Вчені виявили, що червоний колір Марса має іншу причину. І ця причина проливає світло на таємницю води на червоній планеті.
Вчені вирішили таємницю почервоніння Марса: звичайне пояснення кольору червоної планети спростовується! Швейцарські плантологи встановили, що поверхня Марса плямить неправильний мінерал, який раніше розглядався. Це відкриття може переписати історію планети.
Дослідницька група з Бернського університету на чолі з Адамасом Валентином знищила встановлений міф. Винуватець почервоніння марсіанських ландшафтів взагалі не гематит, а ферогідрит.
Іржавий
Раніше марсіанський пил складається в основному з гематиту. Це поширене залізне з’єднання навіть у місячному ґрунті. Він утворюється протягом мільйонів років навіть у сухих умовах. Вчені вважали, що Марс просто поступово “іржавіє”.
Однак спектральні дані численних зондів та телескопів виявили таємничу аномалію. Марсіанський пил демонструє чіткий пік поглинання на довжині хвилі приблизно трьох мікрометрів.
Такий сигнал вказує на споріднені водні або гідроксильні групи в структурі мінералу. Тут виникло протиріччя! Гематит -це сухий, не зволожений залізний зв’язок. Де тоді цей водний слід у спектрі?
Лабораторні експерименти з несподіваним результатом
Для вирішення цього парадоксу вчені створили різні варіанти штучного марсіанського пилу. Вони змішували гематит та інші «сухі» оксиди, а також зволожений ферогідрит з базальтовою породою. Дослідники повинні були досягти максимального подрібнення їх зразків.
На відміну від багатьох років ідей, ні гематиту, ні іншими «сухими» оксидами заліза не відповідають спектральним даним з червоної планети. Найкращий збіг був показаний сумішшю базальту з ферогідритом.
Валентин зазначає, що його команда не була першою, хто запропонував роль Ferrogidritus у кольорі Марса. Однак це було не настільки переконливо доведено поєднанням спостережень та інноваційними лабораторними методами.
Нова історія Червоної планети
Це відкриття має далекосяжні наслідки для розуміння марсіанської історії. Ferrogidrite, на відміну від гематиту, утворюється відносно швидко і вимагає наявності холодної води.
⁉ Ми помилялися з приводу того, чому Марс червоний?
🔴 Емблематичний колір Червоної планети вже давно пояснюється сухим іржавим пилом, але нові дослідження вказують на багату воду іржу.
💦 Результати говорять про те, що Марс іржавий на початку давнього минулого планети, коли рідка вода була більше … pic.twitter.com/m9xshf5rwy
– ESA Science (@Sescience) 25 лютого 2025 року
Тобто це відкриття вказує на те, що рідка вода колись існувала на Марсі. І це кардинально відрізняється від сухого та холодного сучасного Марса.
Дослідники вважають, що «марсіанська іржа» утворилася не на мільярди років, а за відносно короткий період близько трьох мільярдів років тому.
Вулканічна активність може танути підземний водяний лід, створюючи умови для утворення ферогідриту. Пізніше цей мінерал подрібнювався під впливом ерозії вітру і поширився по планеті у вигляді червонуватого пилу.
Зараз дослідники з нетерпінням чекають нових зразків скель та пилу, щоб продовжити свої експерименти.