Фрідріх Мерц: німецький консерватор прагне стати канцлером
Хоча Фрідріх Мерц ніколи не обіймав державних посад, опитування показують, що він є фаворитом на виборах 23 лютого. Тепер Мерц незабаром може здобути свій шанс після десятиліть очікування.
Вперше обраний до Бундестагу три десятиліття тому Мерц очолив партію з третьої спроби після її поразки на виборах 2021 року і був затверджений як її кандидат на посаду канцлера у вересні.
Пілот-аматор
Мерц народився 11 листопада 1955 року і одружений вже понад 40 років на Шарлотті Мерц, судді.
Мерц, чиє зростання становить 198 см, виділяється з натовпу. Він ліцензований пілот, який іноді літає власним приватним літаком.
Здобувши юридичну освіту, в 1989 році він був обраний до Європейського парламенту, а потім до Бундестагу, де його наставником був впливовий покійний міністр фінансів CDU Вольфганг Шойбле.
Проте Мерц програв у боротьбі за владу Меркель, яка 2002 року очолила CDU, коли партія намагалася відновитися після того, як канцлерство Гельмута Коля закінчилося скандалом із «чорним фондом».
Меркель стала другим за тривалістю перебування на посаді канцлером Німеччини післявоєнного періоду, тоді як Мерц, принижений і із значно зменшеним впливом, вирішив піти з політики.
Він залишив парламент у 2009 році і понад десять років успішно займався кар'єрою у приватному секторі.
Він працював корпоративним юристом, сколотив особистий стан і обіймав керівні посади в радах директорів американської інвестиційної компанії BlackRock та багатьох інших компаній.
Його успіх у діловому світі та багатство зробили його вразливим для звинувачень у тому, що його відірвано від більшості німецьких виборців. Він відкидає це твердження, наполягаючи на своїй приналежності до “верхнього середнього класу”.
Кредо Мерця
Мерц – ліберальний економіст, який виступає за інтереси бізнесу. Він опублікував у 2008 році книгу під назвою «Зважитися більше капіталізму». У ній Мерц відстоює переваги ліберальної ринкової економіки та намагається переконати в тому, що вона зовсім не така антисоціальна, як про неї прийнято думати.
Він пристрасний прихильник трансатлантичних зв'язків та Європейського Союзу, а також захисник традиційних соціальних цінностей.
Мерц, давній суперник екс-канцлера та центристки в CDU Ангели Меркель, критикував її спадщину — від політики відчинених дверей щодо мігрантів до її наполегливого бажання підтримувати діалог із Росією.
Займаючи тверді праві позиції в CDU, Мерц підтримав жорсткішу імміграційну політику та позицію в галузі правопорядку, а також пообіцяв скасувати легалізацію марихуани та поетапну відмову Німеччини від ядерної енергетики.
Бачити червоний
Мерц викликав чутки, назвавши синів мусульманських іммігрантів «маленькими пашами» та звинувативши деяких українських біженців війни у «соціальний туризм»а потім вибачившись.
В останні місяці він лідирував в обвалюванні шквалу нищівної критики на уряд Шольца, звинувачуючи його «помилкову» політику і «зелений інтервенціонізм» у бідах застійної економіки Німеччини.
Він майстерний у риториці і явно любить гарну політичну суперечку.
Der Spiegel повідомив, що він також схильний сприймати конфлікти особисто і схильний до спалахів гніву. «Якби Мерц був тореадором, він, мабуть, тримав би червону тканину перед своїм животом».
Холоднокровний досі Шольц також намагався зобразити свого суперника як «гарячу голову»готову зіграти з Москвою «Руську рулетку»відправивши в Україну ракети далекого радіусу дії.
Як зазначає Die Zeit, консерватор старого загартування «є відповіддю CDU» на останні електоральні успіхи AfD.