Новий Конгрес США: передвиборний трилер очікується одразу

17

Перше засідання після виборів до Конгресу зазвичай відбувається в урочистій атмосфері з дотриманням формальних процедур. Цього разу воно буде надзвичайно захоплюючим – особливо в одній із двох палат.

 

Незвичайний передвиборний трилер боротьби за найвпливовіший пост у парламенті очікує на установчу сесію нового Конгресу США. Після загальних виборів у листопаді Конгрес вперше збереться у новому складі сьогодні (12 годин дня за місцевим часом, 6 годин вечора центрально-європейським).

Передвиборний трилер: республіканці матимуть контроль над Палатою представників?

Республіканці отримають контроль над Палатою представників – у Сенаті, другій палаті парламенту, демократи президента Джо Байдена продовжують утримувати незначну більшість. Але початок нового законодавчого періоду ознаменований боротьбою республіканців за лідерство у Палаті представників.

Лідер фракції партії, Кевін Маккарті, хоче бути обраним речником Палати представників. Пост, який останніми роками обіймала демократ Ненсі Пелосі, є третьою в рейтингу США після президента та його помічника з виборів. Однак кілька колег по партії виступили проти Маккарті – і в умовах вузької республіканської більшості йому до самого кінця було дуже важко набрати достатньо голосів у своїх лавах для перемоги на виборах. Це може затримати нормальну процедуру.

Проблема республіканської фракції

Республіканська фракція в Палаті представників, як і партія загалом, розривається між правими прихильниками екс-президента Дональда Трампа та помірнішими членами партії. Маючи лише незначну більшість голосів, Маккарті повинен об’єднати за собою різні погляди та залучити на свій бік членів із далеких рубежів своєї фракції. Однак п’ять республіканців публічно заявили, що не голосуватимуть за Маккарті. Багато хто також висловився проти.

Тому в останні тижні він намагався заспокоїти внутрішніх критиків, йдучи на всілякі поступки. Нещодавно він навіть погодився значно знизити бар’єри для можливого відкликання спікера Палати представників, про що дружно повідомили кілька американських ЗМІ з посиланням на внутрішні переговори в парламентській групі. Але навіть незважаючи на цю поступку, більшість голосів не забезпечені для Маккарті до кінця.

Читайте також:  США радять Ізраїлю відкласти наземний наступ

Передвиборний трилер: цифри

На виборах до Конгресу на початку листопада на голосування було виставлено всі 435 місць у Палаті представників та 35 зі 100 місць у Сенаті. Сьогодні обидві палати вперше засідають у новому складі. Демократи Байдена виступили на виборах набагато краще, ніж очікувалося. Передбачений успіх республіканців не виправдався. Їм не вдалося отримати контроль над Сенатом, а в Палаті представників вони досягли лише незначної більшості в 222 місця. 212 місць належать демократам. Одне місце залишається відкритим після смерті конгресмена невдовзі після виборів. Таким чином, на голосування претендують максимум 434 голоси.

У найпростішому сценарії для обрання спікера палати потрібна більшість у 218 голосів, якщо всі 434 новообрані парламентарі присутні і голосують за кандидата. Якщо деякі з них утримаються, то необхідна більшість буде відповідно меншою.

Передвиборний трилер: процедура

Після кількох формальних кроків вибори спікера Палати представників є першим важливим пунктом порядку денного інавгураційної сесії. Поки не проясниться питання про голову, нічого не вийде: Палата представників не може розпочати свою роботу, навіть нові депутати не можуть бути приведені до присяги. Якби Маккарті провалився в першому турі голосування і потрібні були б додаткові бюлетені, це було б рівнозначно невеликій сенсації.

Зазвичай вибори – це формальність. Минуло сто років відколи кандидат не набрав необхідної більшості голосів при першому голосуванні за посаду голови Палати представників: у 1923 році для призначення голови знадобилося дев’ять голосувань. Тоді це займало кілька днів. Швидкість Маккарті напередодні виборів вже виділяє і послаблює його, навіть якщо зрештою він досягне успіху в голосуванні.

Загальна картина

З більшістю, що змінилася, і новою силою в Палаті представників республіканці можуть ускладнити життя Байдену в майбутньому. Вони вже оголосили парламентське розслідування проти президента та інших урядовців і можуть блокувати законотворчість на свій розсуд.

Читайте також:  Зеленський прибув до Нідерландів

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я