Партія Зелених Німеччини була першопрохідником у галузі охорони навколишнього середовища. Але її головний кандидат Роберт Хабек іде на позачергові національні вибори у непростій ситуації.
Роберт Хабек поведе на вибори пошарпану партію Зелених
У своїй партії Роберт Хабек вважається переконаним реалістом, який наголошує на здатності партії формувати альянси в політичному центрі. У неділю партія Хабека висунула 55-річного політика як свого основного кандидата на федеральних виборах у лютому — тоді як рейтинг схвалення Зелених кульгає: близько 11 відсотків, що нижче за результат у 20,5 відсотка, який вони отримали на виборах до Європейського парламенту 2019 року.
У своїй вступній промові Хабек сказав, що хоче взяти на себе відповідальність «Насамперед за народ Німеччини». Він говорив про такі серйозні проблеми, як зміна клімату і зростаючий популізм, для яких інші партії не мають рішень.
Родом із півночі
Хабек, батько чотирьох дітей і дитячий письменник, який має докторський ступінь з літератури та філософії, родом із прибережної землі, що продувається вітрами, Шлезвіг-Гольштейн недалеко від кордону з Данією.
У 2021 році він увійшов до трипартійної коаліції Олафа Шольца як віце-канцлера, коли Зелені були на підйомі, а рух «П'ятниці заради майбутнього», започаткований Гретою Тунберг, перетворив кліматичну кризу на головну політичну проблему.
Хабек також обійняв посаду міністра економіки та заходів щодо боротьби зі зміною клімату, виношуючи амбітні плани щодо декарбонізації найбільшої економіки Європи.
Він досяг помітних успіхів.
Завдяки стійкому зростанню вітрової та сонячної енергетики частка відновлюваних джерел енергії у виробництві електроенергії у Німеччині у 2023 році перевищила половину, а у першій половині цього року перевищила 60 відсотків.
Однак невдовзі правляча коаліція зіткнулася з численними кризами — від пандемії COVID до реагування на повномасштабне вторгнення Росії до України 2022 року, яке припинило постачання дешевого російського газу до Німеччини.
Хабек був змушений швидко шукати альтернативні джерела енергії, запитуючи газ у постачальників із країн Перської затоки, сповільнюючи відмову Німеччини від атомної енергетики та продовжуючи термін служби вугільних електростанцій.
«Партія сухого закону»
Для Зелених це стало радикальним відходом від своїх цілей у сфері чистої енергії.
Зобов'язання Берліна щодо зміцнення своїх збройних сил також означало відмову від давньої пацифістської традиції партії.
Німецька військова допомога Києву, яка поступається лише підтримці США Україні, рішуче відстоювалася Хабеком та міністром закордонних справ від партії Зелені Анналеною Бербок.
Хабек, який пізно прийшов у політику з «реалістичного» крила партії, виступив проти «фундаменталістів», які критикували те, що вони вважають зрадою ортодоксальних поглядів Зелених з моменту їхнього зародження в протестних рухах 1970-х і 1980-х років.
Однак найбільш руйнівні нападки походили з боку консервативних кіл, які звинувачували Зелених у тому, що вони є елітарною партією, яка моралізує у колі захисників довкілля.
Якби Зелені досягли свого, стверджують праві, німцям довелося б змінити свої улюблені бензинові та дизельні автомобілі на вантажні велосипеди, а сосиски — на вегетаріанську їжу, яка не забруднює планету.
«Недоброзичливці охрестили Партію зелених партією сухого закону»– зазначила Марі Крпата з Французького інституту міжнародних відносин.
Консервативна партія ХДС, нинішній лідер опитувань, назвала їх «уособленням регулювання та бюрократії, які впливають на громадян та бізнес».
Роберт Хабек: “Час змін”
Найруйнівніші нападки на Хабека трапились у 2023 році, коли преса розкритикувала його план заборони нових газових та масляних котлів для побутового використання, назвавши його дорогим. «опалювальним молотом» для прибутків домогосподарств.
Пропозиція була відхилена, і Хабек визнав, що «зайшов надто далеко»але збитки вже було завдано.
На виборах у східних землях у вересні цього року Зелені набрали однозначні відсоткові числа, тоді як вкрай права Альтернатива для Німеччини досягла значного успіху. Вона, нагадаємо, ставить під сумнів зміну клімату та виступає проти вітряних електростанцій, електромобілів та закриття вугільних шахт.
Незадовільні результати виборів для всіх трьох партнерів по коаліції посилили погані передчуття і посилили конфлікт між соціал-демократами Шольца, Зеленими та Вільними демократами, що підтримують бізнес (СвДП).
Коли днями все закінчилося плачевно, і лідери СДПН та ВДП обмінялися гіркими взаємними звинуваченнями в розпаді, Хабек похмуріше заявив, що, хоча кінець був неминучим, “Він здається неправильним”.
Будучи завжди оптимістом, він також прагнув визначити невдачу як новий початок.
Напередодні лютневої виборчої кампанії Хабек опублікував у соціальній мережі X відео, на якому він сидить удома та співає мелодію німецької поп-пісні «Time for Something to Change».
Уважні спостерігачі помітили на його браслеті крихітний напис, який відбиває віру Хабека у світле майбутнє своєї партії: крихітні літери складаються в німецьке слово, що означає “Ера канцлера”.