Політичний активіст, іммігрант із Росії Віталій Аверін ділиться своїми поглядами на АдГ та німецьку політику загалом.
Успіхи АдГ на виборах у Тюрингії та Саксонії активно обговорюють серед іммігрантів. Погляд мігранта важливий і для влади. Своїм поглядом на АдГ із нашим виданням поділився іммігрант із Росії Віталій Аверін. У РФ він обіймав посаду виконавчого директора фонду «Ліга виборців», входив до Ради руху «Голос». У Німеччині живе понад півтора року і активно стежить за політичною ситуацією. Віталій прокоментував успіхи правих популістів Сходу Німеччини.
Позиція мігранта: АдГ – цікавий політичний феномен
Я зацікавився діяльністю АДГ, коли вивчав вибори до Європарламенту. І ось що зрозумів: навколо АдГ дуже багато міфів та фобій, які до того ж виростають із історичної пам’яті. Міфи та фобії спускаються зверху правлячим політичним класом. Мають місце маніпуляції. Так, скрізь є своя умовна «Єдина Росія», тобто політичний істеблішмент, який транслює свої ідеї та настанови через мейнстрімні ЗМІ. Такої монополії на владу, як у РФ, у Німеччині немає, але свій правлячий клас є.
Для більшості громадян Німеччини образ АдГ створюється через провідні ЗМІ та некомерційні організації, які отримують гранти від уряду Німеччини та керівних органів ЄС. І образ такий: чи не фашують праві радикали та екстремісти. Канцлер ФРН Олаф Шольц також транслює громадськості цей наратив. Я думаю, що реаліям такий образ, що конструюється, відповідає відсотків на 25–50.
Погляд мігранта: Тюрінгія – особливий випадок
Я вважаю, що Тюрінгія, де АдГ перемогла на виборах до ландтагу, — особливий випадок. Там є такий кринжовий персонаж, Бйорн Хеке. Він зіграв свою роль. Варто взяти до уваги, що федеральні землі Німеччини дуже різні, і АдГ поводиться і сприймається виборцями по-різному.
Те саме можу сказати, наприклад, про «зелених». У Берліні це такі, скажімо, хіпі, дуже ліві. А в моєму Баден-Вюртемберг, землі досить консервативної, вони займають таку право-ліберальну позицію. Подібна регіональна різноманітність вірна і стосовно Росії. Наприклад, ЛДПР на Далекому Сході – це не підспівували ЕР, а реальна опозиція.
Програма АдГ консервативна аж ніяк не у всьому
Дивитись, звісно, варто не лише на ситуацію у різних регіонах, а й на ключовий документ: програму партії. У програмі партії є цілком здорові речі. Наприклад, у сфері економіки вони дотримуються праволіберальної позиції. Виступають за дерегулювання, що для Німеччини є цілком актуальним. У питаннях зовнішньої політики АдГ підтримує Ізраїль. Так собі нацисти, правда?
Важливий та сутнісний момент у програмі АдГ – антиміграційна політика. Вони грають на суспільних настроях і грають часом на межі фолу. Але цей тренд намагаються осідлати не лише праві, а навіть «ліво-зелені». Тут варто зробити важливе уточнення. Якщо почнемо розбиратися в реальних настроях німецького суспільства, то здебільшого йтиметься не про неприйняття мігрантів загалом. Швидше, ми маємо справу з антиісламськими настроями. Мігранти різні, і ставлення до них німецького суспільства теж є різним.
«Фашисти прийдуть до влади» — пуста лялька
Зараз у ході і в ЗМІ, і в побутовій політиці ось ця тема: фашисти прийдуть до влади. Мається на увазі, звичайно, АДГ. Я думаю, що і «нацисти», і «фашисти» настільки заграні ярлики, що реального сенсу обговорювати їх просто немає. Це один момент. А другий — це масштаби того, що сталося в Тюрінгії та Саксонії. У структурі населення вся східна Німеччина без Берліна становить 12,5%. Наприклад, одна Тюрінгія – це 2,5% населення країни. При тому, що Німеччина дуже різноманітна, це по-справжньому федеративна держава.
Реальні настрої німецької більшості варто оцінювати за підсумками виборів до Європарламенту та за прогнозами виборів до Бундестагу. Так, є правий поворот, і це загальнонімецька тенденція, багато хто незадоволений поточною міграційною політикою і виступає за її врегулювання, а десь і посилення. У тому числі й АдГ, звісно. Але не лише вони. Є ще BSW, який із правими популістами сходиться лише у парі питань, та ХДС. За Меркель ХДС став дуже центристською партією. А тепер, дотримуючись настанов Фрідріха Мерця і настроїв у суспільстві, стає більш правою партією, правоцентристською.
Особисто я міг би голосувати за АдГ (правда, я ще не громадянин Німеччини), якби не три «але». Це їхній євроскептицизм, антиатлантизм і пропутинська позиція. А на суспільний образ цієї партії, гадаю, великий вплив мають ще фрики різного роду і провокатори. Думаю таких там вистачає.