Менше хвилюємося про пологи

4
вагітність - гінекологія

Розбираємо основні страхи та пропонуємо методи позбавлення від них.

Перед народженням дитини жінка відчуває багато емоцій. Радісне передчуття від зустрічі з малюком змінюється хвилюванням, невизначеністю та страхом щодо майбутніх пологів. Встановлено, що страх пологів може бути непрямою причиною ускладнень через викид гормонів стресу. Зменшити його допомагає правильна фізична та психологічна підготовка.

Тривогу не потрібно заганяти у дальній куточок свідомості – краще проаналізувати та усунути її причину. Пропонуємо розібрати основні страхи, пов’язані з пологами, та методи позбавлення від них.

Чи впораюся я з болем

Пологи – напружений процес, діапазон відчуттів при якому змінюється від дискомфорту до болю. Інтенсивність болю індивідуальна та багато в чому залежить від настрою, готовності вагітної до пологів та материнства, володіння ефективними способами самознеболювання. Розуміння те, що біль – це нормальна реакція на процес пологів, значно полегшує її сприйняття. Зменшити неприємні відчуття можна перемиканням на іншу активність, наприклад, читанням віршів, співом, обговоренням з партнером домашніх справ. Потрібно постаратися фіксувати увагу не на собі, а на дитині, вести з нею внутрішній діалог.

Правильне дихання, самомасаж, уміння розслаблятись крізь напругу значно полегшують родовий біль. Опанувати ці прийоми можна на спеціальних курсах для вагітних. Особливо важливі заняття жінкам, які мають перші пологи. Фахівець з допологової підготовки навчає жінку дихальним вправам, масажу, технікам самонавіювання та релаксації і тим самим допомагає здобути впевненість у здатності впоратися з болем.

Страх, що щось станеться з дитиною

Для жінки природно переживати за стан дитини під час пологів. Майбутні мами бояться, що у малюка виникне киснева недостатність чи травма. Проте поява дитини – механізм фізіологічний і передбачуваний, ускладнення у якому зустрічаються рідко. Завдання жінки – знайти хороший пологовий будинок та досвідченого лікаря, якому вона довірятиме.

Читайте також:  Як подолати страх перед пологами: поради та рекомендації для майбутніх мам

Слід усвідомити, що страх можливих ускладнень нічим не підкріплено. У процесі пологів акушеркою та лікарем здійснюється регулярний контроль стану дитини, вислуховування серцебиття кожні 15-20 хвилин, моніторинг кардіотокограми. Щоб уникнути ускладнень, важливо слухати та виконувати рекомендації лікаря, не піддаючись хвилюванню та паніці.

Страх партнерських пологів

Доведено, що підтримка партнера сприяє зниженню тривалості родового процесу, частоти оперативних втручань та медикаментозного знеболювання пологів. При цьому багато жінок турбуються про те, що пологи виявляться сильним стресом для чоловіка, він втратить контроль над собою або в нього знизиться сексуальний потяг. Тому майбутньому татові рекомендується пройти спеціальні заняття для підготовки до пологів, щоб добре представляти процес і розуміти, як і на якому етапі можна допомогти породіллі, не заважаючи при цьому медичному персоналу. Під час зусиль партнеру краще почекати в коридорі і повернутися, коли новонародженого прикладуть до материнських грудей. Докладніше про партнерські пологи розповіли у нашій статті.

Страх розривів та розрізів

Деякі вагітні вважають, що розриви чи розріз промежини (епізіотомія) – неминучий наслідок пологової діяльності. Однак розриви виникають лише у 10–12% випадків. Сприятливими факторами є недостатня еластичність тканин, запальні процеси у статевих шляхах та неповноцінна фізична підготовка. Тому велике значення мають лікування запальних захворювань, гімнастика для вагітних та правильна поведінка під час пологів. Також важливо розуміти, що епізіотомія є одним із способів уникнути розриву тканин, а накладені лікарем шви при правильному догляді заживуть через 2 тижні.

Таким чином, більшість переживань викликані невідомістю та недостатньою поінформованістю жінки. Пологи без страху можливі – якщо знати, як допомогти собі та малюкові пройти цей процес максимально м’яко та природно.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я