Що їдять сонечка, чому вони так називаються

170
сонечко

Сонечка – плямисті жуки, які всім подобаються. У світі їх налічується близько 5 тисяч видів. Цікаві факти про комах представили видання National Geographic Kids і Planet Natural.

У сонечок застережлива розмальовка, що застерігає

Який вигляд має сонечко? У більшості сонечок куполоподібне тіло. Довжина дорослої особини – від 0,8 до 18 мм, зазвичай – 4-7 мм. Голова в них чорна з білими цятками з обох боків. Очі сонечка відносно великого розміру. Вусики, які складаються з 8-11 члеників, мають велику гнучкість.

Сонечка літають за допомогою двох задніх крил. Цих жучків добре видно здалеку завдяки яскравому застережливому забарвленню. Жорсткі надкрила бувають червоного, жовтого, чорного, темно-синього або коричневого кольору, на якому добре помітні чітко виражені плями чорного, жовтого, червоного або білого кольору різної конфігурації. Їх кількість буває різною (від 2 до 28). Це залежить від виду комахи. Найпоширеніша семикрапкова сонечко з червоно-чорним забарвленням.

Скільки ніг у сонечка? У комахи 6 коротких ніг, по три ноги з обох боків тулуба. Кожна лапка комахи складається з трьох явних і одного прихованого членика. З їхньою допомогою комаха швидко пересувається травою та стеблами рослин.

Коровок назвали сонечком, хоча в них є отрута

Чому сонечко так називається? Комаху стали називати корівкою за здатність виділяти отруйне молочко. При загрозі із суглобів ніг з’являється жовта масляниста рідина з неприємним смаком – кантаридин. Речовина відлякує хижаків. Чому у корівки з’явилася приставка “божа” достеменно невідомо. За однією з версій, жука так назвали за спокійну поведінку й абсолютну нешкідливість для людини.

Іншу версію походження висловлює науково-популярне видання університету в Коннектикуті UCONN. У ньому пишуть про стару легенду, за якою назва “сонечко” з’явилася, коли хлібороби молилися Діві Марії і просили про допомогу. Урожай на їхніх полях знищувала попелиця. Богородиця почула молитви і з’явилася велика кількість червоних плямистих жуків, які пожирали шкідника. На знак подяки за допомогу фермери назвали комах жуками Богородиці. Назву в народі спростили і вийшла просто сонечко.

Читайте також:  Вчені виявили у щурів почуття ритму

Сонечка – хижаки

Що їсть сонечко? Більшість сонечок – хижаки. Дитячий журнал National Geographic Kids пише, що сонечка поїдають попелицю та інших шкідників, які харчуються рослинами. Одна сонечко за своє життя може з’їсти до 5000 комах.

Дослідницький центр Planet Natural уточнює, що в раціон сонечок входять такі комахи:

  • попелиця різних видів та її яйця;
  • дрібні павуки та кліщі;
  • борошнистий червець;
  • яйця колорадського жука і кукурудзяного метелика.

До лап сонечок потрапляють й інші комахи, яких вони здатні перемогти в сутичці. Якщо іншої здобичі мало, сонечка можуть “пообідати” яйцями, личинками і лялечками родичів. У природі зустрічаються різновиди сонечок, які харчуються нектаром і пилком, а деякі поїдають цвіль, що утворюється на рослинах і пилку.

У своєму розвитку сонечко проходить 4 фази

Життєвий цикл у сонечок проходить 4 фази: яйце→личинка→лялечка→імаго. У теплі місяці він займає 3-4 тижні. Якщо навесні тримається холодна погода, перетворення затягується до 6 тижнів.

Самка сонечка відкладає жовті яйця у формі футбольного м’яча. Вона розміщує їх групами по 10-15 штук на нижньому боці листка ближче до джерела живлення.

За теплої погоди личинки вилуплюються через 3-5 днів. Якщо їжі мало, вони відразу приступають до пожирання один одного, яєць і лялечок сонечок. Перед заляльковуванням протягом 2-3 тижнів дитинчата сонечок проходять чотири линьки. Дорослі особини з’являються з лялечок через 7-10 днів. Статеву зрілість і здатність до розмноження жук отримує через 3-6 місяців.

Сонечка можуть жити в дикій природі та в будинку

Сімейство сонечок розселяється на всіх континентах, крім Антарктиди. Влітку сонечка воліють жити там, де ростуть пряні трави і рослини, що піддаються нападу попелиці та інших шкідників.

Читайте також:  Нове дослідження - КБЖУ менш важливі при схудненні, ніж тип їжі

Зимують сонечка біля підніжжя дерев, у підстилці з листя, уздовж рядів парканів, під камінням або корою. Місця зимівлі їм можна організувати у своєму саду, розклавши каміння, підстилку з листя або трохи мульчі біля основи дерева.

Іноді сонечка залітають у будинок і залишаються на зиму. Симпатичних комах можна тримати в спеціальному скляному вольєрі. Візьміть скляну літрову банку, покладіть на її дно трохи гілочок і паличок і посадіть туди комаху. Поки сонечко не спить, годуйте його розведеним у воді цукром або медом, капнувши солодощі на невеликий ватний диск.

Щоб сонечка заснули, температура має бути нижчою за кімнатну. Поставте банку на підвіконня і нещільно накрийте ганчіркою, щоб їм не заважало світло і всередину надходило повітря.

Точки на спині сонечка не визначають його вік

Визначити вік сонечка практично неможливо. Існує поширена хибна думка, що за кількістю чорних крапок на крилах сонечка можна дізнатися, скільки воно прожило. Але двокрапкова корівка може прожити 2 роки, а ось семикрапкова або з 28 крапками точно не протягне так довго.

Насправді кількість точок не змінюється протягом усього життєвого циклу жука. Їхня кількість вказує на приналежність комахи до певного виду. Плями на спині у жука можуть потьмяніти, але такі зміни відбуваються не від старості, а від середовища проживання і впливу кліматичних умов. Якщо природа забезпечує жучкам достатньо їжі, вони можуть прожити від кількох місяців до 2 років.

Божих корівок людина часто пов’язує з приємними моментами в житті. Вважається, що цей красивий жучок своєю появою приносить у дім щастя й удачу. Якщо відкинути містику, сонечко дійсно виконує важливу роль в екосистемі, допомагаючи знищити попелицю та інших шкідників рослин.

Читайте також:  Хто відкрив Африку, скільки країн до неї входять і що ще відомо про колоритний континент

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я