Європейська комісія окреслила, як вона має намір поетапно впроваджувати нову систему біометричного прикордонного контролю у Європі після того, як її впровадження було відкладено втретє у листопаді.
Перехід на EES буде поетапним
Шлях до EES виявився настільки довгим, що потрібно дещо нагадати. Система в’їзду/виїзду ЄС (EES) є ІТ-системою, яка у цифровому вигляді реєструватиме дані про в’їзди та виїзди громадян країн, що не входять до ЄС, які короткостроково подорожують до країн ЄС та Шенгенської зони. Мета – підвищення безпеки та відстеження осіб, які порушили термін перебування.
Після кількох затримок запуск було заплановано на 10 листопада. Але Комісія вирішила відкласти його, оскільки «не всі держави-члени ще отримали необхідні заяви про готовність».
Тому Комісія та міністри ЄС ухвалили рішення про «поступовому введенні в експлуатацію» ЕЕS замість повного запуску по всій Європі. Це вимагало зміни чинного законодавства. Воно не допускало такої гнучкості.
У середу Комісія запропонувала регламент. Він дасть країнам шість місяців на повне розгортання системи.
Перехід на EES з першого дня
На практиці, як заявила Комісія у своїй записці, “усі держави-члени почнуть експлуатувати ЄЄS з першого дня на одному або кількох пунктах перетину кордону”реєструючи не менше 10 відсотків передбачуваних перетинів кордону.
«У перші 60 днів реєстрацію буде дозволено без біометричних даних. До кінця шестимісячного періоду країни мають забезпечити повну реєстрацію всіх громадян третіх країн».
Регламент дозволяє державам-членам, які готові, повноцінно експлуатувати ЄЄS з першого дня.
Також передбачили можливість тимчасового зупинення роботи системи у разі технічних збоїв або інших несправностей на кордонах.
Однією з головних проблем, пов’язаних із системою, були черги на кордоні Великобританії та Франції. Деякі пункти перетину кордону, особливо порт Дувр, вже важко справляються з перевірками безпеки після Brexit і повідомляють про довгі черги в години пік.
Хоча система була розроблена для заміни ручного проставлення штампу в паспорті, вона залишиться обов’язковою до кінця шестимісячного періоду “для всіх осіб, які підпадають під дію EES”.
Громадяни ЄС та резиденти країн ЄС та Шенгенської зони, включаючи Норвегію та Швейцарію, звільнені від реєстрації в EES. Однак вони можуть потрапити у черги та затримки після розгортання системи.
Після того, як пропозиція буде ухвалена і набуде чинності (через чотири дні після публікації в Офіційному журналі), у держав-членів буде 60 днів, щоб розробити з агентством ЄС, яке відповідає за систему (eu-LISA), свої плани розгортання. Потім Комісія ухвалить рішення про дату початку після отримання всіх заяв про готовність.
Через шість місяців після запуску EES ЄС планував запровадити Європейську систему інформації та авторизації подорожей (ETIAS), в рамках якої громадянам країн, які не входять до ЄС, які приїжджають до Шенгенської зони з короткостроковим візитом, необхідно буде зареєструватися та заплатити 7 євро перед поїздкою.
«Переглянуте планування ETIAS обговорюватиметься та погоджуватиметься Комісією, державами-членами та eu-LISA у світлі очікуваного початку експлуатації EES»– Заявила Комісія.