Вчені пояснили, чому ми приймаємо невірне рішення у найвідповідальніший момент

17

Навіть при помірному підвищенні концентрації забруднюючих частинок в атмосфері приміщення, де проводиться турнір з шахів, ймовірність гравців помилок помітно зростає. Такого висновку дійшли вчені з Массачусетського технологічного інституту (MIT), стаття яких опублікована в журналі Management Science.

Дослідники зіставили якість гри 121 шахіста під час трьох великих турнірів у 2017, 2018 та 2019 роках з даними про якість повітря у залах, де проходили змагання, пише Vokrugsveta.

У приміщеннях було встановлено датчики, які постійно вимірювали температуру повітря, а також вміст в ньому вуглекислого газу та твердих частинок PM2.5. Аерозоль з часток такого дрібного розміру (менше 2,5 мікрона в діаметрі) вважається найбільш небезпечним для людини, тому що довго висить в атмосфері і легко долає біологічні бар’єри, проникаючи глибоко в органи та тканини. Джерелами частинок PM2.5 у повітрі можуть бути вихлопні гази автомобілів, вугільні електростанції, лісові пожежі.

Якість гри шахістів проаналізував потужний комп’ютер. Штучний інтелект порівняв понад 30 тисяч зроблених гравцями ходів із оптимальними рішеннями, які були потрібні в кожній конкретній ситуації на дошці.

У результаті з’ясувалося, що чим забрудненішим було повітря в залі, тим більше помилкових ходів робили шахісти і тим значнішими були ці промахи, особливо в ситуації цейтноту, коли психологічна напруга особливо висока.

Ці результати підтвердилися, коли вчені проаналізували зібрані за 20 років дані про ігри у першому дивізіоні шахової ліги Німеччини. Дослідники врахували інші зовнішні причини, здатні підвищити ризик промахів: шум, спеку, холод, задуху, і дійшли висновку, що шахісти починали помітно гірше грати саме тоді, коли рівень забруднення повітря у приміщенні був особливо високий.

Хоча в дослідженні йшлося про шахістів, вчені відзначають, що отримані результати поширюються на всіх професіоналів, діяльність яких вимагає розумової напруги та швидкого прийняття стратегічних рішень. Тобто брудне повітря може коштувати суспільству дуже дорого.

Читайте також:  Банани - склад та профіль вуглеводів. Як впливають рівень цукру в крові?

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я