відпустки, щоб насолодитися різдвяними канікулами. Але вони знову опиняться в гущі подій 27 грудня — коли президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, як очікується, розпустить нинішній склад Бундестагу. Після вотуму довіри він має 21 день, щоб зробити цей крок.
Коли він оголосить про розпуск Бундестагу, Штайнмаєр також офіційно оголосить дату нових виборів. Згідно зі статтею 39 Основного закону, це має відбутися протягом 60 днів.
Очікується, що німці підуть на вибори у неділю 23 лютого 2025 року.
У Німеччині не буде уряду?
Ні. Завдяки надійному Основному закону уряд і канцлер залишаться при владі доти, доки не буде обрано заміну — навіть після розпуску Бундестагу.
Уряд перебуватиме у режимі тимчасового виконання. Це дозволить владі продовжувати виконувати основні зобов'язання.