Верстати використовуються на заводах російського оборонпрому.
Санкції не повністю зупинили постачання промислового обладнання з Німеччини до РФ. У 2023 році туди всупереч санкціям було поставлено понад 300 верстатів, які можна використовувати для виготовлення деталей транспортних засобів чи боєприпасів. Про це з’ясували журналісти видання SWR. Постачальники кивають на посередника – Туреччину.
Попри санкції: роль німецької промисловості
До рук журналістів потрапили митні декларації 2023 року. З 300 поставок промислового обладнання більшість є верстатами з числовим програмним управлінням (ЧПУ). Фактично це багатотонні роботи, які з високою швидкістю гнуть, ріжуть та зварюють метал. Основний споживач – авіа-і автомобілебудування. Верстати з ЧПК можна перепрограмувати на виробництво боєприпасів.
За словами Олени Юрченко, представника Ради економічної безпеки України, до 80% таких верстатів працюють в оборонній промисловості РФ. «За допомогою верстатів із ЧПУ вони можуть виробляти набагато швидше і більше, саме так і відбувається. Це дозволяє їм зрештою виробляти ще більше смертоносної зброї. Німеччина — лідер із виробництва цих верстатів. Їхня частка в промисловому парку РФ — 30%», — каже експерт.
Журналісти знайшли фото- та відеопідтвердження цих слів. Німецькі верстати працюють у цехах російських компаній «Парсек», «Камаз», «НДР» та «Індустріальні рішення». Вони поставляють в армію автомобілі, двигуни, запчастини для літаків та ракет.
Постачальники: “А ми не знали”
Коли факти випливли назовні, німецькі машинобудівники звинуватили у порушенні санкційного режиму Туреччину, посередника. У розслідуванні SWR говориться, що низка підприємств-посередників мала прямі зв’язки з РФ, у деяких громадян Росії є засновниками. Позиція машинобудівників перевірці не піддається: турецька сторона справді могла приховувати кінцевого отримувача.
Але є й відкриті дані, які говорять про співпрацю німецьких промисловців із РФ. У машинобудівної компанії Vollmer з Біберах є російськомовний сайт. Там можна знайти контакти сервісних центрів. Згідно з митними документами, минулого року в Росію було ввезено чотири верстати фірми Vollmer, кожен вагою кілька тонн. Компанія не відповіла на запити про свій бізнес у Росії. У Vollmer є представництво у Москві.
Fein GmbH зі Швебіш-Гмюнда поставила до РФ сім верстатів. У компанії також працює російський сайт, куди можна звернутися і з питань придбання верстатів, і обслуговування.
«Потрібен хороший урок»
Позицію машинобудівників «а ми не знали» коментує експерт із санкцій Київської школи економіки Беньямін Хільгеншток. Він погоджується, що німецькі компанії не завжди знають дані кінцевого одержувача. “Однак вони, звичайно, могли б це з’ясувати, якби спробували”, – каже економіст. Він закликає посилити вимоги до такого контролю: «Компанії поводилися б інакше, якби розуміли, що слідом за порушенням на них чекають спочатку юридичні проблеми, а потім — серйозні штрафи».
Втім, німецькі верстатобудівники вже мали підстави задуматися. 2003 року були розкрито постачання верстатів виробництва компаній SPINNER та DMG MOR. Їхня продукція безпосередньо бере участь у виробництві зброї та її компонентів. Однак повідомляється лише про репутаційні втрати.