Сьогоднішні потрясіння у Бангладеш обіцяють непередбачувані зміни. До того ж ця далека країна пов’язані з Німеччиною налагодженою системою економічних взаємодій. Розбираємось у причинах та наслідках.
Революція в Бангладеш – надійний торговий партнер Німеччини. Що далі?
Прем’єр-міністр Бангладеш 76-річна Шейх Хасіна подала у відставку зі своєї посади та залишила країну. Відставка відбулася після кількох тижнів студентських протестів, що переросли у загальнонаціональні хвилювання. Протести були зустрінуті насильством. В результаті загинуло близько 300 людей.
Основною рушійною силою протестів стали студенти
Студенти, здобуючи освіту, не бачили для себе перспективи. Вони тому протестували проти 30-відсоткової квоти на працевлаштування у держсекторі для сімей борців за волю. Третина робочих місць у державному секторі була зарезервована для родичів ветеранів війни за незалежність від Пакистану 1971 року. Така данина історична пам’яті, місцевим скріпам. Причому не сказати, що Шейх Хасіна надто нею дорожила, хоч і є дочкою Муджибура Рахмана, лідера руху за незалежність Бангладеш від Пакистану. Скасована у 2018 році урядом Шейх Хасіни, система квот була у червні відновлена судом нижчої інстанції.
Протестувальники вважають, що ці квоти є дискримінаційними для решти населення, і виступають з критикою уряду за недостатні заходи боротьби з безробіттям.
Втрутився Верховний суд та знизив квоту до 5 відсотків. Протести ненадовго припинилися. Але відновилися, коли студенти вимагали публічних вибачень від Шейха Хасіни за застосування надмірної сили для придушення заворушень, внаслідок яких загинуло понад 300 людей.
Хасіна відмовилася вибачатися. Натомість протестувальників називали «терористами». Влада Бангладеш закрила школи та університети по всій країні. Раніше в столиці Дакці поліція застосувала сльозогінний газ та гумові кулі для розгону мітингувальників. А прем’єр-міністр розпорядилася вимкнути мобільний інтернет у країні. Здається, це було її останнє розпорядження на посаді.
Ще вчора щонайменше 90 людей загинули у сутичках між поліцією та учасниками акцій протесту, які вимагали відставки Шейх Хасіни. Серед загиблих – 13 поліцейських.
Втрутилася армія
Рух настільки активізувався, що армія змусила Шейх Хасіну піти у відставку, поклавши край її 15-річному правлінню.
Востаннє вона була переобрана на четвертий термін у січні. Політичне життя в Бангладеш химерне. 2014 року вибори пройшли на безальтернативній основі через бойкот опозиційних партій, 2018 року опозиція звинуватила уряд у фальсифікації результатів голосування, 2024-го головні опозиційні партії також бойкотували вибори.
Шейх Хасіна очолює коаліцію лівих та антиклерикальних партій, орієнтовану на союз з Індією. Тепер вона відлетіла гелікоптером до сусідньої Індії, де їй було обіцяно безпеку. На кадрах актуальної відеохроніки видно, як протестувальники обшукують її будинок та крадуть усе, до чого можуть отримати доступ.
Такий поворот подій у Бангладеш став можливим, бо військові вирішили не придушувати протести, а підтримати народ. На відміну від Венесуели чи Білорусі.
Революція, очевидно, була підтримана ісламістською опозицією, але навряд чи була нею організована і є радше стихійним сплеском невдоволення. Під час заворушень руйнувалися статуї Батька нації Муджибура Рахмана, який колись вів Бангладеш до незалежності.
Командувач армією Бангладеш Вакер-Уз-Заман оголосив, що армія вирішуватиме майбутні справи країни та проведе переговори з політичними партіями щодо формування тимчасового уряду. Генерал також пообіцяв «справедливість» для всього бангладеського народу — те, чого вимагають протестувальники після загибелі сотень людей протягом кількох останніх тижнів.
Опівдні понеділка, як пишуть місцеві ЗМІ, настрій на вулицях змінився святковим після новини про відставку прем’єра. Al Jazeera пише, що протестувальники святкують “другу незалежність”. Треба розуміти, що героїчна епоха боротьби за незалежність нинішню молодь не надихає, на тлі каламутних особистих перспектив.
Є, загалом, сумніви, що цей стихійний протест призведе до чогось слушного. Та й від втручання армії поки що не було великої користі.
Бангладеш імпортує до Німеччини текстиль
Німеччина спостерігає за тим, що відбувається, не без тривоги. Вона є одним із найбільших експортних ринків для Бангладеш. Обсяг двосторонньої торгівлі двох країн (приблизно 11 млрд євро 2022 року) неухильно зростав. Основний предмет експорту із Бангладеш – одяг, текстиль. А в останні роки і кількість студентів з Бангладеш, які відвідують німецькі університети, невпинно зростає.
На нещодавніх переговорах цього року Німеччина запропонувала Бангладеш 232,5 млн євро у вигляді позик та грантів, віддавши пріоритет відновлюваним джерелам енергії та адаптації до зміни клімату. Ця допомога спрямована на підтримку розвитку сектора відновлюваних джерел енергії, включаючи сонячні парки комунального масштабу та, можливо, системи зберігання акумуляторів у мережі.
Крім того, Німеччина допомагала Бангладеш адаптувати свої міста до зміни клімату, досягти сталого економічного розвитку, захистити природні ресурси та покращити умови праці текстильників.